Arkadaşlar, evimde Arçelik MF5010 No-frost buzdolabı var ve elektronik display kontrol kartında arıza var. Güç katındaki soketlerin uçlarının neler oldugunu bulabildim fakat, sensör ve termokupl soketinin bağlantılarını bilmiyorum.

Bu dolabın elektrik şeması ve elektronik kartın şemasını nasıl bulabilirim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Karttaki arızayı giderdim.
Kompresör ara sıra tam çalışacagı zaman duruyordu.Triac ölçünce sağlam gösteriyordu.Bazen çalışmaya başladığında cıkış voltajının 160 V'a kadar düştüğünü gördüm. Kartttaki kompresörü süren Triac ve iki direnci değiştirdikten sonra sorunsuz çalışmaya başladı.

Karttaki arızayı giderdim.
Kompresör ara sıra tam çalışacagı zaman duruyordu.Triac ölçünce sağlam gösteriyordu.Bazen çalışmaya başladığında cıkış voltajının 160 V'a kadar düştüğünü gördüm. Kartttaki kompresörü süren Triac ve iki direnci değiştirdikten sonra sorunsuz çalışmaya başladı.

Triyak hataları bahsettiginiz gibi bazen çalışır bazen çalışmaz biçiminde kendini göstermez .
Ya tam kısa devre olur daimi ileti verir yada fizikselde görülebilir bir patlakla açık devre olur.
Dirençlerde bahsettiginiz hatayı yapmaz!
Sizin sıksık komut degiştirmeniz kartın ve motor koruyuculalarının (termigin ) sık sık devreye girip çıkmasına neden olmuş. Triyakı degiştirdiginiz süre koruma termiginin yeterince soğumasına fırsat vermiş bu nedenlede hata lı diye degiştirdiginiz parcalarla sorunun düzeldigi kanaatine varmışsınız.
çıkardıgınızparçaları yerine tekrar taksanız kart yine çalışır.

Triyak hataları bahsettiginiz gibi bazen çalışır bazen çalışmaz biçiminde kendini göstermez .
Ya tam kısa devre olur daimi ileti verir yada fizikselde görülebilir bir patlakla açık devre olur.
Dirençlerde bahsettiginiz hatayı yapmaz!
Sizin sıksık komut degiştirmeniz kartın ve motor koruyuculalarının (termigin ) sık sık devreye girip çıkmasına neden olmuş. Triyakı degiştirdiginiz süre koruma termiginin yeterince soğumasına fırsat vermiş bu nedenlede hata lı diye degiştirdiginiz parcalarla sorunun düzeldigi kanaatine varmışsınız.
çıkardıgınızparçaları yerine tekrar taksanız kart yine çalışır.

Sayın Alfa romeo,
Dolab bu arızayı 1 aydır yapıyordu, bazen çalışamadığı için derece yükseliyor ve kırmızı uyarı ışıgı yanıyordu.Hatta 1 kere derin dondurucudakileri çözüldüğü için atmak zorunda kaldım.
Sık sık komut vermek derken kompresöre start vermeyi kastetdiniz sanıyorum.Kompresörün iki çalışma arasında min 15 dk gecmesine özen gösterdim.( Gaz basıncının dengelenmesi için) Aksi takdirde kompresöre direk elektirk verseniz bile çalışmıyor.
Zaten kartta cıkış kısmında baska eleman yok. değiştirdiğim dirençlerin değerleri değişmişti.Neredeyse 2 haftadır izliyorum tık demedi.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Sayın Alfa romeo,
Dolab bu arızayı 1 aydır yapıyordu, bazen çalışamadığı için derece yükseliyor ve kırmızı uyarı ışıgı yanıyordu.Hatta 1 kere derin dondurucudakileri çözüldüğü için atmak zorunda kaldım.
Sık sık komut vermek derken kompresöre start vermeyi kastetdiniz sanıyorum.Kompresörün iki çalışma arasında min 15 dk gecmesine özen gösterdim.( Gaz basıncının dengelenmesi için) Aksi takdirde kompresöre direk elektirk verseniz bile çalışmıyor.
Zaten kartta cıkış kısmında baska eleman yok. değiştirdiğim dirençlerin değerleri değişmişti.Neredeyse 2 haftadır izliyorum tık demedi.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Konunun başında ne hata yaptıgını yazmadıgınız için yorum yapılamadı.
şimdi yazdıklarınızdansa termostop hatası oldugu ve aşırı buzlanma yapıp sogutmayı kestigini anlıyorum defroz rezintansınıza seri bağlı olan termostop rezinstansın devreye girmesini engellediği için hava kanalları vede direnaj kanallarını tıkanıyor sonuç soğukluk ısısını tahliye edemeyen dondurucu ,saklama bölümünü soğutamadıgı için sensör bilgileri dolabın elektronik kontrol kartına hata bildirimi yollarlar vede soğutmayı bloke ederler.

Termosop şeffaf bir poşet içindedir diyot görünümündeki bu malzeme devre göstermesi gerekir 10amp akıma dayanıklı +72 derecenin üstünde bir ısıya maruz kalmadıgı müddetcede kısa devre gösterirler .
birkere +72 derece ve üzeri ısı hissederlersede bir daha görev göremezler!

termostop'u bulun vede ölçün 1Tl degerindeki bu parca yüzünden bu ülkede binlerce dolap su an dönüşüme yollanmış durumda !

Sayın Alfa romeo,
Verdiğiniz değerli bilgi için teşekkür ederim.

Arkadaşlar,
bosch ksu 49621 ne buzdolabımın 4 gün önce kırmızı ikaz labması yandı ve daha sonra soğutmamaya başladı.
Fişini çektim ve 24 saaty bekleyip tekrar çalıştırdım. Kırmızı lamba gene yandı, fan çalıştı, kompresör devreye girdi ama 1 dakika sonra devreden çıktı. Bir süre sonra kompresör ve fan tekrar çalıştı ama hemen durdu. Sinyal ışıkları 2-3 dakikada bir sönüp tekrar yanıyor ama kompresör çalışmıyor. Servis çağırdım, kart arızalı dediler. Kartı söküp tamir yapan bir arkadaşa götürdüm kartta bir arıza görünmüyor dedi. Silivride oturuyorum. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

arçelik 5010 No-frost dolabın arza nedeni kompresör devreye girmiyor kartı deyiştirdim gine kompresör devreye girmiyor motoru direk bagladım kompresör çalışıyor kartı takınca çalışmıyor bana bir yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri