Ardunio motor direk bağlanırmı

mehmetaliu

Üye
Merhaba arkadaşlar;
ardunionun bir pinine 5v verip dandik çin motoru çalıştırırsam bozulur mu?
konu acil. teşekkür ederim...

Benim eski çalıştığım yerde bu konu pic ve atmel'de geçmişti ben o ürünlerden anlamam ama o işi iyi bilen bir arkadaşım andunio veya atmel veya pic le direk motor çalıştırılmaz şimdi yanmasa bile yarın mutlaka yanar bozulur demişti.Motorların ilk kalkış amperleri üzerinde yazan etiket değerinin kat ve kat üstündedir!biz o amper değerini ne pensampetre ile göremeyiz bunun için çok hassas ölçü aletleri lazım bu yüzden tristöre benzeyen bir eleman vardı sanırım adı aklıma gelmiyor 30-40 ampere kadar çalışıyordu orta ayağına 5v veriyorsun andunio dan diğer ayaklardan 20-30 amper geçiriyor fiyatıda 5 tl bir şeydi galiba başını ağrıtma boşuna!

araya optokublorle yalıtım yapmanı tavsıye ederım çalışabılır ama sağlıklı çalışırmı dersenız o soru işaretı ortama gore değışır ben arazıde panolarda kullandığım cihazlarda çin mali kontaktorlerı surmuştum çin malı kontaktorlerde ark söndürme kondansatörü yok kondansatör olmayınca bobin uçlarında yüksek voltaj oluyor anlık yazılımı bozuyordu çozum optokublorla buldum

:) sayın Mehmet ben buyuk AC motorlar için yazdım DC kuçuk motorlarda dırek değılde röle veya transistorle surebılırsın sorun olmaz

bır düzeltme yapayım ardınyo çıkışları 10-15 mA cıvarındadır motoru direk bağlama sakın yukarda yazdığım gıbı araya optokublor takarsan ardınyona zarar vermesın deney yapacaksın için rahat olur optokublor bir transistor max 50 krş senı buyuk masraftan kurtarmış olur hem

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri