Arabaya Led Bağlamak İstiyorum

halil3200

Üye
Selamlar ve saygılar ben arabaya 15'li yeşil led veya 5'li 3 bölgesine kesip bağlamak istiyorum.Bilindiği gibi arabalar 12Volt akü ile çalışır.Aldığım Ledler piyasada hazır satılan dirençli sıralı ledler metre hesabı ile satılan ledler acaba direk aküyemi bağlamam gerekiyor yoksa haricen direnç bağlamam mı gerekir acil yardımınızı bekliyorum led remi altta:

Ekli dosyalar

• 11102009031.jpg
    11102009031.jpg
    91.6 KB · Görüntüleme: 260
aldığın ledlerin besleme gerilimi 12V mu? eğer 12V ise direk bağla, değilse bize besleme gerilimini söyle sana bağlayacağın direncin değerini hesaplayalım.

Aldığım kişi 12 voltluk dedi ama ben sizlere bir danışayım dedim.Yalnız arabada özel kablo çekmek gerekirmi yoksa direk çakmaklıktan bağlayıp birde anahtar taksam çalışrmı.
15 adet sıralı bunu 5 adede indirip taksam yine 12 voltta çalışırmı 5'li gruplarıbirbirlerine seri mi bağlayayım yoksa paralel mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
direk bağlayabilirsin ama ledlerin ömrü çok kısa olur bir osilatör yapıp onunla sürersen ledlere birşey olmaz. 50Hz civarında

kardeş eğer ledler aralarında seri bğlı üretilmişse bunun orjinalini bozarsan araya seri bağlı direnç koyman gerekir. eğer paralel bağlıysa ledler birbirine o zaman istersen tek tek bile takabilirsin. herhalde onlar paralel bağlı direk bağlanıyor. sen yine de ayarlı güç kaynağın varsa onunla gerilimi yükselterek dene

Arabalar için üretilmiş olan hazır ledlerdense bağlayın birşey olmaz. Ama istediğiniz zmn açıp kapama yapabilmeniz lazım direk bağlarsanız sürekli yanar. Direksiyonun sol tarafında gövdeye bide swiç yerletirin. Swiçin bir bacağına aküden gelen artı ucu bağlayın, swicin diğer ucunuda ledin artı yazan yerine bağlayın. Sıra geldi eksi uca. onuda aküden direk ledin eksi ucuna bağlayın tamamdır. Bunlar için kablo çekmeniz gerekecek. Artık istediğiniz zaman ledleri açıp kapatabilirsiniz.

Kardeş Eğer bağlayacağın Resimdeki Led ise direk bağlayabilirsin. Resimde işaretli yerlerden kesmek şartıyla istediğin uzunlukta kullanabilirsin.

Ekli dosyalar

• 11102009031.jpg
    11102009031.jpg
    92.9 KB · Görüntüleme: 240
Çok teşekkürler sevgili ustalarım

Arkadaşlar bir sorun daha var aküden gelen tellerde arabaların gövdesi (+) kutup mu yoksa (-) kutup mu?

araba gövdesi (-) Kutup arkadaşım. Akünün (-) ucu şaseye bağlıdır her zaman.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri