araç takip değil :)

adlyldrm42

Üye
merhaba arkadaşlar arduinoda yeniyim.

arduino mega 2560 kullanarak hırsızlık anında aracın konum bilgisini sms gönderme şeklinde bi proje yapmak istiyorum.

hazır yapılmış bi projeyi alıp benim projeyi ona ilaveten ekleyeceğim.o proje de araba biri çarptığında ve arabanız çekildiğinde sms gönderme şeklinde.

pc arayüz yazıp an ve an takip etmek olmayacak o zaman araç takibe giriyor :)

hangi materyalleri kullanmalıyım? yardımlarınız için teşekkürler.

araçlarda hırsızlığı anlayacak sistemi nasıl tasarlayabiliriz ? yardım edecek yok mu ? ev olsa sensör gördüğünde veya şifre yanlış girildiğinde hırsızlık anlaşılır bunu araçlarda nasıl sağlayacağız ?

aklıma gelen basit çözüm araç içine sadece senin bildiğin bir noktaya küçük bir anahtar koyup araca bindiğinde o anahtarı açık yada kapalı hale getirmen olabilir.

ilginiz için çok teşekkür ederim

hocayla konuştum bugün aracınıza biri çarptığındaki sistemle aynı dedi hırsızlığı anlayacak sistem yani titreşim sensörüyle bunu da halledeceğim

aldığım projede gsm modülü vardı zaten bana geriye gps modülü almak kalıyor

ayrıyetten arduino almama gerek var mı ? zaten aldığım projede mega 2560 çeşidi mevcut

Elinde Atmega 2560 varsa Arduino bootloaderını upload ettikten sonra Arduino IDE si üzerinden mikroişlemcini Arduino mega gibi programlayabilirsin. Mikroişlemciyi nasıl kullanacağını, programlayacağını bildiğini varsayıyorum.

Ayrıca hırsızlıkla ilgili, sen mesaj gönderdiğinde mesaja cevap olarak koordinatları gönderecek bi kod yazabilirsin. Cihaza örneğin senin belirlediğin bi kod olur "sendgpsdata1234" gibi (buradaki 1234 senin kişisel şifren olacak) bu mesajı alan cihaz sana o anki koordinatları mesaj olarak gönderir.

Ayrıca bu örneğe "stopmotor1234" gibi şeyler de eklersin bu komutlada motoru kapatırsın. Ne biliyim thiefmode1234 yazar gönderirsin. Aracı hırsızlık moduna alır; önce yavaş yavaş gazı keser ve 10 saniye içerisinde gaz tamamen kesilir aynı zamanda alarm çalmaya başlar 4lüler çalışır korna çalışır ve adam afallar...

Yaptıklarını benimle de paylaşırsan hatta ticari amaç taşımıyosa open source yaparsan seviniriz. İlham alanlar da olacaktır.

İyi çalışmalar.

Çok güzel şeyler düşünmüşünüz teşekkürler şu anki amacım hırsızlık anında aracın konum bilgisini sms atma üzerine ve bunu 1 er dk arayla otomatik olarak atması bunu başarabilirsem sizin dediğiniz konuları eklemeye çalışırım

Yazacağım kodda kameranın ucundaki mikrofonu titreşim sensörü olarak kullanacağım belli bir değeri aştıktan sonra arabanıza çarpıldı diyip kamera foto çekip sd karta kayıt edecek daha sonra aracın konum bilgisini 1 er dk arayla sms atmaya başlayacak proje ticari değil birbirimizle kodlar hakkında yardımlaşırsak memnun olurum şu an gps ile konum almayı halletmiş bulunmaktayım sms atarken sıkıntı yaşıyorum

Arduino IDE mi kullanıyorsunuz? Ben çok aktif olabileceğim konusunda söz veremem çünkü çok boş vakit bulamıyorum. Ama kodları ve çalışmaları paylaşırsanız hem ben hem de diğer arkadaşlar yardım etmeye çalışacaktır.

Eğer online grup çalışmalarıyla ilgili ufak bi araştırma yaparsanız, bu tür projelerin oluşturulan çalışma geubuyla beraber nasıl kolayca geliştirildiğini görebilirsiniz. Öyle bi grup kurmanızı öneririm. Online platformda beraberce çalışırız, gruba ben de dahil olurum ayrıca burda baya tecrübeli arkadaşlar da var onlar da katılır diye düşünüyorum. Yani böylece vakit bulabilen herkes size daha kolay yardım edebilir, ortaya da güzel bişeyler çıkar.

Ayrıca merak ettiğim bir konu da, aracın herhangi bir kaza yaşamasıyla hırsızlığın ne gibi ilgisi var? İvme ve hareket sensörlerini araştırmanızı öneririm. Gyro ve accelerometer diye geçer.

İyi çalışmalar...

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Evet öyle Arduino mega 2560 kullanarak

Bu online grup işine sıcak bakanlar varsa çok iyi olur

Kodlar çoğu internet sitesinde var kooırdinatları belirleme ve gsm modül ile sms atma Gps modül markası ublox neo 6mv2 Gsm modül markası sim900

Alakayı şöyle kurabilirsiniz normal arabalardaki alarm sistemi gibi nasıl biri tekme atınca veya top filan gelince ötmeye başlıyor bu da aynı biri vurduğu zaman arabanıza çarpıldı diyor veya hırsızlık olduğu anlaşılıyor size gelen sms koordinatlar değişmiyorsa arabanıza çarpıldığı değişiyorsa çalındığını anlamış oluyorsunuz

projenin anlatmış olduğum kısımları çalışıyor donanımlar ve kodlar da mevcut elimde ben gps modül aldım ve bağladım geriye yazılımı kaldı o da koordinatları bulup sms atması

umarım anlatabilmişimdir saygılar

Gps ile koordinat almayı başardım gsm modül ile sms atmaya uğraşıyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri