Aradaki fark yardım lütfen

Gp4MVb.jpg
PYaJ9d.png

Öncelikle merhabalar abilerim kardeşlerim tüm forum halkı aranıza yeni katıldım.Allahın izniyle daha cok vakit geçiricem bu forumda.Neyse soruma geçeyim hocanın verdigi soru ve cevabı yukarıda fakat ben kendim yaptıgımda o daire içine aldıgım yerleri koymadım ama devre yinede çalıstı sonra hocanın cevabına bakınca daire içine aldıgım yerleride yapmış onları ekledim yine çalıstı ne farkı var kısa özet geçermisiniz cümleten iyi aksamlar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu devrede zaman rolesi M2 devreye girdigi anda ZR devre disi kalir bu sayede zaman rolesi sürekli devrede kalmaz
Enerjisi kesilir.

1- Bu çizimle ZR devreden çıkmaz.
2- Yukarı dairedeki M2'nin kapalı kontağı ZR devreden çıktığında 1. motor tekrar çalışmasın diye konmuş. Ama ZR devreden çıkmaz.
3- aşağıdaki M2'nin açık kontağı ZR devreden çıkacağı düşülerek mühürleme için kullanılmış. Ama ZR devreden çıkmaz.

1- Bu çizimle ZR devreden çıkmaz.
2- Yukarı dairedeki M2'nin kapalı kontağı ZR devreden çıktığında 1. motor tekrar çalışmasın diye konmuş. Ama ZR devreden çıkmaz.
3- aşağıdaki M2'nin açık kontağı ZR devreden çıkacağı düşülerek mühürleme için kullanılmış. Ama ZR devreden çıkmaz.
öncelikle cevabınız için tesekkür ederim sınavda böyle bir soru cıksa ve ben 2.motoru muhurlemesem yinede dogru olurmu ? sonucta calısıyor aynı sekil

Evet calisir ancak daire icine alinan kontaklar zaman rolesi bozulsa dahi o andaki islem stop butonuna basana kadar kararli calismasini saglayacaktir.

Dusunun start butonuna bastiniz
M calisti zaman sayildi M cikti M2 calisti ve zaman rolesi ani bir dalgalanmada tekrar saydi veya M2 calistikdan sonra bozuldu o anda tekrar M calisacak buda olumsuz bir durum yaratacaktir sisteme bagli olarak.

Evet calisir ancak daire icine alinan kontaklar zaman rolesi bozulsa dahi o andaki islem stop butonuna basana kadar kararli calismasini saglayacaktir.

Dusunun start butonuna bastiniz
M calisti zaman sayildi M cikti M2 calisti ve zaman rolesi ani bir dalgalanmada tekrar saydi veya M2 calistikdan sonra bozuldu o anda tekrar M calisacak buda olumsuz bir durum yaratacaktir sisteme bagli olarak.
cok tesekkür ederim

Sizin devreniz hatalıdır,
hatası da arkadaşların belirttiği gibi zaman rölesinin işi bittiği halde çalışmaya devam etmesidir,
yani bobin enerjisinin kesilmemesidir.
Bu hatadan dolayı işaretlediğiniz kontaklar olmadan da devre çalışmaktadır.
İşaretlediğiniz kontaklar zaman rölesinin işi bitince devreden çıkacağı düşünülerek konulmuştur,
yani olması gerekir, doğrudur. Ancak zaman rölesini devreden çıkaracak olan M2'nin kapalı kontağı ZR bobini öncesinde konulmamış, muhtemelen unutulmuş.

Temel kumanda mantığında işi biten eleman devreden çıkartılır yani bobin enerjisi kesilir.

Kolay gelsin.

Uzunlafın kısası şeman aşağıdaki gibi olacak ekts dosyasıda ekte.
l0PB0E.jpg

Ekli dosyalar

• sorucevap.rar
    4 KB · Görüntüleme: 6

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular