Arçelik EC 5060 T Suyu Isıtmıyor.

Peki Program takip letlerini nasıl okumalıyım ?
O bölümü hiç anlayamadım.

program takip ledleri .. hazır . yıkama . ve bitti. makina çalışırken ön yıkama butonuna 3sn basılı tutuyorsunuz. varsa arıza bu ışıklarla gösteriyor. ntc hatası var ise hazır ışığı yanıcak.

mesela program anahtarı hatası verdi ise bitti yanık kalıcak hazır yıkama yanıp sönecek..

altta kırmızı yanık . gri yanıp sönüyor beyaz da sönük diye belirtilmiş

kanyak teşekkür ederim, ben hata kodu mantığını anlayamadım,

Örnek olarak, Hata ledlerinde ana kart ilgili parçalara sinyal gönderiyor, Parça kısa devre(arızalı) ise mi? ledler yanıyor. ?

Eğer böyle ise parçaları sökmeden elimize alıp ölçmeden buradan o tablodaki parçaların arızalı olup olmadıklarını mı anlıyoruz?

Aşağıdaki Örnekte Rezistans patlamış anlamımı doğuyor ?
HAZIR : BEYAZ
YIKAMA: KIRMIZI
BİTTİ: BEYAZ

Hiçbir Hata yok, ve ısıtma yoksa, Kartdan mıdır yani sorun ?

JUMP Çamaşır Makinaları nedir? FORA Çamaşır Makinaları nedir ?

Son düzenleme:
ısıtma adımında verilen süre içersinde ntc sıcaklık değişimi göremiyorsa , yani kart ısıtma rolesini beslediği halde belirli sürede su sıcaklığının değişmediğini görüyorsa rezistans arızası verir.

jump serisi ve fora serisi. üretim serileri. sizdeki ürün fora serisi bir ürün.

ısıtma adımında verilen süre içersinde ntc sıcaklık değişimi göremiyorsa , yani kart ısıtma rolesini beslediği halde belirli sürede su sıcaklığının değişmediğini görüyorsa rezistans arızası verir.

jump serisi ve fora serisi. üretim serileri. sizdeki ürün fora serisi bir ürün.
Test moda girince,
1. Adım olan tüm ışıklar flaşlıyor.
2. Adımda su alması gerekirken, Başlat Bekle ve Yıkama eş zamanlı flaşlıyor.
3.4.5 Adımlar su alıyor.
6. Adımda Başlat ve Kapak flaşlıyor.
7.Adımda Başlat ve Yıkama flaşlıyor.
8.9. Adım motor sağa sola dönüyor.
10.Pompa devreye giriyor.
11.Sıkma başlıyor.
12. Her yerden su veriyor.

2. Adım kafamı karıştırıyor. Videosunu gönderdim. Ayrıca arızaların görüntülenmesi bölümüne asla girilmiyor...

Ekli dosyalar

• makine.zip
    5.7 MB · Görüntüleme: 20
Biraz geç olmuş gerçi ama, arıza prosödürünü anlamana gerek yok arkadaşım, eğer ki bu işi yapmayı düşünmüyorsan tabii ki... Senin yapacağın şey madem elinde ölçü aletin var, ısıtıcıya giren kablolara ölçü aletini bağlayıp makinayı ya testte ya da normal yıkamada çalıştırıp, 220 voltun gelip gelmediğini gözlemlemek. Eğer ki voltaj gelmiyorsa, ana kartı değişecek veya tamir ettireceksin...

Test moda girince,
1. Adım olan tüm ışıklar flaşlıyor.
2. Adımda su alması gerekirken, Başlat Bekle ve Yıkama eş zamanlı flaşlıyor.
3.4.5 Adımlar su alıyor.
6. Adımda Başlat ve Kapak flaşlıyor.
7.Adımda Başlat ve Yıkama flaşlıyor.
8.9. Adım motor sağa sola dönüyor.
10.Pompa devreye giriyor.
11.Sıkma başlıyor.
12. Her yerden su veriyor.

2. Adım kafamı karıştırıyor. Videosunu gönderdim. Ayrıca arızaların görüntülenmesi bölümüne asla girilmiyor...

Merhaba. Bende de aynı marka/model bir makina ve tamamen aynı belirtiler mevcut. Acaba bi çare bulabildiniz mi?

Makina su ısıtmadan yıkıyor, 90 Derece programı 3 saate yakın sürüyor.
Test modu ledleri yukardakiyle tamamen aynı.
Test modunda, rezistans'la ısıtıp NTC'yi (ısı değişimini) kontrol ettiği adımda evdeki lambalar hafif azalıp-artarak yanıyor. Tahminim makina an-an, kesik kesik rezistansa elektrik verebiliyor, ama test modunu bu adımda 5 dakika bekletip, fişi çekip, içerdeki suyu kontrol ettim. Hiç ısınmamıştı. Acaba rezistans test adımında an-an kesik-kesik değil de devamlı elektrik vermesi mi gerekiyor rezistansa? Yani kesik-kesik (yarım saniyelik süreler) değilde bi 10 saniye düzgün rezistansı ısıtıp ısıyı kontrol etmesi mi gerekiyor, bahsettiğim evin şebekesindeki kesik kesik oynamalar rezistansa sağlıklı elektrik veremediğinin işareti mi? Evdeki lambalaın parlaklığının değişmesi olayı sadece test modunun rezistans kontrol adımında ve bariz şekilde gerçekleşiyor. Makinayı fişten çektiğimde ev şebekesi gayet stabil, eminim.

Bu arada arçelik hata kodlarının olduğu pdf dökümanıyla yukardaki adım davranışları da tam uyuşmuyor.
"Hazır led"i hangisi videoda ve bendeki makinada şu ledler var: "Kapak", "Yıkama", "Bitti", "Başla/Bekle", "Ön Yıkama", "İlave Durulama".

Şimdiden teşekkür ederim.

kart üzerinde d4-d6 zenner diyod 9v1 volt kırmızı olan 2 adet arızalıdır

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri