asansör yapımı hakkında

talebe34

Üye
ustalarım arkadaşım arabası için asansör yapacakmış ancak nasıl bir motor ve kumanda pano sistemi kuracağı konusunda sorunlar yaşamakta bende sizden bilgi almak için bu konuyu açtım.
ustalarım öncelikle arkadaş asansörcülerden fiyat bakmış ancak motor fiyatları çok pahalı olduğu için bunu 4 calaskalla asansörün 4 tarafından asarak yapabilirmi? bence yapabilir gibi geliyor çünkü; 1 insan taksiyi kaldıramaz ancak 4 tarafından 4 kişi tutunca biraz olsun kaldırırlarya onun için olur dedim. Zaten arkadaşın aracı 1 tonnuk bir taksi. 4 tarafa 500kg kaldırabilen calaskal alsa bence kaldırır. Sizce calaskalla bu olurmu? veya kaç kilo kaldırabilen bir motor önerirsiniz?
ustalarım ikinci olarak calaskalla bunu yaptık diyelim ve güzel güzel asansörümüz çalışıyor olsun, ileride motorlardan biri tam asansörü indirirken arıza yapınca motorlardan 3 ü çalışacak ve böylece arabanın üzerinde durduğu sac asansörün rayları arasında kasacak ve belkide araba aşağı düşecek. Şimdi ustalarım işte bu durumda bu motorlardan biri arıza yapınca bütün motorları durduracak bir sistemi nasıl yapabilirim? Benim aklıma şöyle bir şey geliyor; motorun milinin döndüğünü gören bir sensör koysak 4 motorada bu sensörler motorlardan biri durunca otomatik olarak bütün devreyi kapatsa olurmu? Ancak böyle bir sensör varmı onu bilmiyorum? Siz nasıl bir şey önerirsiniz?
bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ufak bi sorum var bu motor yukarı doğru oldukça ağır bi yük kaldıracak motor bozulduğunda olduğu konumda kalacak mı yoksa küüüütttt diye aşağı mı inecek.benden tavsiye 1ad hidrolik pompa 4ad silindir emniyet valfi basınç valfi gibi elemanlar lazım en basiti bu olur...

"sezerkaya" ustam bu asansör olduğu gibi kalacak. çünkü calaskallar yükü kaldırırken nerede elektriğini kesersen o şekilde kalırlar. normal olarakta araç havada asılı kalacak ve motor tamir edilip tekrar görevine devam edecek.
ustam sizin dediğiniz sistem hakkında daha detaylı bilgi verebilirmisiniz veya bulabileceğim bir yer varmıdır?

DOGUS HIDROLIK PNOMATIK bu ve bunun gibi sitelerde ekipmanlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsin hidrolik sistemler oldukça yaygın olan sistemlerdir.çok büyük kuvvetler elde edilebildiğinden dolayı da oldukça gelişmiştir.örnek vermek gerekirse araba tamirhanelerinde bu sistemler yaygındır.fazla elektrik harcamazlar kolay kolay arıza yapmazlar.şuan tam olarak ne yapman gerektiğinden emin olamadığım için araştırmanı tavsiye ederim çok kolay bulursun

sayın talebe34; bende sezer kaya arkadşın fikrine katılıyorum. 4 tane motor kullanmaktansa bir tane türk malı AKON hidrolik valf ile işini çok daha kolay görürsün. valfin çalışma sistemi : bir tane 20-15 litreli yağ tankının üzerine bu hidrolik valfi takıyorsun. zaten valfin manuel klu var bu kol ile istediğin kadar kaldırsın, indirirsin. motor arıza yaptığında senin bahsettiğin kütürt diye aşağı düşmez. valf aynı zamanda çekvalftir (yağ geri dönüşüm emniyetli) istersen bunu hidrolik valfin bobini arcılığı ile elktrikli kumanda ile çalıştırabilirsin. ve hatta uzaktan kumandalı bile çalıştırabilirsin. bu söylediklerim kafana yatarsa detaylı bilgi ve hidrolik-elektrik şemasıda gönderebilirim. selametle kardeşim.

GEREKLİ MALZEMELER:

1 Adet kollu hirolik blok
1 Adet 20-25 litrelik hidrolik yağ ünitesi
4 Adet hidrolik silindir (strok uzunluğu sana kalmış)
1 Adet 4 Kw motor ( taksi için sanırım yeter)
hidrolik hortumlar, bağlantı rekorları

sn talebe 34
sizin için en uygun çözüm hidrolik tipte bir araç asansörüdür pahalı diye kaçtığınız iş aslında işin gereğidir olması gerekendir zaten bu iş için üzerinde çalışılmış tecrübeler edinilmiş özel hidrolik düzenekler özel asansör kumanda kartları bu amaca mahsus hizmet eden panolar var profesyonel olanı budur amerikayı yeniden keşfetmek hem gereksiz hemde toplam satınlama maliyetine bakılırsa daha masraflıdır

yükseklik ne kadar? arabayı zemindenmi alacak? bilgi verirsen yardımcı olabilirim.

sayın talebe34; bende sezer kaya arkadşın fikrine katılıyorum. 4 tane motor kullanmaktansa bir tane türk malı AKON hidrolik valf ile işini çok daha kolay görürsün. valfin çalışma sistemi : bir tane 20-15 litreli yağ tankının üzerine bu hidrolik valfi takıyorsun. zaten valfin manuel klu var bu kol ile istediğin kadar kaldırsın, indirirsin. motor arıza yaptığında senin bahsettiğin kütürt diye aşağı düşmez. valf aynı zamanda çekvalftir (yağ geri dönüşüm emniyetli) istersen bunu hidrolik valfin bobini arcılığı ile elktrikli kumanda ile çalıştırabilirsin. ve hatta uzaktan kumandalı bile çalıştırabilirsin. bu söylediklerim kafana yatarsa detaylı bilgi ve hidrolik-elektrik şemasıda gönderebilirim. selametle kardeşim.

GEREKLİ MALZEMELER:

1 Adet kollu hirolik blok
1 Adet 20-25 litrelik hidrolik yağ ünitesi
4 Adet hidrolik silindir (strok uzunluğu sana kalmış)
1 Adet 4 Kw motor ( taksi için sanırım yeter)
hidrolik hortumlar, bağlantı rekorları

"mustafaöz" ustam detaylı bilgi ve hidroik-elektrik şemalarını gönderirsen sevinirim.
"tuncay" ustam bu asansör toprağın içine doğru inecek 2-2,5 metre civarı demişti arkadaş bana.
ustalarım hepinize bilgileriniz için teşekkür ederim. İNŞAALLAH durumlardan sizi haberdar edeceğim şu hidrolik olayını bir araştırayım bakalım kaça çıkacak ve de ben bu tür kumanda filan işlerinden anlarım ancak hiç hidrolik işi yapmadım acaba bu da bu kumanda gibi filanmı mekanik işini arkadaşın tanıdığı bir ustaya yaptıracakmış. bakalım hayırlısı İNŞAALLAH. bilgieriniz için hepinize tekrar teşekkür ederim.

2 metreye hazır lift ler var tamirciler kullanıyor piyasada 2. elini rahat bulabilirsin hem fazlada işçiliği yok.

sayın talebe34 şema konusunda sana yardımcı olacağım. fakat önce malzemeleini alıp ve bana aldığın malzemeleri bildirmelisin. çünkü şemayı çizerken bloğun kollumu kolsuzmu, elektriklimi manuelmi, uzaktan kumada ilemi çalıştıracaksın koldanmı, bobini kaç volt, gibi soruların cevabını bilmeliyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri