Areste Çizim Hakkında

elektrkci

Üye
Aşağıdaki ekteki isis dosyanın ares çizimini yaptım.Devre aşağıdaki gibi çıktı.Devreyi tek taraflı çizmem lazım plaket üzerine.Elle çizmeye çalıştım.işin içinden çıkamadım.Autorouterla yaptım aşağıdaki gibi çıktı.Şimdi aşağıdaki devreyi tek taraflı plaket üzerine yapsam örneğin bir entegrenin veya herhangi bir elemanın pini üzerinden diğer pine(pinler arası) ve ya pinden yola gibi atlama yaptıktan sonra atlama kablosuyla birlikte pinlerle birlikte hepsini alttan lehim yapsam çalışırmı devrem.Yoksa tek taraflıda pinler üzerinden değilde yollar üzerinde mi atlama yapabiliyoruz sadece.Kısaca aşağıdaki devreyi hiç bir şeyini değiştirmeden tek taraflı yapabilirmiyim.Birde çok aşırı atlama çıktı.Onu nasıl azaltabilirim.

Son olarak devredeki S1,S2,S3 elemanları kendi çizmiş olduğum push butonlar.Sizce aralarında boşluk fazla mı?

Failed to load layout gibi bir hata veriyor ilk başta otomatik çizerken.Boş bir ares isis belgesi açıp tekrar kaydedince autorouter çizilebiliyor.

Ekli dosyalar

• Sayici.rar
    24.6 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Devrenin çalışacağını sanmıyorum.
Bir sürü yanlış var.
Ares de yerleştirmeden önce İsis de simülasyon yapıp görmelisin.

NE555 kare dalga üretiyor mu ?
Reset'ler doğru bağlanmış mı ?
Lüzumsuz bağlantılar var mı ?
Malzeme seçerken simülasyon dosyası olan parçalar seçilmiş mi ?

Mantık doğru mu ? ...vs vb ..
İsis simülasyonunda devren istediğin gibi çalışıyorsa sonra yerleştirme düşünebilirsin.
Atlamalar çok çıkıyorsa azaltacak şeyler düşün.
İsis çiziminde kapıların yerlerini değiştir mesela...

Ben az bir şey değiştirdim.
Ama daha hata vardır muhtemelen..

Çok atlama kaçınılmaz ise çift taraflı bas devreyi.
Zor bir şey değil , atlamalardan daha iyi daha kolay olur.

Ekli dosyalar

• Sayıcı.rar
    25.6 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Ustam teşekkür ederim şöyle önce devreyi isiste yaptıktan sonra arese geçirdim.İsiste düzgün çalışıyor sorunsuz.Sonra breadboard üzerinde denedim ordada çalışıyor.Benim sıkıntım üstte gönderdiğim resimdeki gibi baskı devresi yaparsam çalışıp çalışmaması.Elemanların yerlerini baya bir değiştirdim atlama benim çizdiğim şu anki durumdan fazla oldu.Sadeleştirme olmaması gerekiyor sanırsam.Çift taraflı yapmayı isterim fakat kime sorduysam zor diyorlar illaki kaydırma vb. çeşitli sorunlar oluyormuş.Makina vb. birşeyle yapılıyormuş galiba.İnternettede pek yapamana rastlamadım.Birde merak ettiğim ister yoldan yola ister pinden pine atlayayım birşey değişir mi.İlla yollar üzerinde mi atlama yapmalıyız.

Bu devre nedir ? ödev mi amatör çalışma mı ?

---

Devrede NE555 in görevi nedir ? ne iş yapıyor ?
Çalıştığını nasıl anladın ?

---
Çift taraflı devre zor değil.
İşi bilirsen kaydırma filanda olmaz.
Senin elemanlardan daha küçük kılıflarda bile sorunsuz yapılıyor.

devre ödev sayıcı devresi .Devrenin çalışması şöyle: Preset ve clear butonlarına basınca flip flopların Q çıkışlarına 8 bit bir sayı atanıyor.Full adderlara gelen 8 bit sayının 6 eksiği alınarak full adderın çıkış uçlarından flip flopların D girişlerine ve çıkışlara bağlı ledlere veriliyor.Flip flop Q çıkışlarına verilen 8 bit sayının 6 eksiği ledlerde görülüyor.555 timer devresindeki(monostable) butona her bastığımda her bir saat darbesinde o full adderin ucundaki 8 bit sayıyı flip flop D girişlerine atıyor azalta azalta 0 a kadar sayıyor.Yani buton kontrollü 6 çıkarıcı devre timerdaki butona basınca 6 çıkarıp sonuçta görülüyor.İlk isiste yaptım düzgün çalışıyor sonra breadboard üzerinde malzemeleride alarak kurdum ordada çalışıyor.

Son düzenleme:
Ustalarım nasıl olacak bir çıkar yolu yok mu.Benim devre çiziminden ziyade merak ettiğim tek taraflı çizimde pin-pin arasına atlama kablosu çekilebilir.Yoksa illa yollar arasına mı çekmeliyiz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri