Arçelik 5086NF Plus No-Frost Buzdolabı Yeterince Soğutmuyor...

Herkese Merhaba,
2003 yılında Arçelik marka 5086 NF Plus no-frost buzdolabı aldım. Birkaç güne kadar kadar çok iyi çalışıyordu. Fakat 5 gündür yeterince soğutmuyor. Derin dondurucu kısmı -18C, alt bölme +6C ayarladım. Fakat göstergedeki ışıklar her iki bölüm için MİN değerden yukarı çıkmıyor. Derin dondurucu kısmındaki malzemeler hep çözüldü. Alt bölme ise MİN değerde az soğutuyor.
Ben biraz internette bu tip arızaları araştırdım. 2 gün boyunca buzdolabı elektriği kesik ve kapakları açık durdu ve tekrar çalıştırdım bir şey değişmedi. Evaparatör üzerindeki ısıtıcının direncini 320 ohm, ara bölmedeki ısıtıcı 2,2 kOhm ölçtüm ve ısıtıcılar çalışıyor. Çünkü çalışırken sıcak ara bölme (derin dondurucu ile alt soğutucu bölge arası) VCC kompresör giriş gerilimi 225 VAC(3fazlı) üç fazı da ölçtüm. Şebeke girişi 220-230 V AC arası değişiyor.
Derin dondurucu kısmındaki fan sağlam çalışıyor. Kontrol ettim.
Ayrıca evaparatör tarafından aşağıya akan su kanalını kontrol ettim. Kanal açık. Su buzdolabının altındaki haznesine akıyor. Problem yok.
Soğutmanın neden az olduğunu bulamadım.
Yardım ederseniz çok sevinirim.
Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme:
sevgili kardeşim soğutmanın az olmasının başlıca nedenleri
1: komprosörün siboplarının arızalı olmasından kaynaklanan gaz basıncının düşük olması
2: sistemin yağ basarak tam gaz çevrimi yapmaması
3: sistemin yavaş yavaş gaz kaçıması
4: arka kondanser fan motorunun arızalı olması
5: arka kondanserin aşırı kirli olması gibi başlıca nedenler gösterilebilir

1ve 2 yi kontrol etemenin yolu: üst kısımdaki plastik kapaklar sökülerek arka kısımdaki evap kısmı açığa çıkarılır... evap üzerinde bütün borulardaki karlanma gözlenir eger yukarıdan gelen boru ve yaklaşık 5 10 cm kadarı buz tutuyor gerisi tutmuyorsa 1 veya 2 nolu arıza olduğu kararı verilir

Dondurucu bölümdeki fanı kontrol ettim diyorsunuz ama kapılar kapalı iken çalıştığından emin olun. Bazen kapı butonu ucu sivri olmasından kaynaklı kapı iç plastiği deliniyor. Bu sebepten kapıları açık gördüğü için fan çalışmıyor. Hem alt hem üst kapının butona basan kısımlarını kontrol edin.. evap ön kapağını açtığınız zaman evapda soğutma eksikliği varsa gözle zaten görülür. Evapın tamamının sert soğuk olması gerekir. Dondurucu bölüm sensörü arızalı olma ihtimali de var. Kart üzerindeki sarı ve mavi renkli kablolardan omaj ölçmü yapın buradan 282 ohm ölçmeniz gerekli. + / - % 5 farklılık görülebilir.. 282 ohm görüyorsanız Tüm ısıtıcılar ve termal devre kesici sağlam demektir.

Dondurucu bölümdeki fanı kontrol ettim diyorsunuz ama kapılar kapalı iken çalıştığından emin olun. Bazen kapı butonu ucu sivri olmasından kaynaklı kapı iç plastiği deliniyor. Bu sebepten kapıları açık gördüğü için fan çalışmıyor. Hem alt hem üst kapının butona basan kısımlarını kontrol edin.. evap ön kapağını açtığınız zaman evapda soğutma eksikliği varsa gözle zaten görülür. Evapın tamamının sert soğuk olması gerekir. Dondurucu bölüm sensörü arızalı olma ihtimali de var. Kart üzerindeki sarı ve mavi renkli kablolardan omaj ölçmü yapın buradan 282 ohm ölçmeniz gerekli. + / - % 5 farklılık görülebilir.. 282 ohm görüyorsanız Tüm ısıtıcılar ve termal devre kesici sağlam demektir.
sen bu işi biliyorsun kardeşim....:D
sana bir uzmanlık sorusuda benden atelyemde 4340 ygs çamaşırım var
2el aldım pc si yanık değiştirdim.. fakat dikkatimi, çekenbişi oldu.. b programında ısıtma adımına kadar normal çalışışıyor ıısıtmaya gelince motor duruyor ısıtma bitiyor bir kaç kez dönüyor ve durulamaya geçiyor bu enterasan olay hakkında yorumun nedir?
sevgiler
hakan

sen bu işi biliyorsun kardeşim....:D
sana bir uzmanlık sorusuda benden atelyemde 4340 ygs çamaşırım var
2el aldım pc si yanık değiştirdim.. fakat dikkatimi, çekenbişi oldu.. b programında ısıtma adımına kadar normal çalışışıyor ıısıtmaya gelince motor duruyor ısıtma bitiyor bir kaç kez dönüyor ve durulamaya geçiyor bu enterasan olay hakkında yorumun nedir?
sevgiler
hakan

Demiray ustam sizden tecrübeli olmadığım kesin :) Ama aklıma gelen şeyler ısıtmada voltaj düşmesi ve yeni alınan pgs nin de arızalı olabilmesi :)

Demiray ustam sizden tecrübeli olmadığım kesin :) Ama aklıma gelen şeyler ısıtmada voltaj düşmesi ve yeni alınan pgs nin de arızalı olabilmesi :)
yok yok tecrübe yaşa başa bakmaz.. cihaz hakında senin bilgin fazladır. şimdi birde sentetiklerde deniyorum sonucu paylaşırım
teşekkürler

SEVGİLİ KARDEŞİM BİR YAŞIMA DAHA GİRDİM.:...
fişi bir türlü takıyorsun ısıtmada yıkama yapmıyor
öbür türlü takıyorsun yapıyor...
sonra yine duruyor_!?

Bence voltaj düşüyor demiray ustam

SEVGİLİ KARDEŞİM BİR YAŞIMA DAHA GİRDİM.:...
fişi bir türlü takıyorsun ısıtmada yıkama yapmıyor
öbür türlü takıyorsun yapıyor...
sonra yine duruyor_!?

Butür hataların rezinstansın delinmesi olarak kayıt edebiliriz.
Rezinstans delinip su alırsa topraga belli bir direnç göstereceginden ,rezinstans devreden aşırı akım çeker.

Rezinstansı degiştirin sorun ortadan kalkacaktır.

Butür hataların rezinstansın delinmesi olarak kayıt edebiliriz.
Rezinstans delinip su alırsa topraga belli bir direnç göstereceginden ,rezinstans devreden aşırı akım çeker.

Rezinstansı degiştirin sorun ortadan kalkacaktır.
üstadım
bu tür sorunlar banada yabancı değil
öncelikle bu sorunda termostat kontrolsüz ısıtma gözlenir makinada
pensampermetrede de akım gösterir
nalet makine ne durduk yerde ısıtıyor nede ısıtma adımı dışında akım çekip suyu ısıtıyor... alet ısıtmaya kadar normal yıkama spinlerini atıyor ısıtma adımında 4 /5 kez spin atıyor ısıtma bitene kadar da motor dönmüyor ne zaman ısıtma adımı biterse motor dönmeye başlıyor akabinde de durulamaya geciyor...
ekrem kardeşimden modelin yıkama adım şemasını aldım şemadan anladığım ısıtma adımında da yıkama spinleri gözüküyor ..
büyük ihtimalle pc sorunlu ama pek de ihtimal vermiyorum doğrusu
saygılar
hakan

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri