arkadaşlar CCS öğrenmek istiyorum

PIC_achu

Üye
elinde kaynak kitep vb öğrenebileceğim sağlam bişeyler eklerseniz çok memnun olucam
görsel anlatım olsa iyi olur sunu gibi bişeyler ama her türlü kaynak olur.az çok demeyeelim ekleyelim arkadaşlar ;D
yardımlarınızı bekliorum şimdiden teşekkürler

Nigel Goodwin in yazdığı kitabın Türkçe tercümesi piyasada satılıyor. Burada bir arkadaş ta çeviri yapmış ve linkini vermişti. Altaş yayınlarının "CCS ile Pic Programlama " kitabı var.

sn. PIC_achu !!!

PICC ile ilgili bir kaynak işinizi görebilir. içindeki bazı bölümler aşağıdaki gibidir.
alıntıdır...

içindekiler
Önsöz
Tarihçe
Neden C?
PC’ ye karsı PICmicro MCU tabanlı program gelistirme
Ürün gelistirme
Terminoloji
Kodu deneme ve test etme
C kodlama standartları
Temeller
1 C Temelleri
C programlarının yapısı
Bir C programının bilesenleri
#pragma
main()
#include
printf Fonksiyonu
Degiskenler
Sabitler
Yorumlar
Fonksiyonlar
C komutları
2 Degiskenler
Veri Tipleri
Degisken Bildirimleri
Degisken Atamaları
Sıralama
typedef
Tip Dönüsümleri
3 Fonksiyonlar
Fonksiyonlar
Fonksiyon Prototipleri
Fonksiyon Argümanlarının Kullanımı
Fonksiyonlardan Deger Döndürme
Klasik ve Modern Fonksiyon Bildirimleri
4 Operatörler
Aritmetik
liskisel
Mantıksal
Bit Operatörleri
Arttırma ve Azaltma
Operatör Öncelikleri
PICPROJE EK
B
ÇEV
R

5 Program Kontrol 6fadeleri
if
if-else
?
for döngüsü
while döngüsü
do-while döngüsü
Program Kontrol ifadelerinin içiçe Kullanımı
Break
Continue
Null
Return
6 Diziler / Katarlar
Tek Boyutlu Diziler
Katarlar
Çok Boyutlu Diziler
Öndegerli Diziler
Katar Dizileri
7 6saretçiler
isaretçi Temelleri
isaretçiler ve Diziler
Fonksiyonlara Geçen isaretçiler
8 Yapılar / Birlesimler
Yapı Temelleri
Yapı isaretçileri
içiçe Yapılar
Birlesim Temelleri
Birlesim isaretçileri
9 PICmicro MCU’e özgü C
Girisler ve Çıkıslar
C ve Assembly Birlikte Kullanımı
Gelismis BIT isleme
Zamanlayıcılar
A/D Çevrim
Veri iletisimi
I²C iletisimi
SPI iletisimi
PWM
LCD Sürme
Kesmeler
Kütüphaneler

yeterlimi.......

Ekli dosyalar

• Kitap_CCS_V1_2007.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 9
PIC_achu ' Alıntı:
...kardeş burası paylaşım sitesi olduğundan ...
...her kaynak için bi foruma üye olacaksak işimiz iş

Ufak tefek meraklı taze sitelerini saymaz isek , belirli konularda bilgi biriktirmiş,arşiv oluşturmuş,tartışma ortamında güzel sonuçlara ulaşmış forumlar var.
Bir şey sorulduğunda orayı buraya taşımaktansa link verilir ve dileyen gider bakar,gugulda vakit kaybetmez.İnternet , her bulduğunuza güvenebileceğiniz bir kaynak değildir.
Lakin bazı forumlar gidenin gelmeyebileceğinden korkarak verilen linkleri siler.Sanki ülke varlığını tehdit eden unsurdur.
Bu sebeptendirki bazı forumlar sadece aktif yazarlarının kapasiteleri ile sınırlı kalır ve gelişemezler.
Umarım burada öyle şeyler olmuyordur.

Pic türü oyuncaklara ilgisi olanların yolu eninde sonunda PP den ve SS den geçer. ::)

CCS ile PIC C yi karıştırmamak gerek.

CCS ile uğraşacaksan önce derleyicisini edinmen gerek.

http://www.mediafire.com/download/jjmwjwezmz1/PCWH_v4.074.rar
Dosya: PCWH_v4.074.rar

@korkmaz desing arkadaşın verdiği PP çeviri ekibinin bir eseri güzel bir kaynak.
Serdar Çiçeğin kitabını mutlaka edinmelisin.Ayrıca o kitabın içerisindeki kodlar internet de yayınlandı.Yazma derdinden kurtarır.

CCS biraz kendine hastır,kolay taşınamaz.Tek tercih sebebi kullanıcı çok dolayısıyla örnek çok.Bir de kullanıcı dostu denebilir.
Önce C öğren ve bu arada Hi-Tech in PIC C sini.Kodları daha kolay taşınır(ansi c uyumlu nisbeten).16 serisinden sonra 18-24-30-32 lere geçince üretici microchipin kendi derleyicisi var.Ama pic c ile devam edilebilir.

musallim kardeşim saolasın yardımın için o kadar çok yüksek dil var ki hangisini öğreneceğimi şaşırdım
bana önerebileceğiniz ccs den daha iyi dil var mı ccs yi de ayriyeten öğrenirim

Üstteki mesajın son iki satırı .
Pic c lite en çok kullanılanı ama sınırlı satırlı.
Hi-Tide çok güzel bir arayüz, kullanışlı,debug yapabiliyor,ayrıca mplab a entegre olabiliyor.Pic c nin pro versiyonlarıda bulunuyor.std9.60pl2-dspic c 960-pic c18 9.50pl3 gibi.
Hi-Tide derleyici Hi-Tech sitesinden ücretsiz indirilebilir.

Birde CC5X var kaynak çok az ama ustaların gözdesi.Ansi c uyumlu,en kompact kodları üretir.Bu cümleye tav olup peşine düşme , azıcık C ustası olduktan sonra denersin.
Bu kadar saydıktan sonra" iar" ve "keil" in hatırı kalmasın,onlarda var.

C ile işimi görüyorum asm yi kim takar deme aralara sıkıştır mutlaka, elin alışsın.

Bu saydıklarımız pic için.Temel de C ve ya C++ eğitimi bunların kullanılmasını kolaylaştırır.
Tabii bütün bunlar ustalardan duyduklarım , ben ne anlarım bu işlerden.

serdar çiçeğin kitabı var basslangıç için ideal ve oldukça güzel.....
ben kullanıyorum faydalı....gerçi sen martta açmıssın bu topici sanırım...biraz geç oldu ama....

arkadaşlar yıllar önce Ht-lite Pic C Derleyicisi Kurulumu ile ilgili yazı yazmıştım. eğer ilgileniyorsanız tam size göre. buyurun:

//////////////////////////////////////////
// http://elo.s5.com/kurulum.htm //
////////////////////////////////////////

diğer kaynak gönderen arkadaşlara da teşekkür ederim. :)

Timur Çakal
Elektronik Müh.

Ht-lite Pic C Derleyicisi Kurulumu:

Arkadaşlar kurallar gereği site adresi vermek yasak bu yüzden pm olarak atarsanız sevinirim
paylaşımlar çok güsel ben bu isteği sadece kendim için değil çoğu kişinin ihtiyacı olabileceğini düşündüğüm için de açtım saolasınız iyi çalışmalar

PIC_achu ' Alıntı:
... bu yüzden pm olarak atarsanız sevinirim
PAYLAŞIMLAR çok güsel ben bu isteği sadece kendim için değil çoğu kişinin ihtiyacı ...

Tam anlayamadım , Personal Message yi sadece sizemi yoksa sitedeki tüm kullanıcılaramı atacağız ?

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri