Arduino ile güç transistör'ü sürme?

RecepCLN

Üye
Öncelikle soru ile alakalı bir konu açılmışsa özür dilerim göremedim incelemem sırasında.
Sorum elimdeki arduino ile tercihen 2n3773 gibi bir transistör sürmek istiyorum ancak elimdeki arduino uno çıkışları bildiğim kadarıyla max 40ma ve bu değer bu transistörü sürmeye kesinlikle yetmez gibi ama darlington vs. bağlıyarak arduinonun çıkışlarından bu transistörü sürebilirmiyim aslında mosfet düşünüyordum ama dengesiz ve yüksek akım çeken el yapımı bir bobin yükü süreceğimden dolayı mosfetlerde çabuk hasar görme oluyordu ondan dolayı 2n3773 transistörünü kullanmayı düşünüyorum. sizlerden ricam darlington vs. baglıyarak bu transistörü arduino ile sürmem konusunda bana fikir vermeniz şimdiden teşekkür ederim.

cevabınız için teşekkür ederim ve böyle kendi içinden direk darlıngton transistörler olduğunu öğrenmiş oldum :D ama biraz aklım karışık datasheet incelediğimde I b akımı 0.5 A olarak gördüm bunu ben direk seri 100 ohm direnç ile arduino çıkışından sürebilirmiyim ? yani birde süreceğim yük el sarımı uyduruk bir bobin olduğundan yüksek amperler çekiyor yani doğru akımda çalıştığım için sadece normal direnç değeri bizi ilgilendirecek baktığımda V=I*R den 15-16 A çekmesi gerektiğini görüyorum bu transistörden 2-3 tane paralel bağlıyıp sürmeyi düşünüyorum açıkcası akım çok yüksek olacağı için ama tabi olay dakikada 1 defa gerçekleşecek ve 100 milisaniyelik bir sürme olucak öyle uzun süreli de değil sizce bir problemle karşılaşırmıyım? iyi bir şekilde soğutucu bağlantısı da yaptığımda ?

I base akimi 500 ma olan bir transistoru 40 ma ile surmek pek mantikli degil. 3 transistor surulecekse 1500 mili amper anahtarlayabilen base akimi 40 ma i gecmeyecek bir transistor ile bahsi gecen transistoru surmek daha mantikli

Transistoru suremeyince lineer bolgede calisip asiri isinarak sorun olacak ve bobininiz surulemeyecek.

Birde konuyu tam bilmemekle bazi elektronik forumlarinda l model mosfetler 5 volt ile suruldugunu okudum. Parca adi mesela irl... seklinde devam eden mosfetler. Datasheetini indirip okumak lazim

Darligton güç transistörlerinin akım kazancı ortalama 1000 dir. 500ma base den geçecek maksimum akım olabilir. İçiniz rahat olsun 20ma beyz akımı transistörü satüre etmeye yetecektir. Zaten max collector akımı 15 amper. 1000 e böldüğünüzde 15 ma yapar.

Sent from my GT-I9500 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Darligton güç transistörlerinin akım kazancı ortalama 1000 dir. 500ma base den geçecek maksimum akım olabilir. İçiniz rahat olsun 20ma beyz akımı transistörü satüre etmeye yetecektir. Zaten max collector akımı 15 amper. 1000 e böldüğünüzde 15 ma yapar.

Sent from my GT-I9500 using KontrolKalemi Forumu mobile app

çok teşekkürler cevaplarınız için

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri