arıza yardım

halhal

Üye
Merhaba,
defter delme makinesinde defteri yukarı kaldıran asansör var ve bu asansörün bir yavaş modu var kalkış için bir de hızlı.
ilgili proje sayfasını ekledim.
s6 sensörü defter görünce yavaşlıyor asansör.
problem şu asansör hep yavaş modda. sanki sensör sürekli defter görüyor.
pano üzerinden a1 rölesinden asansörü hızlı yavaş hareket ettirebildim. demekki röleden sonraki kısım sağlam.
sensörü değiştirdim. aynı şekilde röleyi çektiremiyor bu sensörler. sebebini irdelediğimde durum şu.
kumanda panosu üzerinde 24 v klemens bloğu ve
0 volt klemens bloğu var. makine çalışmadan evvel multimetre ile 24 voltu okuyabiliyorum. makineye start verince bir anda 11 v ta düşüyor. sensör + ve - si 11 volt olduğu için defteri görse bile röleyi çektiremiyor.
durum bu. ancak burdan öteye gidemedim.
kumandacı arkadaşları yardıma çağırıyorum. tüm gün yatırdık makineyi

Ekli dosyalar

• 7.pdf
    199.3 KB · Görüntüleme: 27
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sensör bilgisi değerlendirilemiyor. röle sağlammı onu kontrol et sistemde triyak varmı onada bak bazen röle yerine triyak kullanılır. triyak arızalıysa tek alternansta çalışır ve gerilim düşer. okuduğun voltaj ac mi dc mi.

Kavramaya dışardan 24 v verdim normal çalıştı.
A1 rolesinin A1 inden 24 a2 den 0 verdim normal çalıştı.
Sorun şu ki role bobinı çekecek kadar yüksek gerilim gelmiyor.
11-12 v civarı bu da çektirmiyor Role sinek gibi vizildiyor.
Ancak bu düşüs niye
Serkan beyin dediği aklıma geldi. Ancak kısa devre nerededir nasıl bulunur nereden başlamalı içinden çıkamadım

Elektronik devre şeması varsa eklersen bakarız.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Makineyi açın power supply çıkış voltajını ölçün kaç volt sonra klemenslere gelin +24 ve 0 volt olanlara tek tek söküp ölçün arızalı devreyi sökünce voltaj ın yükseldiğini göreceksiniz

Değişen röle aynı mı, omajını karşılaştır!

dediğiniz kontrolleri bugün yapacağım.
projenin tüm sayfalarını ekledim.

Ekli dosyalar

• 2.pdf
    174 KB · Görüntüleme: 12
  • 3.pdf
    147.7 KB · Görüntüleme: 5
  • 6.pdf
    184.9 KB · Görüntüleme: 5
  • 5.pdf
    209.2 KB · Görüntüleme: 5
  • 4.pdf
    233.5 KB · Görüntüleme: 6
  • 7.pdf
    199.3 KB · Görüntüleme: 5
  • 8.pdf
    388.3 KB · Görüntüleme: 4
  • 9.pdf
    301.5 KB · Görüntüleme: 4
  • 10.pdf
    439.6 KB · Görüntüleme: 5
  • 11.pdf
    334.5 KB · Görüntüleme: 5
Arkadaşlar arızayı neredeyse çözdüm
Gevsek bır adet nötr bağlantısı varmıs düzelttim .
Ardık gerilim düşmüyor.
Ancak a1 rolesı hala cekmıyordu. Proje de gördüğünüz fotoseiı (reflektör lu) degıstırm. Roleyı tam cektıremedı. Baska deneyecem fotoselim yoktu bende proxımıty swıtch taktım. Metale yaklastırdıgımda photocelden beklediğim şeyi yaptı. Yanı yenı fotosel bıle roieyı cektıremıyor. Role çekip çekip bırakıyor sinek vızıltısı gıbı . Ancak p.s sorunu çözdü. O da orada kullanılamaz. Durum bu. Belkı benzer problem yaşayan olmustur .
Photocei 100 ma
P. S 200 ma
Bundan olabılır dıye düşünüyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular