arçelik 3550 motor arızası

tekcarem

Üye
selam arkadaslar makina herseyıyle normal çalısıyor çalısma sesı gelıyor fakat çalısmıyor hıç bır sekılde tum tumprogram gayet duzgun işliyor fakat motor çalısmıyor forumda baktım kömürden olabılecegını okudum bır kaç yazılardan
kömürler soketin hemen arkadasında sag ve solda 2 yuva var ordamı olması gerekıyor yardım edersenız sevınırım

Motor çalışma sesi geliyor ve tambur dönmüyorsa ya tambur sıkışmıştır ya da arkada kayış çıkmıştır kontrol edin.

Motor çalışma sesi gelmiyorsa büyük ihtimalle kömürlendendir.

Bir de sıkma programına alın, sıkıyorsa ama yıkamada dönmüyorsa hız kartı arızalıdır.

kayıs kontrol ettım kayısı çıkarıp boşta denedım
sıkmada yıkama her programda çalısmıyor ama hersey normal
sadece motor çalısmıyor

soketlerın hemen arkadasında 2 yuvar var sag ve solda ıclerı bos sanırım onlar kömür yuvası dıye tahmın edıyorum nasıl kömütlerini degiştirebilirim

kollektör patlak olabilir diyicem amam motor sıkma yapıyor diyosun bana göre kömürleri yenisi ile değiştir,sonra devirkartını dikkatle gözden geçir çatlak,patlak,veya kanal yanmış olabilir

kolay gelsinn

Bende bu bilgilerden faydalandım. Not aldım. Komşumun çmş mak arızalı çok gariban insanlar maddi durumları yok. Çok rica ettiler ama çmş mak bayağı eski ve bakımsız.
  1. Kazan dönmüyor,
  2. Su ısıtmıyor,
  3. Kazan kapağından su akıtıyor,
  4. Orta gözdeki deterjanı alıyor kenar gözlerdeki deterjanı almıyor, diyorlar.
Makineyi henüz görmedim. Birazdan gidip inceleyeceğim neler yapabilirim araştırıyorum.

Merhaba.Bu makineyi ciddi bir revizyon işlemine almanız gerekli gibi de görünüyor.
1- Kapaktan sızan suyun sorumlusu kapak contasıdır,tamiri yoktur,sıfırını alıp yenisiyle de mutlaka değişeceksiniz.
2- Su ısıtmıyorsa en başta rezistans yanmış veya beyinden,röle ile bu rezitans kontaklarından akım hiç gelmiyor (Rezistans sağlam olduğu halde) olabilir.
3- Kazan dönmüyorsa eski tiplerde makinelerde kayış yerinden çıkmış olabilir,motora beyinden kontaklardan akım gelmiyor olabilir,vb bu durumları araştırmalısınız.Bu olumsuz fonksiyonlardan beyin sorumluysa eğer (Tetkikler sonucu bu anlaşılır)komple bu mekanik beynin değişimi şarttır.Ancak aksaklık olan ve çalışmayan tüm fonksiyonlar (mekanik beyinli makinelerde) bu şekliyle eski haline tekrar gelebilir.
4- Deterjanın alınmamasından detarjan gözünün hortumlarının tortuyla tıkanması,kelepçelerinin sıyrılıp çıkmasıyla hortumun yerinden çıkması,vb çok basit sebepler yanında daha ciddi sebepler de neden olabilir.Bu konuyu çok geniş çaplı araştırmalısınız.Şimdilik aklıma gelenler (kendi tecrübelerimin ışığında) sadece bunlardır.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri