Arkadaşlar yardım rica ediyorum

Arkadaşlar hepinize saygılar. Mekanik ekipman ve makinalar konusunda tasarımlar yapıyorum mekanik ve tasarım becerim yeterince iyi ancak yaptığım sistemlerin kumanda ve elektrik sistemlerindede başarı göstermek istiyorum. Temel denecek seviyede elektrik bilgim var. Ancak otomasyon konusuna baş koydum .fakat öğrenmeye nereden başlayacağımı bilmiyorum. Arkadaşların bana yol göstermesine ihtiyacım var. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kontrol elemanlarından baslasan ıyı olur kontaktor role vs sonra sensor cesıtlerı falan son derece ıyı olacaktır

Sıralama şöyle olmalı;
1- Önce PLC giriş ve çıkış elemanları (Aynı zamanda kumanda elemanlarını tanıma)
2- Otomatik kumanda mantığı ve devre oluşturma.
3- PLC ladder diyagram oluşturma.

Arkadaslar ilginize tesekkur ederim.peki bununla alakali olarak kitap pdf dokuman onerebilirmisiniz.elektrik konusunda bilgim yok basit anlatimlar ariyorum

fbd tavsiye ederim. ladder eziyetten başka bir şey değil.

O zaman sadece bilgisayardan program yapip fbd ile atmak en mantiklisi dogrumudur?

zelio ile çalışyorsanız fbd ile yazmak çok daha hızlıdır. ladder da 5 satırda yazacağınız bir fonksiyonu fbd ile 1 satırda hallede bilirsiniz. örneğin blink yada bir set reset. deneyin göreceksiniz. set ve reseti ladder da yazın bir de fbd de set reset yazın aradaki farkı görünce bir daha ladder ellemezsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri