Arduino ile valf kontrolü

Kolay gelsin, bence işin mantığını anlamaya yönel. Transistör, röle benzeri elemanların hepsi kapı görevi görür. En nihayetinde çektirilecek olan valf bobini kaç volt ise senin o volt değerine ulaşman gerekir. Arduino 5 VDC çıkış verir. Örnek veriyorum valf 24 VDC ile çekiliyor olsun. En basit mantıkla 5 volt arduino çıkışıyla bir röle(ya da farklı bir kapı elemanı) çektirip rölenin kontaklarından geçireceğin 24 volt ile valfe gidersin..
Hocam bir şey soracaktım size 3 faz Şebeke gerilimine ardunio bağlanırsa bir trafo yardımıyla fazlar ayrı ayrı kontrol edilebilir mi? R, S, T bağımsız rölelere bağlanarak zaman aralıklarıyla açılması gibi

Hocam bir şey soracaktım size 3 faz şebeke gerilimine ardunio bağlanırsa bir trafo yardımıyla fazlar ayrı ayrı kontrol edilebilir mi? R, S, T bağımsız rölelere bağlanarak zaman aralıklarıyla açılması gibi

Mikroişlemci ile röle süreceksen zaten dijital çıkış kullanıyorsun demektir. Röle yük girişleri (R-S-T) bağımsız olacaksa üç fazda kontrol edebilirsin. (on-off)

Trafoyu ne için kullanacaksın ki?

Mikroişlemci ile röle süreceksen zaten dijital çıkış kullanıyorsun demektir. Röle yük girişleri (R-S-T) bağımsız olacaksa üç fazda kontrol edebilirsin. (on-off)

Arduino sinyal olarak 5v a kadar alıyor dediler bana kısacası devre yanmasın diye.

Üstad şöyleki 3faz şebeke gerilimini tek input veya 3 input olarak(Vr,Vs,Vt) olarak Her Sinusoidal gerilim için belli bir gerilimin altına düşerek off sinyali oluşturmak. 3 output 3 röleye bağlanarak Vr,Vs,Vt yi bu kontrolle daha düşük gerilimde anahtarlama yapmak. Trafoyu kullanmamın sebebi Arduinoya input 5-6 volt verilebiliyor. Sinyal oluşturma aşaması için.

Merhaba @algıdaseçici ,
Ne yapmaya çalıştığınızı tam anlamadım. Eğer her faz için belli bir değerin altına dustugunde fazı devredışı bırakmak istiyorsanız;
Arduino için yapılmış dijital voltmetre ler ile her bir fazdaki gerilimi olcebilirsiniz. Bu gerilim sizin belirleyeceğiniz değerin altına dustugunde ssr röle ile o fazı devredışı atabilirsiniz. Bu yöntemi monofazda kullanmıştım. gerilim 218 ile 222 arasında sınır degerimdi. Bu değerlerin dışına çıktığında röle elektriği kesiyordu. 3 fazda da işe yariyacagini düşünüyorum.
Eğer amacınız sinus dalgası ile hız kontrol etmekse zero crossing methodunu inceleyebilirsiniz.
İyi calismalar..

Üstad şöyleki 3faz şebeke gerilimini tek input veya 3 input olarak(Vr,Vs,Vt) olarak Her Sinusoidal gerilim için belli bir gerilimin altına düşerek off sinyali oluşturmak. 3 output 3 röleye bağlanarak Vr,Vs,Vt yi bu kontrolle daha düşük gerilimde anahtarlama yapmak. Trafoyu kullanmamın sebebi Arduinoya input 5-6 volt verilebiliyor. Sinyal oluşturma aşaması için.

Trafo ile 380 Volttan, 5 Volta inerek kontrol yapamazsınız. Dijital bir voltmere ile direkt fazdaki gerilimi okumak lazım. Trafo çıkışı doğrultma devresi ölçümü saptırır.

Saygılar....

5v Trafo ile voltajı düşürüp ADC ile okuyabilirsin. 5V RMS ise tepe değeri 7V gibi olur. Seri bir direnç ve saşeye 5V zener veya TVS ile arduino ya sinyali girebilirsin. Trafonun sekonderinin bir ucu şase de olmalı ki arduino negatif gerilim görmesin.

@algıdaseçici
Amaç anahtarlama anında röle kontaklarındaki ark oluşumunu engellemek gibi birşey mi?
Eğer böyle ise Triyak, tristör, ssr olsa neyse de röle kullanacaksan röledeki mekanik gecikmeyi nasıl kompanze edeceksin.

Sinyal Trafosu ve röle yerine Zero cross dedektörlü MOC serisi bir triyak driver ve triyak ile tam sıfır geçiş anında anahtarlama yapabilirsin.

5v Trafo ile voltajı düşürüp ADC ile okuyabilirsin. 5V RMS ise tepe değeri 7V gibi olur. Seri bir direnç ve saşeye 5V zener veya TVS ile arduino ya sinyali girebilirsin. Trafonun sekonderinin bir ucu şase de olmalı ki arduino negatif gerilim görmesin.

@algıdaseçici
Amaç anahtarlama anında röle kontaklarındaki ark oluşumunu engellemek gibi birşey mi?
Eğer böyle ise Triyak, tristör, ssr olsa neyse de röle kullanacaksan röledeki mekanik gecikmeyi nasıl kompanze edeceksin.

Sinyal Trafosu ve röle yerine Zero cross dedektörlü MOC serisi bir triyak driver ve triyak ile tam sıfır geçiş anında anahtarlama yapabilirsin.
Hocam Merhabalar;
Ardunio kullandım. Bunun için bir trafo kullandım 5V a kadar . Ama iki tane Ardunio yaktım. Acaba giriş sinyalinin belli bir gerilimi var mıdır. Ben baktım biraz ama 5V ta bir problem çıkmaz diye anladım. Bir yerde hata yapıyorum. Fikriniz var mı? Neden yanıyor. Kodda Vr'nin 10V un altına düştüğü anda t ms sonra Vs t ms saniye sonrada Vt devreden çıkacak. Yani röleler atacak. Giriş sinyalimde problem var. Bir faz için deniyorum. Giriş ucuna sinyal gelince yanıyor devre.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri