arçelik çamaşır makinası kartında direnç yanmış

sizin koydugunuz foto:

NP1FMzJ.jpg

kırmızıyla işaretli yerdeki siyahlık leke mi yoksa dirençte maddi hasar mı meydana gelmiş ?:)

Bir tahmin daha: tamamen yanan direncin hemen yanındaki kondansatör içten bozulmaya uğramış olabilir.

ölçüm aletiniz varsa kart üzerindeki dirençleri,diyotları ölçebilirsiniz...kondansatörlerde(silindir şeklinde olanlar, 4 adet) bozuk olabilirler....kartın arka yeşil tarafında yeşil yollarda yanık v.b. sebeple kopukluk,kabarma gibi deformasyonlar var mı ?

veya yine yeşil tarafta soğuk lehim:

http://www.diyot.net/lehim-teknikleri_dosyalar/soguk-lehim.jpeg

http://blog.istanbul-haritasi.com/wp-content/uploads/2011/08/soğuk-lehim-yakından.jpg

start verildiğinde sanırım önce makinanın kapaığındaki svicin aktif hale gelmesi ve sonrasında makinenin su alması gerekiyor, bunun için makinenin su alma ventilinin çalışır durumda olması gerekiyor, soğuk su girişinde filtre vardır, dıştan giren su hortumunu çıkarıp filtreyi kontrol edebilirsiniz.

(makinada iki tane ventil varsa, boşta olanı çıkarıp kullanımda olanın yerine(soğuk suya) takmayı deneyebilirsiniz)

amatör olarak aklıma gelenler bunlar.
ustam soğuk lehim yok bir iki yerde yanık yol vardı kablo attım birde makina suyu alıyor sıkmaya aldığımda suyu atıyor suyu aldıktan sonra motora start vermiyor kart, tık sesi geliyor yıkamaya başlayamıyor kondansatörleri de değiştireyim tekrar deneyeyim bakalım yardımınız için çok teşekkür ederim sonrajki mesajınızı yeni gördüm işaretlediğiniz dirençte yanma yok resimde öyle çıkmış yanık direnç in yanındaki kondansatör bozuk büyük ihtimal onuda değiştireyim olmazsa bırakacağım artık

ustam soğuk lehim yok bir iki yerde yanık yol vardı kablo attım birde makina suyu alıyor sıkmaya aldığımda suyu atıyor suyu aldıktan sonra motora start vermiyor kart, tık sesi geliyor yıkamaya başlayamıyor kondansatörleri de değiştireyim tekrar deneyeyim bakalım yardımınız için çok teşekkür ederim

bu forumda arızalı televizyonum için üstatlar yardımcı oldular bana (by lent üstat bilir) , ben de elimden geldiğince foruma destek olmak düşüncesiyle yardım etmeye çalışıyorum.

kartı ellemeyin, hiç hareket yok sandım, öncelikle motordaki kömürlerin durumunu kontrol etmeniz iyi olur.

bakınız:
https://www.kontrolkalemi.com/forum...77-beko-camasir-makinam-su-alip-bekliyor.html

hayır kartı ellemeyin, hiç hareket yok sandım, öncelikle motordaki kömürlerin durumunu kontrol edin !!!

bakınız:
https://www.kontrolkalemi.com/forum...77-beko-camasir-makinam-su-alip-bekliyor.html
kömürlerde sıkıntı olabilir şöyle birşey denedim arka kapağı açtım yıkamaya geçtiği zaman tık sesinden sonra motora hareket vermeye çalıştım
ama nafile birde ustam direnç değiştirmeden öncede aynısını yapıyordu en iyisi yanık direnç in yanındaki kondansatör ü değiştireyim motordaki kömürlere bakayım birde makineden ses geliyor
sanki motor zorlanıyormuş gibi kömürlerden olabilirmi

kömürlerde sıkıntı olabilir şöyle birşey denedim arka kapağı açtım yıkamaya geçtiği zaman tık sesinden sonra motora hareket vermeye çalıştım
ama nafile birde ustam direnç değiştirmeden öncede aynısını yapıyordu en iyisi yanık direnç in yanındaki kondansatör ü değiştireyim motordaki kömürlere bakayım

kömürleri kontrol ettikten sonra, motorun kayışını çıkarıp makineyi çalıştırmayı deneyebilirsiniz, motorun çalışacağı varsa yükü azalmış olur, daha kolay çalışır. (kömürler bitikse,çok azalmışsa kömürlerin arkasındaki yay kömürleri kollektöre doğru yeteri kadar bastıramaz) ,kömürlerin dokunduğu bölge(kollektör) zarar görmüş, kollektörün tırnak boşlukları kömür tozlarıyla,pislikle dolmuş olabilir veya şüphelendiğiniz gibi kartta hala bozuk bir, bir kaç eleman var.)

makinayı çalışmaya zorlayacak şekilde uzun süre elektrikte tutmamanız kartın sağlığı açısından faydalı olur.

makinanın duvarlarında büyük kondansatör var mı ? şuna benzer:

http://www.topuzticaret.com.tr/sysadmin/resimler/Kondansatör 35-UF.JPG

müdahale ederken cihazın elektriğini kesmeyi unutmayalım.

Son düzenleme:
motora kendiniz yol verecekseniz her iki tarafa da denemeniz gerekecek, mesela bir kez denediniz motor sola dönmek istedi ama siz sağa yol verdiniz ve sonuç olumsuz diye düşünebilirsiniz.

direnç yanığı- tako jeneratör hakkında bir konu:

Arçelik 3340 S Çamaşır Makinası

burada sorun motor kömürlerinin oldugu tarafta, motorun en ucunda tako jeneratör denen elektrik üreten parçadan kaynaklanmış, sorumlu yine kömür tozları sanırım.

Son düzenleme:
motora kendiniz yol verecekseniz her iki tarafa da denemeniz gerekecek, mesela bir kez denediniz motor sola dönmek istedi ama siz sağa yol verdiniz ve sonuç olumsuz diye düşünebilirsiniz.

direnç yanığı- tako jeneratör hakkında bir konu:

Arçelik 3340 S Çamaşır Makinası

burada sorun motor kömürlerinin oldugu tarafta, motorun en ucunda tako jeneratör denen elektrikle çalışan parçadan kaynaklanmış, sorumlu yine kömür tozları sanırım.
çok çok teşekkür ederim allah razı olsun sizden yarın artık motoru söküp bakayım kömürler ne durumda takoya bakayım kömür tozu varmı- -

çok çok teşekkür ederim allah razı olsun sizden yarın artık motoru söküp bakayım kömürler ne durumda takoya bakayım kömür tozu varmı- -

rica ederim, yaşasın kontrolkalemi.com ve üstatları diyelim :)

şu fotoya bir ekleme daha yaptım:
b38qtDk.jpg
kırmızı bölgedeki leke mi hasar mı ? hasarsa değişmesi gerekecek.
sarı bölgedeki zig zag kir mi çatlak mı ? çatlaksa değişmesi gerekecek.

Son düzenleme:
rica ederim, yaşasın kontrolkalemi.com ve üstatları diyelim :)

şu fotoya bir ekleme daha yaptım:
Ekli dosyayı görüntüle 16345
kırmızı bölgedeki leke mi hasar mı ? hasarsa değişmesi gerekecek.
sarı bölgedeki zig zag kir mi çatlak mı ? çatlaksa değişmesi gerekecek.
bugün makineye bakamadım usta işaretlediğin kondansatör de bir gariplik var 10v 100 mikrofarat, değiştirmek için burada birkaç yere baktım kondansatör bulamadım bir yerde buldum adama diyorum 10v bana 63v verdi sıkıntı olmaz dedi aldım ama fazlada anlamadığım için tereddütlüyüm taksam birşey olurmu yoksa 10v mi bulmam gerek ikiside 100mikrofarat

bugün makineye bakamadım usta işaretlediğin kondansatör de bir gariplik var 10v 100 mikrofarat, değiştirmek için burada birkaç yere baktım kondansatör bulamadım bir yerde buldum adama diyorum 10v bana 63v verdi sıkıntı olmaz dedi aldım ama fazlada anlamadığım için tereddütlüyüm taksam birşey olurmu yoksa 10v mi bulmam gerek ikiside 100mikrofarat

faradlarının aynı olması çok önemli,

yenisi eskisinden volt olarak yüksek olabilir; bu sorun değil
yenisinin voltu eskisinden düşük olursa sorun olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri