Arçelik 5032 No Frost Alt Bölüm Soğutmuyor

bence işin ustasından yardım alınız. ince işilik gerektiren bir iş. Tahliye kanal ısıtıcısı peteğin altında zemine yapıştırma şeklindedir. Peteği , borularını kırmadan incitmeden yukarı kaldırmanız gerekiyor. çözülemeyecek sorunlar çıkartabilirsiniz. 30 tl malzeme tutar 30 ile 50 tl arası değiştirirler sanırım. ama sizin değiştirmeye kalkmanızı tavsiye etmem.

ustam teşekkür ederim ;

Ben arkadaki peteği tutan, 2 adet vidalı tutucu var onları söktüm fakat peteği yukarı kaldıramamıştım. fazla zorlamadan bıraktım sizlerden yardım almanın daha doğru olduğunu düşündüm.belki bazı önemli yerleri vardır diye düşündüm. önce şu kapağı çıkartman gerekiyor onu çıkartmadan alamazsın.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

ustam senin verdiğin bilgiler doğrultusundada çıkartamam sanırım dimi ben bu rezistansları 80 tl verip işi bilen birisine yaptırmanın daha doğru olduğunu söylüyorsun.
vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

ustam teşekkür ederim ;

Ben arkadaki peteği tutan, 2 adet vidalı tutucu var onları söktüm fakat peteği yukarı kaldıramamıştım. fazla zorlamadan bıraktım sizlerden yardım almanın daha doğru olduğunu düşündüm.belki bazı önemli yerleri vardır diye düşündüm. önce şu kapağı çıkartman gerekiyor onu çıkartmadan alamazsın.

ustam senin verdiğin bilgiler doğrultusundada çıkartamam sanırım dimi ben bu rezistansları 80 tl verip işi bilen birisine yaptırmanın daha doğru olduğunu söylüyorsun.
vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

Dondurucu bölümün alt zeminindeki plastik çıkmaz , çıksa da zaten orada sadece hava kanalı var birşey yok yani. peteğe gelen siyah boruyu yukarı doğru kıvırıp peteği yukarı doğru yerinden çıkarmanız gerekir. tahliye kanal ısıtıcısı da bu peteğin altında zemine yapıştırma şeklinde.Basit ama ustalık gerektiren bir iş :)

Dondurucu bölümün alt zeminindeki plastik çıkmaz , çıksa da zaten orada sadece hava kanalı var birşey yok yani. peteğe gelen siyah boruyu yukarı doğru kıvırıp peteği yukarı doğru yerinden çıkarmanız gerekir. tahliye kanal ısıtıcısı da bu peteğin altında zemine yapıştırma şeklinde.Basit ama ustalık gerektiren bir iş :)

ustam;

benim birazcık daha sorum olacak .resimleriyle birlikte ekliyorum.

NOFROST REZİSTANS ARA BÖLME bu rezistansı internetten araştırdım boyut olarak büyük bu buzdolabının tam olarak neresinde kalıyor.

NOFROST REZİSTANS DRAIN 5032 bu rezistans sizin bağsettiiniz gibi sanırım peteğin altındaki rezistans

bu iki rezistantan başka rezistans olarak peteğe sarılı olarak rezistans görüyorum fakat bu rezistansın ismini bulamadım.bu rezistansıda ölçtüm benim makinamda bu rezistansta arızalı açık devre gözüküyor.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

ustam peteği 2 tutucu vidasından kurtarıp yukarı doğru dikkatlice siyah boruyu kıvırarak kaldıracağım peteği boşa alacağım daha sonra alttındaki draın rezistansını değiştireceğim plastik falan çıkartmama gerek yok doğrumudur.

ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Buzdolabım sonunda oldu içine 140 tl sıkışmış.
3 adet rezistans değişti. Rezistanslarımda arıza varmış. Usta çağırıp yaptırdım.
kendiniz yapmaya çalışmayın :) olacak gibi değil :)
Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim...

arçelik 5032 nf. evap ısıtıcı.ara bölme ısıtıcı. tahliye ısıtıcısını değiştirdim sorun yine aynı alt bölmeye belirli bir zaman soğutuyor daha sonrasında soğutmuyor tımer arızalı olduğunu düşünmeye başladım tımerin arızalı olup olmadığını nasıl anlarım bu konuda yardımcı olursanız minnettar olurum

tımer ın arızalı olup olmadığını yine kontrol kalemi sayfasında araştırıp buldum.. belki diğer arkadaşlarımızada umarım faydası olur
benim gibi evap ısıtıcısı.tahliye ısıtıcısı.hava kanalı ısıtıcısını değiştiripte üst soğutup alt belirli bir zamandan sonra soğutmayı kesiyorsa
öncelikle tımer dan dijital ölçü aleti ile ölçümleri yaptıktan sonra diğer olası arızalara bakmanızda fayda var.

no frost dolabınızın fişini prizden çekiniz dijital ölçü aletinizi direnç konumuna getirdikten sonra dolabın arka tarafında bulunan kapağı söküp tımer ı dışarı alın tımer'ın 1 ve 2 nolu uçlarına propları değdirin ve tımer'ı saat yönünde yavaş yavaş çevirin bu esnada dijital ölçü aletinde devre görmeyeceksiniz tımer'dan birinci tık sesi geldiğinde devre göreceksiniz 1 ve 4 nolu uçlarda devre göstermez
ikinci tık sesini duyduğunuzda 1 ve 4 nolu uçlarda devre göreceksiniz tımer defrostan çıktıktan sonra 1 ve 2 nolu uçlarda devre görülüyorsa tımer arızalıdır ......

arkadaslar bende arcelik 5034 nf buzdolabı var bir sure once gayet guzel calısan buzdolabının ust bolmesi güzel soguturken alt bolmesi az sogutmaya basladı buzdolabınıun fisini cekip 2 gun boyunca bekletdim bu surede su toplama kabında su birikti sonra fisini takıp calıstırdım degisen bir sey olmadı dondurucu kısım nolmal calısıyor sogutucu bolum belirli belirsiz sogutuyor sogutucuya giden soguk havanın geldigi hava kanallarını el ile kontrol ettim dondurucu bolum gayet guzel soguk ufluyor sogutucu kısım az soguk ufluyor buzdolabı nolmal calısıyor kapı dugmeleri ve fan da sorun yok cevaplar icin tesekkur ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri