araba teyp lerindeki motor

Konusu 'Elektrik Motorları' forumundadır ve fatih_s tarafından 18 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

1. fatih_s

fatih_s Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1

arkadaşlar araba teyplerinin içindeki kasetin dönmesini sağlayan küçük motor kaç voltla çalışıyor.
    Entes
    Entes
  2. Emrah

Emrah Onursal Üye Onursal Üye

Beğenilen Mesajları:
    160
    Ödül Puanları:
    128
    Meslek:
    Mekatronik & Robotik
    merhaba, sn.fatih_s;
    Bilindigi gibi,otomobilin iç ihtiyacını karşılayan elektrik 12 voltluk aküler yardımı ile karşılandıgından dolayı,bütün oto teyipleri 12v.d.c. ye göre tasarlanıp yapılır.
    Dolayısı ile oto teyiplerinin motorlarıda 12 ve 9 volt d.c.'de çalışacak şekilde üretilir.
    Saygılarımla;
  3. reiss_52

reiss_52 Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    peki kamyona oto teyp bağlamak için tek aküden kablo çeksek ( 12V olması için ) amper olarak bir sıkıntı yaratırmı acaba normal 12v akü otolarda 60A kamyonlarda 100A ya hani o bakımdan tşk.
  4. avganlı

avganlı Üye

Beğenilen Mesajları:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    elektrik
    amper olarak bir sıkıntı yaratmaz. Ancak oto teyp ini bağladığın akünün çabuk bozulmasına sebep olursun.
    daha sağlıklı olmasını istiyorsan iki şıkkın var
    1.. 24 vdc yi 12 v dc ye düşüren adaptörlerden kullanmalısın
    2.. yada kamyon otobüs gibi 24 v dc ile çalışan araçlar için 24 v dc ile çalışan oto teyplerden kullanmalısı.
    1. şık daha kolay olur
  5. Jorell

Jorell Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6

Selamlar. Araba teybi başlığını görünce hemen girdim okudum.
    Öncelikle, şu sıralar rüzgar türbini yapımı ile uğraşıyorum ve bunun için malzeme arıyordum.
    İnceleyenler vardır , sayın ŞEF'in başlıklarını. Ya da bu konu hakkında inceleme yapanlar vardır eminim. Türbin yapımında bir dinamoya gereksinimimiz var , bunu da sabit mıknatıslı dc motor ile yapacaktım. Ancak bunu nerden bulabileceğimi bilmiyordum. Biraz daha okudum bu türbin konusunu. Araba şarj dinamoları, silecek motorları, teyp motorları gayet de uygunmuş. Geçen gün kilere indiğimde bir de ne göreyim, teyp var eski , tozlanmış. Kimin olduğunu bilmiyordum ama almaya karar vermiştim. O gün almadım ama bugün annemin de onayıyla =) gittim aldım. Söktüm söküştürdüm. Ve motora ulaştım. Şu an motor mevcut. Şimdi merak ettiğim bir şey, bu motorun gücü , voltu nasıl öğrenilir ? Ya da belirli bi ölçütü var mıdır bu teyp motorlarının ?

Yanıtınızı bekliyorum.

----------------------

Bilindigi gibi,otomobilin iç ihtiyacını karşılayan elektrik 12 voltluk aküler yardımı ile karşılandıgından dolayı,bütün oto teyipleri 12v.d.c. ye göre tasarlanıp yapılır.
    Dolayısı ile oto teyiplerinin motorlarıda 12 ve 9 volt d.c.'de çalışacak şekilde üretilir.
    Saygılarımla;

Bu iletiyi atlamışım özür dilerim. =) Yanıtımı almış bulunmaktayım. Teşekkürler. =)
: motor, araba, teyp, lerindeki

Sayfayı Paylaş