Arduino - Koltuk sensörü

mtopal

Üye
Merhabalar.

Aşağıdaki sensörü arduino ile nasıl kullanabilirim acaba? Aşağıdaki linkteki gibi yaptım. Doğru mu değil mi onu merak ediyorum. Amacım, arduino ile test edip, daha sonra elektronikçi bir arkadaşa 10-15 adet sensörü bağlayabileceğim bir devre yaptırtmak istiyorum. RS232 / RS485 / Bluetooth / WiFi uzerinden de bilgisayara veri göndertmek istiyorum sensörlerin durumuyla alakalı.

Sensör
http://vmanx.com/product-item/occupancy-sensor-v6-s-003/#tab-id-2

Breadboard bağlantı şeması
https://learn.adafruit.com/photocells/using-a-photocell

Sensör normalde 0 değerini iletiyor. Fakat üzerine birisi oturduğunda 1023 vb.. sayısal değer geliyor. 500'ü eşik değer kabul edip, 500 üzerindeyse koltuk meşgul diyebiliriz sanırım?

Ücret karşılığında; devre konusunda yardımcı olabilecek bir arkadaş arıyorum.

Teşekkürler.

0-1023 sayısını sizin KULLANACAĞINİZ
0-500 e çekerek yapmayı denediniz mi acaba

Evet devre doğru. 0 ve 1023 değerini okuduysan doğru yoldasın. Takıldığın yerde sorabilirsin ancak ücretli de olsa devreyi yapacak zaman ve ortamım yok. Buradan yardımcı olmaya çalışırım.

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dostum ücrete gerek yok aklına takılan konularda istediğin an soru sorabilirsin. 0-1023 arasındaki analog değer senin kafanı karıştırmış olmalı bir tane 74HC14 entegresi alıyosun 1-2 TL fiyatı var 14. Bacağına +5Volt 7. bacagını gnd ye bağlıyorsun . 1. Bacağına sana sana 0-1023 arası değer döndüren ucu takıyosun 2. bacak sana kendi eşik değerine göre 1 veya 0 değeri verecektir. Digital olarak kullanabilirsin. 1 Entegre ile 5tane sensoru bu şekilde kullanabilirsin. Bahsettiğin haberleşme protokolleri üzerinden de bilgisayara veri yollayıp gerikirse veritabanına kaydetme konularında da geri dönüş yaparsan ayrıca yardımcı olurum. İyi çalışmalar.

Teşekkürler arkadaşlar. Arduino ile test işlemini bitirdim.

50 adet sensörü bağlayabileğim donanım/kart konusunda da armut.com üzerinden teklif bekliyorum.

İlginiz için her birinize teşekkür ederim.

Kolay gelsin bilgisayar yazılımı konusunda takılırsanız yardımcı olurum tekrardan dediğim gibi iyi calısmalar.

Tekrar teşekkürler darkness :)

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri