Artı eksi yön değiştiren röle

Herkese Selamun aleyküm hayırlı işler değerli ustalarım şöyle bir sorunum var...

Elimizde bir tane vana var elektrikli vana ve bu vanada iki kablo var artı ve eksi şeklinde kırmızıya artı siyaha eksi bağladık mı vana açılıyor ve enerjiyi kessekte açık kalıyor tam ters yani siyaha artı kırmızıya eksi bağlarsak vana kapanıyo ve elektriği kessekte kapalı kalıyor ;)

Şimdi sıkıntım şu ben bu vanayı daimi olarak enerjili tutmak istemiyorum bir tane röle ile yön değiştirebiliyorum fakat yön değiştirdiğim zaman bile her iki türlü de vana enerjili kalıyor...

Olayın akış diyagramını şöyle açıklayayım : Bu vana bir zaman saati ( legrand tırnaklı zaman saati ) ile kontrol edilecek saat geldiği zaman vana suyu açacak zamanı dolduğunda kapatacak ve bu tekrar tekrar devam edecek...

Ben zaman saatinin çıkışına röleyi bağlıyorum zaman saati enerjilediği zaman röle çekiyor vana açıyor zaman saati enerjiyi kestiğinde röle bırakıyor vana tersine suyu kapatıyor burda sorun sıkıntı yok da şimdi vana açıp işini bitirdiği zaman da kapatıp işini bitirdiği zamanda enerjisi kesilsin istiyorum çünki devamlı enerjili kalırsa bir müddet sonra bobinleri yanacaktır ve arıza arıza yine arıza :D

Sizce kumanda kısmında nasıl bir yöntem kullanmalıyım ki vana aç yada kapat yaptığı zaman 10 sn sonra enerjisi kesilsin...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hayır Biraz bilgi hatta varsa örnek katalog yada şema verebilme olasılığınız var mı ?

kont.jpgkont.jpgsayın arkadaşım, resim ekts olduğu için yanıltmasın lambalar sadece aç kapayı görmek içindir. senın bağlantın elbette farklı, ilk baştaki saat te ekts de normal zaman saatı oda kafa karıştırmasın. bu kofaso lisansa bındı artık normal çizemiyoruz :) hayırlı akşamlar, eksikler varsa düzeltelim ,hızlı kolay bı şeklide oldu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yeni vana daha mı maliyetli, 12v selonoid olamz mı? Yani enerji verdikçe açık kesince kapansın bi nevi aquastop

Elbette olabilir fakat elde olan malzeme varken kimse git istediğini al getir tak demiyo piyasada :D o yüzden ustam yoksa hiç bir sakıncası yoktur...
Elektronikle aran var mı 555 li ayarlı on off devre var veya kendin de arat o zaman bence senin şifan bu

merhaba rölede vana bobinine gıden değişebılır uçlara birer nıhayet svici koy örnek artı verdın vana açildı sviç e gelınce sviç devreyı kapatsın yanı enerjıyı kessın aynı olayı dığer uçtada uygula eksi verdın vana kapansin sviç e gelınce enerjısı kesılsın bu devre karmaşik değil çok sade bır devre çift kontak röle iki sviç devre kurulur kolay gelsın

by lent Ustam evet Elektronik ile aram var Pik programı kullanarak bir devre yapmayı düşündüm fakat sonra vaz geçtim çünki kontaktörlerdeki Ark rölelerdeki ark ve kontaktördeki ark ile aynı anda motorların devreye girip çıkarkenki oluşturdukları elektromanyetik kirlilik piclerin ömrünü pek uzun etmiyor...

Kalkıp pic devresine şasesi ayrı çift beslemeli opto kuplorlu bir devre kursam bu da benim hesabıma gelmedi Hem uğraştıracak hem de akı bokunu kurtarmayacak olacak ;)

Süleyman abi senin dediğin gibi sviç miviç koymaya gerek yok her iki yönde de 10 saniye devrede kalsa yetiyo bana ;)

merhaba zaman koyarsın olur ama sağlıklı olmaz motoru mm olarak durdurmayı ayarlıyamazsın değişken yuk olacak oda motor ya tam açmaz yada açar ve enerjıyı kesmez motor bobininde yüklenme ve donmıyeceğı için ısınma ılerde motorun yanmasına sebep olur kısa zamanda sorun olmaz uzun surelı çalışmada sorun çıkar
by lent Ustam evet Elektronik ile aram var Pik programı kullanarak bir devre yapmayı düşündüm fakat sonra vaz geçtim çünki kontaktörlerdeki Ark rölelerdeki ark ve kontaktördeki ark ile aynı anda motorların devreye girip çıkarkenki oluşturdukları elektromanyetik kirlilik piclerin ömrünü pek uzun etmiyor...

Kalkıp pic devresine şasesi ayrı çift beslemeli opto kuplorlu bir devre kursam bu da benim hesabıma gelmedi Hem uğraştıracak hem de akı bokunu kurtarmayacak olacak ;)

Süleyman abi senin dediğin gibi sviç miviç koymaya gerek yok her iki yönde de 10 saniye devrede kalsa yetiyo bana ;)

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri