Arıza Yardım

redskymuscular

Katılımcı Üye
Selam,

1 haFta evvel makinemizin asansör (yukarı/aşağı) motoru yandı. Bugün sarımdan geldi bağladım.Ancak asansör yukarı aşağı hareket etmiyor. Kontaktörleri K3(Yukarı)-K4 aşağı elle cektirdiğmde hareket ediyor. Kontaktör A1 bilgileri PLC çıkışından geliyor.
Şöyle bir şey yaptım.
Çekmiş bir kontaktör vardı onun A1 i ile K4 ün A1 ini yer değiştirdim. Çekmiş Kontaktör Yine çekti ama bizim K4 de kıpırdama yok.
Deemekki Plc cıkıs veriyor ama Kontaktör de sorun var ama 2 kontaktörde birden aynı anda sorun olur mu?
Elimde deneyebileceğim bir Kontatör de yok.
Bu konuda fikirlere ihtiyacım var.
Makine yatıyor herkes başında.

Saygılar

Peki motor niye yandı , bu konudaki tespitiniz nedir ? Kontaktörlerinizi kontrol ettiniz mi ?

sebebini tam bilemiyorum
ama yükte yanmış olduğunu söyledi bobinajcı
kontaktöleri ellimle çektirdim acaba bobininde problem var sinyal ile çekmiyor diyeceğim de 2 kontaktör birden mi aynı şekilde arızalandı?

üst veya alt start verdiğinizde kontaktör a1 ve nötr arası kaç Volt okunuyor. kontaktör etiketi ile aynımı bu voltaj ?

Şu an için kontaktörlerinizin niye çekmediğinden daha çok motorunuzun niye yandığı sizin için daha önemli bir problem . Kontaktör kontaklarınızı , nasıl bir motor koruma devreniz varsa onun set değerlerini, motor ve diğer güç kablolarınızı ; motor milinde redüktör varsa bunda herhangibi bir sıkışma olup olmadığını vs kontrol edin ....

fotoğraf atsaydınız daha yararlı olurdu.. benim kanaatim motor yanma sebebini bulmanız...eğer bulunmaz ise tekrar yanma riski yüksek...

motora bağlı doğrultucu var
fren dc.
Fren sistemi arızalanmış motor yanmış verilen bilgi bu.
Nerenin resmini atmamı istiyorsunuz?
Son yaptıklarım.
Kontaktörlerin A1 girişini ölçtüğümde AC 30 Volt var. (plc çıkışı olanları tabi)
Yani kontaktörlere kadar sistem çalışıyor.
Şimdi başka bir kontaktör ile motor kontakörünü komple değiştirmeyi düşünüyorum.
Ama dediğim gibi 2 kontaktör birden arızalanmaz

tamam.bir değiştirin bakalım sonuç ne olacak ..

ac 30 ? nasıl bi güç kaynağı ve nasıl bir kontaktör var merak ettim . dc 24 veya ac 220 nin dışında ben görmedim. orda bi hata olmasın

kontaktörü komple değiştirdim (sağdaki kablolar sola, soldakiler sağa) yanındaki ile (o çekili vaziyette idi) değiştirdikten sonra bizim arızalı olduğunu düşündüğümüz kontaktör çekti. asansör yine kıpırdamıyor.
Kontaktörün resmi ektedir. Sağlam olduğu diyer motoru çekmesiyle kesinleşmiş oldu zaten 2 kontaktör aynı anda biraz zordu bozulması.
bobini çektiren sinyalde mi problem var bir metodolojiye ihtiyacım var

Ekli dosyalar

• 20151201_105842.jpg
    20151201_105842.jpg
    195.7 KB · Görüntüleme: 32

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834