Arçelik 5060 Ar 5040 Ar 5056 Bk 9052 NF Serisi Arıza Kodları!

dolabın arka yüzeyinde üst kapağı söküp elektronik kart üzerindeki röleleri kontrol ediniz

QgJB4k.jpg

aBj3oQ.jpg

5060 nf'nin arka üst kapağını açtım. Kartı söktüm. İşaretli yerde yanma-patlama vardı. Okla işaretlediğim uçtan patlamış, uç karta değmiyor.

Altta bulunan motor ve pervane çalışmıyordu. Pervaneyi söktüm dışarıda elektrik verdim çalışıyor. Motorun sağ üst köşesinde bulunna siyah silindir, start yazıyor üzerinde. Onuda söktüm. Bu kapalı parçayuı nasıl test edebilirim?

patlayan lehimleri tazele
kapalı parça dediğin şeyin resmini çekip buraya koy bakalım ne olduğunu söyleyeyim.

bu parçanın ismi motor kalkış kondansatörü olup motorun ilk çalışması esnasında hareket alması için gerekli elektriksel sinyalin oluşmasını sağlar.yani senin anlayacağın dilde motorun ilk kalkış hareketini sağlar.bu parça arızalı olması durumunda motor kalkış yapamayacağı için yüksek akım çekip 3-4 sn sonra termik çıt diye atıp motorun devreden çıkmasına neden olur.parça arızalı ise temin edememen durumunda beni ara yardımcı olurum.

bu parçanın ismi motor kalkış kondansatörü olup motorun ilk çalışması esnasında hareket alması için gerekli elektriksel sinyalin oluşmasını sağlar.yani senin anlayacağın dilde motorun ilk kalkış hareketini sağlar.bu parça arızalı olması durumunda motor kalkış yapamayacağı için yüksek akım çekip 3-4 sn sonra termik çıt diye atıp motorun devreden çıkmasına neden olur.parça arızalı ise temin edememen durumunda beni ara yardımcı olurum.

Cevap için teşekkür ederim.
Motorun yanında ki soğutucu fan sisteme bağlı iken çalışmıyordu. Fan'ı dışarı alıp direk 220V. verdiğimde fan çalışıyor.
Aşırı gerilimden dolayı termiğin attığını fark edemedim, sesini duyamadım. Buna dikkat edeceğim.

"YaşlıUzman" nickli üyenin adres bilgisi sonucu çok şaşırdım.
Tamirci çağırdığımda buzdolabına birkaç saniye baktı ve motorun yandığını söyleyerek 400-500 lira gibi bir rakamdan bahsetti.
Oysa linkte ki hareket kondansatörü fiyatını görünce yüzümde inanılmaz büyük hatta kocaman bir sevinç gülümsemesi oldu :)

Derhal bu parçayı değiştirerek deneme yapacağım. İlginiz için teşekkür ederim.

güzel kardeşim soruna doğru teşhis koy önce senin motora elektrik gelmiyor anlaşılan çünki dediğine göre motor yanındaki fanda çalışmıyor .termik atsa bile motor yanındaki fan çalışmaya devam eder.sen önce elektronik karttaki lehimleri bi tazele fan çalıştığını bir gör fan çalışınca motorada elektrik gidecektir.bu sırada motor kalkamaz termik açarsa o zaman kondansatörü değişip gözlemlersin.

Kartta ki patlak yerin lehimini tazeledim. Kartın fişlerini takıp buzdolabını elektriğe bağladım.
3 saniye içinde çat sesiyle birlikte elektriği kesti. Self test yapmaya çalıştığımda göstergeler abuk sabuk yandı ve yine elektriği kesti.
Fişi söküp tekrar taktım. Düğmeye basarak buzdolabını çalışma durumuna getirdim. 3 saniyede tekrar çat sesi çıktı ve elektriği kesti.
Dolabın 2 kapağına tek tek açtığımda iç aydınlatmanın mum gibi yandığını gördüm (Lehimden önce ışıklar normal yanıyor alt ve üste hava üflüyordu) ve aynı anda ekran abuk sabuk yanıp elektriği kesmeye başladı. İyice kötü oldu durum galiba :)

Kartta ki patlayan lehimi tazeledim herşey alt üst oldu. Bugün fark ettim. Her hangi bir kapıyı açınca arkada ki fan dönüyor ama ekran ışıkları kafasına göre yanıp sönüyor. İç aydınlatmada mum gibi yanıyor. Kapıyı kapatınca 3 saniye gibi bir sürede çat sesi ile elektrik kesiliyor. Ekran yanıp sönmeye başlıyor. İşin ilginç yanı çat sesi karttan geliyor.

Ayrıca buzdolabı lehim tamirimden sonra self teste geçmiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri