ARM ile asm yazan varmı ?

asof544

Üye
ARM ile asm ye yeni başlıyorum tavsiye tecrübe kaynak ne olursa yardım cı olabilecek varsa çok teşekkür ederim

ARM mikrodenetleyici ile ASM kullanma fikrine nereden kapıldın. ?

Eğer daha önce programlama, algoritma, mikrodenetleyiciler, register yapıları vs. hakkında bilgin varsa tamam.
Ama mikrodenetleyici programlamaya yeni başlıyorsan ARM seçiminde sıkıntı yok ancak tecrüben yoksa ARM üzerinde ASM kullanmak bataklığa saplanıp kalmaya benzer. Komut setleri öyle 16F PIC lerdeki gibi 20-30 komuttan oluşmaz. Ne doğru düzgün örnek bulabilirsin, nede danışabileceğin bir forum.
Önerim C kullanman. Üstelik mikrodenetleyicilerde öyle dibine kadar C bilmek vs de gerekmez genellikle. Net te bi dünya örnek proje, forum vs. bulabilirsin.
Hangi serilerle çalışacağına göre de derleyici ve IDE tercihi yapabilirsin. Keil, IAR, LPCXpresso, Cocox, emBlocks GCC vs. gibi.

İlle de Asm diyorsan, bildiğim, direk ARM ın kendi sitesinde dökümanları ve mcu datasheetleri var döküman olarak kullanabileceğin.

Hocam doğru diyorsun da be C ye alışamdım gitti ASM yi nedense daha çok seviyorum yinede teşekkürler...

Son çare olarak C yazacağım bır sorum var C++ da gereklimi yapacağım uygulama bayabı karmaşıkta bu yuzdn soruyorum

C++ nesne yönelimli olması nedeni ile tercih edilebilir.
Ancak mikrodenetleyicilerde kısıtlı bellek, hız vs. nedeni ile C++ daima daha iyidir denemez. Eğer büyük projelerle uğraşıyorsanız, belli bir süre sonra baktığınızda nerede ne yaptığınızı görebilmek istiyor, veya ekip olarak çalışıyorsanız C++ özellikle tercih edilebilir.

Ama bir çok projede C gayet yeterlidir. Ne uygulaması yapacaksın bu kadar karışık.

ARM ile CNC kontrol projem var bakalım olursa inşallah birde aselsan için bir projem var ARM keşke daha önce başlasaydım.tavsiye edeceğiniz geliştirme kartı varmı?
birde c yazmak için derleyi önerirseniz sevinirm hatta direkt atarsanız minnettar klırım.Bende vardı ama bulamdım bir türlü.Kolay gelsin
Teşekürler çok sglun.

Gördüğüm kadarı ile PP de de aynı cevabı almışsın.
Derleyici olarak Keil ın küreksiz, ilaçsız 32KB limitli sürümü senin işini görür şimdilik.
Bir şekilde başlamak önemli. İyinin düşmanı en iyidir.
Neyin ne olduğu bildiğinde ileride sana uygun olanı kendin karar verirsin.

Kit için öncelikle ekran, bellek, hız vs. ihtiyaçların ne olacak ona karar ver.
Bence STM32F4 Discovery kit edin bir tane. Programlayıcı vs üzerinde. Fiyatıda makul. Yada nucleo vb.
Şık bi TFT ekran da istersen STM32F429 disco kit var.
Ekranlı-ekransız, Stm32f103 lü kitlerde var.

CNC kontrol projenin içeriği nedir.?
G-code mu yorumlayacaksın, step motor mu süreceksin. Yoksa ikisi bi arada mı?

her ikisi de olacak muhtemelen.
Teşkkürler

korkudan arm dökümanlarını okuyamadım ama arkadaş direk asm ve arm ile aselsana proje yapacak kıvamda çok özendim tebrik ederim.

korkudan arm dökümanlarını okuyamadım ama arkadaş direk asm ve arm ile aselsana proje yapacak kıvamda çok özendim tebrik ederim.

Korkunun ecele faydası da yok, korkacak bir şey de hocam.
Giriş seviyesi için arduino tadında LPCXpresso var mesela. Arduino gibi kodlanan ARM platformlar var.
C desen, bir mikrodenetleyici yeterli bir şekilde kodlamak için gereken C bilgisi öyle aman aman birşey değil.
Örnek kod-proje dersen bi dünya.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri