Arçelik 5285NF Buzdolabında Aşırı Gövde Sıcaklığı Bu Sıcak Havalarda Normal midir?

MErhabalar. @alfa romeo arkadaşımızın yönergesine göre bu sensör değil termal kesici. Bende dolabın modelini girerek yaptığım araştırmada aşağıdaki bilgilere ulaştım. Büyük ihtimal sizde ulaşmışsınızdır ancak görmedi iseniz buzdolabını test moduna alıp her sensörün kaç derece okuduğunu görebilirsiniz. ( tecrübe etmedim yazıdan okuyarak anladığım bilgidir ) Adım adım uygulayıp sensörlerinizden okuduğunuz değerleri görebilir bir sorun varmı anlayablirsiniz. Sizin ölçü aleti ile yaptığınız ölçümlerde görünen sanki sensörlerde sorun yok gibi. Belki aşağıdaki yönergenin faydası olur. Hangi sensörde arıza var görebiliriz.

Kolay gelsin.

ALINTI :

arçelik no frost buzdolabı beko nofrost buzdolabı , altus nofrost buzdolabı grundig nofrobuzdolabı servis testi self test arıza kodları reset işlemleri ar 5280 ar 5285 nf buzdolapları
test programına giriş
buzdolabı çalışır iken kartın swich ine 2-3 sn basınız teste girdikten sonra tüm ledler yanar herhangi bir butona basıldığında kartın versiyon numarası görünür
test adımları
herhangi bir butona tekrar basıldığında sıra ile ,
dondurucu bölüm sensörü r o anki sıcaklık değeri görünür
defrost sensörü d o anki sıcaklık değeri görünür
soğutucu bölüm sensörü f o anki sıcaklık değeri görünür
buton kompenent gösterge ekranı
don.bölme set butonu kompresör co
smart/focuscool butonu evap fanı fa
eco/fuzzy butonu defrost ısıtıcısı he
arıza kodları
E0.Hata kodu ARIZA KODU:don. böl.sensörü açık veya kısa devre
E1.Hata kodu ARIZA KODU:def.sensörü açık veya kısa devre
E3.Hata kodu ARIZA KODU:soğ.bölüm sensörü açık veya kısa devre
E4 .Hata kodu ARIZA KODU: defrost ısıtıcı veya termal sigorta arızalı
E5.Hata kodu ARIZA KODU:eeprom arızası 30 sn sonra silinir
Merhaba; Sn Serkan_48; elektronik karttaki siyah bir kablo (Sensör kablosu) gizli bir iç kopukluğu yüzünden olan EO arıza kodu çıktığı ve sensörleri de ölçmemde anormal bir durum görülmediğinden sözünü ettiğiniz test işlemine de pek gerek görmedim.Bu ilginiz ve alakanız için ayrıca teşekkür ederim.Zaten her ikiniz de (Siz ve Alfa Romeo) çok önemli bir arıza da oluşmadığını,tüm tecrübelerinize dayanarak ve soğutucu bilgilerinize dayanarak özellikle bu yorumlarınızla da belirtmiştiniz.Çok teşekkür ederim,sağolun,varolun,iyi ki varsınız.İyi bayramlar.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Sorununuzun çözüldüğüne sevindim. Geçmiş olsun. iyi bayramlar dileklerimle. Kolay gelsin.

Helal olsun Binbaşı Hocama ve yardımcı olan diğer ustalarımıza. Bu kadar cerrahın olduğu forumda başka cerrah aramak olmaz bence. :D

Sn Alfa Romeo.Mesajınızı yeni gördüm.No-frost buzdolabının normal soğutma yapan kısmında en üst kısımda,iç gövdeye gömülü (Takılı) olarak bir aktif karbon filtresi (Siyah renkte) yer alıyor zaten.Bu ünite de yerinden sökülüp belirli bir süre güneşe çıkarılıp açık havada bekletildiğinde bu sürede içinde,içine hapsolan kötü kokuların havaya karışması da gerektiğinden sağlanabildiği kendi kullanım kitapçığında yazılıp bundan da ayrıca behsetmektedir.Aktif karbon filtre ayrıca gaz maskelerinde de bildiğimiz gibi çok zehirli gazları (Büyük molekülleri) hiç geçirmeyip havayı sadece geçirerek filtrelemede de başarıyla kullanılıyor.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Merhaba ;

5285 NF Buzdolabımız ile ilgili bende bir soru sorarak sizlerden destek almak isterim.

Bir süredir buzdolabın iç aydınlatma lambası yanmıyor , danıştığım teknik servis lambasından kaynaklanabileceğini ve yenisi ile değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Bende dışardan buzdolabı aydınlatma ampulu alarak kendim değiştirmek istedim. Ancak bunu nasıl ve ne şekilde yapacağımı bilemedim.

Bu konuyla ilgili bana (mümkünse resimli) anlatım yapabilirmisiniz.

Vereceğiniz cevap ve destek için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba ;

5285 NF Buzdolabımız ile ilgili bende bir soru sorarak sizlerden destek almak isterim.

Bir süredir buzdolabın iç aydınlatma lambası yanmıyor , danıştığım teknik servis lambasından kaynaklanabileceğini ve yenisi ile değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Bende dışardan buzdolabı aydınlatma ampulu alarak kendim değiştirmek istedim. Ancak bunu nasıl ve ne şekilde yapacağımı bilemedim.

BUZ_459.jpg

Merhaba ;

Merhaba.Bakın,sn.bakımcıı zaten buzdolabının demontaj resmini ayrıca eklemiştir,sizin yapacağınız ise o resimdeki 625 numaralı şeffaf plastik örtüyü (Kapağı) bu ampülün üzerinden tam olarak da kaldırmaktır.Bunu yapmadan önce NF buzdolabındaki bölmeleri (Gözleri) hafifçe yukarı kaldırıp dışarıya çekip almanız da mutlaka gerekecektir.(Termostat sökülmeyeceğinden en üstteki göz de kalabilir) 625 numaralı bu plastik kapak plastik tırnaklarla bu buzdolabı iç gövdesine tam tespit olunmuştur.Elinizle fazla zorlamadan bir kenarından çektiğinizde bu tırnaklardan tam kurtulup kapak elinize de gelecektir.İçeride duya bağlı olan flamanı kopuk ampülü sökerek bir numune olarak yanıızda götürüp orijinalini (15 watt. akkor flamanlı bir ampülü) elekrik malzemesi satan uygun yerlerden satın alarak bu duya takmanızla bu işlem bitmiş olacaktır.15 watt.den büyük watt.lı ampül satın almamaya da çok dikkat edin,çünkü kapakta uyarı olarak max. 15 watt yazıyor,belki görerek de farkettiğiniz üzere.

Bu kapağı yerine takarken de elinizle iç gövdedeki bu orijinal yuvasına iyice yerleştirip arkasından elinizle de bastırarak plastik tırnakların tek tek ses çıkararak yerine yerleşmesini tam duyduktan sonra buzdolabının bölmelerini (Gözlerini) yerine takıp bu dolabı yeniden çalıştırabilirsiniz.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba.Değerli üstatlarım ve çok değerli ustalarım.

Çok iyi bildiğiniz gibi 28-29 temmuz 2014 yılında kişisel olarak revizyona alıp (sensörlerini ölçüp yerine takarak,baştan aşağı kontrolle) aşırı gövde sıcaklığına kendimce bir çare aramaya çalışmıştım. Sayenizde olumlu olan bu yönlendirmelerinizle herhangi bir arıza oluşmadığına hep birlikte kanaat getirmiştik.

O günden bu yana 5285 NF buzdolabımız sizlerin de bu yakın desteği ile tam aksaksız çalışıyor.Yalnız yiyecek bölmesi ile ilgili küçük bir sorunun oluştuğunu kendimce sanıyorum.

Dondururucu bölme (- 18 derece santigrad) ve yiyecek bölmesi (+4 derecede) soğutma açısından değil de sıcaklık gösterimi açısından bir srun var gibi.Bazen makine +6 dereceyi gösterirken faz ve nötr’ün yerini nöbetleşe değiştirip taktığımda o anda +6 derece olan sıcaklık +5 dereceye iniyor.Ama +6 derecede örneğin termostatın 5. kademesinde tam ayarlı iken motorun otomatik devreye girip çıkmasındaki bu gecikmeli (fasılalı) olan otomasyonda önemli bir değişiklik olmuyor. Sadece alt bölmedeki derecenin bu display değerinde oluşan bir,iki derecek hata gösterimi arada sırada oluşuyor. Fişi değişik şekliyle bu uzatmalı topraklı prize takmakla bu derece normal değerine hemen inebiliyor.

Buzdolabının EVAP’ını ve elektronik devre kartını çıkarıp daha yeni (Dün) temizledim.Topraklı prizdeki toprakla faz arasını da ayrıca ölçtüm,Şebeke voltajına 1-2 volt eksiğiyle çok yakın,yani topraklama iyi durumdadır.Bir de buzdolabı içindeki düzen de her zaman olduğu gibidir,yani ne aşırı doludur veya aşırı boş da değildir,normal dolulukta ve + 4 derceye kolyca da gelip kilitleneceği bir dış sıcaklık ve iç doldurma yüküne de sahiptir,şu anda..

Buna rağmen faz ve nötr’ün fişe topraklı prizde farklı olarak takılmasında anormal derece gösterimi kendiliğinden ortadan kalkıyor. Acaba bu kartı sökme/takmanın yanında tüm sensörlerin ve termostatın geçme fişini yeniden sökerek yerine takmam bu olumsuzluğu tam giderebilir mi? Bundan pek emin de değilim,onun için uzmanlarımızın veya üstatlarımızın son bir fikirlerini almak istedim.Ama şu andaki soğutma kalitesinde veya dondurucu/normal yiyecek kısmındaki soğutucu kısmında, soğutmayla ilgili herhangi bir problem de yoktur,sadece derece gösterimiyle ilgili küçük bir ayrıntıda ara sıra 1-2 derecelik küçük bir hata vardır.

Bir Çin atasözünün “Bir şey çalışıyorsa ona hiç dokunma,bırak çalışsın” :) sözünü hiç unutmadan ve hatırdan da çıkarmadan yine de bu konudaki fikrinizi öğrenmek istedim aslına bakarsanız. Bu konudaki kişisel fikrinizi veya kendi yaşanmış öz tecrübeniz varsa bunu belirtirseniz çok sevinirim.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri