ARABA AKÜSÜ ŞARJ CİHAZI

ozer.mert

Üye
Arkadaşlar nette baya bi bakındım.Bunu bulabildim.Sizce bu devre 12v 60ah bir sulu aküyü şarj eder mi? Devrenin resmini ekte veriyorum.İnşallah faydalı olur. akü_şarj.jpg

Sakat iş bu devre, hata yaparsan patlar çatlar çarpılırsın. Al 90 Watt bi trafo bi de köprü diyot bağla gitsin. Marifet akü voltajını takip etmekte. 14.5 volta gelince şarjı sökersin

Köprü diyottan sonra kondansator kullanmak gerekirmi 12v akü 12 v ile şarj olmaz diye biliyorum. 14 v falan gerekir. ufak bi devre çizip paylaşabilirmisin?

Doğrultunca zaten yükselir ama büyükçe bir kondansatör koyarsan süper olur. 4700-6800mf 25V veya 35V. Bir de trafo çok çıkışlı olmasın 0-12 volt. Bazıları 60V kademeli oluyor onlar sağlıklı olmaz ısınır.

Bir kere şarj edicem maliyet olmasın dersen 220Volta direkt 75-100W ampul, diyot ve aküyü seri bağla bırak. yine dolacaktır

Cevaplar için teşekkürler. Ama kondansatorlü ve bu ampullu çözümü paintte bile çizip koyabilirseniz çok iyi olur.

Doğrultunca zaten yükselir ama büyükçe bir kondansatör koyarsan süper olur. 4700-6800mf 25V veya 35V. Bir de trafo çok çıkışlı olmasın 0-12 volt. Bazıları 60V kademeli oluyor onlar sağlıklı olmaz ısınır.

Bir kere şarj edicem maliyet olmasın dersen 220Volta direkt 75-100W ampul, diyot ve aküyü seri bağla bırak. yine dolacaktır

Kusura bakma konu biraz acilde son mesajı görmedin galiba ampul yöntemini yada kondansatoru nasıl bağlayacağımı paylasabilecekmisin

kondansatörü aküye paralel bağlayacaksın artısı artısına eksisi eksisine.

Ampul şöyle, bir duya ampul tak, bir ucu 220 ye, diğer ucu diyodun beyaz çizgiye yakın ayağına bağla (IN4007 filan) . Diyodun diğer ucu akünün eksisine. Akünün +sı ise prize. Tabi ampul sistemi biraz yavaş şarj edecek ama birkaç saat sonra marş bastırıyor çünkü tarafımca denendi birkaç kez

Daha hızlı istersen ampule bir ampul daha paralel bağlanabilir.

Ama dikkat et çarpılmadan yap.

Çok faydalı oldu sağol

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri