Arçelik 5092NF buzdolabı su akıtıyor

kasım 2013 içerisinde benim emektar buzdolabı arçelik 5056 su akıtmaya başladı önce susta ile atık su hortumunu temizledim, belli bir süre akma kesildi sonra tabirde hata olmaz su sebili gibi akmaya başladı, servis çağırdık servis soğutucu bölmesini söktü rezistansının bozulduğunu tamir edebileceklerini yalnız 10 seneyi geçtiği için buzdolabının ömrü parça garantisi veremeyeceklerini 2-3 ay içerisinde tekrar aynı sorunu olacağını söylediler ayrıca buzdolabı içerisindeki yalıtkan köpüklerin zaman içerisinde su ile ıslanmasından dolayı artık düzen tutmayacağını söylediler . bizde nf buzdolabı yerine derin donduruculu buzdolabı aldık iyide oldu aylık elektrik faturasında 15 -20 tl lik düşme oldu. Not: Beyaz eşyalar değiştirilince yaşlandığını anlıyor insan dile kolaya 16 sene olmuş.

Merhabalar!

Öncelikle forumu inceledim. Kullanıdığımı buzdolabına ait açılmış bir başlık bulamayınca konuyu direk bu şekilde sorabilirim diye düşündüm.

Buz dolabının alt tarafından sebzeliklerin olduğu bölüme devamlı olarak su akıyor. Su akıtma bazen üst taraftaki panelden de oluyor. Ama daha çok alt tarafta sebzeliklerin olduğu bölümde oluyor. Buzdolabı yaklaşık 9-10 yıllık. Sorun 4-5 aydan beri var. Buzdolabını dün yerinden çıkartıp, arkasını temizledim. Arkadaki su haznesinin olduğu küçük plastik kutuyu da temizledim. İçerisinde küçük bir ısıtıcı var görünüyor. Tekrar takıp çalıştırdığımda da belirli bir süre sonra tekrar su geldiğini gördüm?

Buzdolabının bir soğutma problemi yok. Üst taraftaki derin donduru ve dolabın iç kısmındaki soğutma işlemi normal görünüyor. Acaba ne tür bir problemi var olabilir ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler :)
5192nf buz dolabı fabrikasyon hatalı üretilmiş bir buz dolabı ! bu dolaplarda hem altta hem üst te 2 adet soğutucu ve 2 adet ısıtıcı rezistans var ! rezistans dolab dinlenmeye geçtiğinde dolabı eritmeye alır bu dolapların alt ve üst ısıtıcı+elektronik timer+üst taraf karşı pilastik duvar +fan motoru değişmesi gerekmektedir ama kesin çözüm değil...! çok iç karartıcı yazıyorum farkındayım ama durum bu yapılması gereken en güzel bu parçalar kesin değişecek ama bu oluk lu ısıtıcı nın oturtulduğu kanal a aliminyum folyo çekilirse sıkıntı çıkartmıyor ısıtıcı yı yerine takmadan önce alimin yum folyo çekilerek sorun ortadan kalkar ama mutlaka bu parçalar kit şeklinde komple değişmesi lazım !!! ısıtıcı oluk yerine oturtulduğunda oluğun arkasına su gitmemesi eriyen buzun su hağlinde oluğun arkasına birikmemesi için oluğun gövdeyle temas eden üst kısmına da alimin yum folyo çekilmesi gerekiyor !

5192nf buz dolabı fabrikasyon hatalı üretilmiş bir buz dolabı ! bu dolaplarda hem altta hem üst te 2 adet soğutucu ve 2 adet ısıtıcı rezistans var ! rezistans dolab dinlenmeye geçtiğinde dolabı eritmeye alır bu dolapların alt ve üst ısıtıcı+elektronik timer+üst taraf karşı pilastik duvar +fan motoru değişmesi gerekmektedir ama kesin çözüm değil...! çok iç karartıcı yazıyorum farkındayım ama durum bu yapılması gereken en güzel bu parçalar kesin değişecek ama bu oluk lu ısıtıcı nın oturtulduğu kanal a aliminyum folyo çekilirse sıkıntı çıkartmıyor ısıtıcı yı yerine takmadan önce alimin yum folyo çekilerek sorun ortadan kalkar ama mutlaka bu parçalar kit şeklinde komple değişmesi lazım !!! ısıtıcı oluk yerine oturtulduğunda oluğun arkasına su gitmemesi eriyen buzun su hağlinde oluğun arkasına birikmemesi için oluğun gövdeyle temas eden üst kısmına da alimin yum folyo çekilmesi gerekiyor !

evaporatör peteğini nasıl soktunuz evaporatör peteğini tutan vidaları soktum kaldırınca gelmesi lazım evaporatör peteğini tutan baska vida varmı evaporatör peteğini hazneye dolan buharlasmayan su buz tutmus olabilirmi tesekkurler

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,906
Son üye
maniacrelax

Yeni konular

Geri