ARÇELİK BUZDOLABI YARDIM

milanos

Üye
Ustalar merhaba
Arçelik iki kapılı buzdolabı dün alt bölümün üst tavanında bulunan ve derin dondurucu bölümünden soğuk hava gelen menfezden su damlacıkları gelmeye başladı.
bugün ise ekovat bobini içeriden termik atmış.

-ekovatı dışarıdan müdahale ile soğuttum ve bobin termiği devreye girdi.
-fişi taktım dolap çalıştı ve soğutmaya başladı.
-fakat tuhaf bir durum var gibi !!!

-dolabın kapağını açtığımda kondanser fan motoru duruyor kapağı kapattığımda çalışıyor !!
bu durum anormal değilmi ?
bu sebepten dolayı mı üst bölme menfezin den su damlacıkları geliyor ?
dolap ve menfez resmi aşağıda
saygılar...

Ekli dosyalar

• 086.JPG
    086.JPG
    1.9 MB · Görüntüleme: 22
  • 090.JPG
    090.JPG
    1.5 MB · Görüntüleme: 23
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hayır,bu durumu çok normaldir,yani kapak açılınca kondenserin sirkülasyonu sağlayan fan motoru durur,kapatılınca tekrar çalışmaya başlar.Su damlacıkları su buharının soğuk ortamdaki bir yoğunlaşmasıdır.Su tahliye kanalı tortu yapıp tıkanmış olabilir.İki bölüm arasındaki ısı farklılığından kaynaklanabilir veya üst tarafa yakın yırtık,zedelenmiş kapı lastik contalarından içeriye sızıntı yaparak girebilen havadaki su buharının bu üst kısımdaki soğuk ortamda su olarak yoğunlaşmış hali de olabilir.

Ama no-frost olmayıp da normal dolaplar için su tahliye borusunun zamanla tıkanması bu su damlacıkları oluşumuna direk neden oluyor.Bu tıkanıklığı bir şekilde açıp gidermeniz de gereklidir.Kolay gelsin.

Hayır,bu durumu çok normaldir,yani kapak açılınca kondenserin sirkülasyonu sağlayan fan motoru durur,kapatılınca tekrar çalışmaya başlar.Su damlacıkları su buharının soğuk ortamdaki bir yoğunlaşmasıdır.Su tahliye kanalı tortu yapıp tıkanmış olabilir.İki bölüm arasındaki ısı farklılığından kaynaklanabilir veya üst tarafa yakın yırtık,zedelenmiş kapı lastik contalarından içeriye sızıntı yaparak girebilen havadaki su buharının bu üst kısımdaki soğuk ortamda su olarak yoğunlaşmış hali de olabilir.

Ama no-frost olmayıp da normal dolaplar için su tahliye borusunun zamanla tıkanması bu su damlacıkları oluşumuna direk neden oluyor.Bu tıkanıklığı bir şekilde açıp gidermeniz de gereklidir.Kolay gelsin.
üstat evvela teşekkür ediyorum lakin.
-dün geceden beri dolabın kapağını açmadım ki sıcak hava vs nem yoğuşması ise olmasın diye buna rağmen yine su geliyor.
-kapı contası gayet iyi. hava almıyor.
-ön ayak terazi vidalarını dün biraz yükselttim ki su akışı geriye doğru olsun diye fark etme di.
-su tahliye hortumunu yerinden çıkarttım içerisine üfledim hafa gitmemişti !!
tahliye hortumunun içerisine ekranlı kablo vardı klavuz olarak kabloyu gönderdim yaklaşık 1 metre kadar kablo gitti.
ama tahliyeden su gelmedi.
dediğiniz gibi bizim tahliye hortumu tıkalı buharlaşan veya defrost sonrası eriyen buz içeriye geliyor
tahliye hortumunu açmanın çaresine bakacağız.....

ilaveten kapı açıldığında kondanser fanı nın durmasının mantığı nedir ?

ilaveten kapı açıldığında kondanser fanı nın durmasının mantığı nedir ?

Buzdolabının üst kapı limit sivicine seri bağlı olarak fan stop ettirilir.Bunun mantığı dondurucu bölmesi tam açıldığında (İçeriden tam malzeme alınması sırasında) içerideki mevcut sistem havasında homojen (eşit) olarak her noktaya ayni soğukluğun yayılmasını sağlayan bu fanın,kapı tam açıldığı anda hiç çalışmayarak mevcut soğukluğun odaya olabilecek istenmeyen kaybını önlemek içindir.Sirkülasyon fanı bu durumda yine tam çalışır durumunda kalsaydı daha fazla enerjinin=soğukluğun (Soğuk da sıcak hava da normal dış havaya göre farklı enerji seviyesindedir) dış havaya kaçabilecek olması riskinin bulunması ve bu şekilde istenmeyen bir enerji kaybının (Tekrar soğutmak için dolaylı yoldan harcanacak olan ekstra elektrik enerjisinin) olması kaçınılmaz olacaktı.Kolay gelsin.

Buzdolabının üst kapı limit sivicine seri bağlı olarak fan stop ettirilir.Bunun mantığı dondurucu bölmesi tam açıldığında (İçeriden tam malzeme alınması sırasında) içerideki mevcut sistem havasında homojen (eşit) olarak her noktaya ayni soğukluğun yayılmasını sağlayan bu fanın,kapı tam açıldığı anda hiç çalışmayarak mevcut soğukluğun odaya olabilecek istenmeyen kaybını önlemek içindir.Sirkülasyon fanı bu durumda yine tam çalışır durumunda kalsaydı daha fazla enerjinin=soğukluğun (Soğuk da sıcak hava da normal dış havaya göre farklı enerji seviyesindedir) dış havaya kaçabilecek olması riskinin bulunması ve bu şekilde istenmeyen bir enerji kaybının (Tekrar soğutmak için dolaylı yoldan harcanacak olan ekstra elektrik enerjisinin) olması kaçınılmaz olacaktı.Kolay gelsin.

Komutanım kapı açıldığında iç fanın durması doğru ama kondanser fanı durduğunda sizin hemen yukarıda bahsettiğiniz izahatın aksi durum söz konusu:
şöyleki: kondanser fanı durduğunda aşırı kızgın buhar evaparatör e gidiyor buda dolap içinin ısınması anlamına gelmezmi ?

bizim dolapda bir vaziyet tespit ettim:
kafasına göre kondanser fanı stop ediyor
yada defrost mu yapıyor diyelim bilmiyorum
yarın kondanser fanını ekavat ile aynı anda çalışır hale getireceğim
ekovat çalıştığında kondanser fanıda çalışsın durduğunda fanda dursun
enerji tüketimi önemli değil siz ne dersiniz ?

Gerekli tedbirleri alıp fişten çekin bir kaç saat veya gün, hem buzları erir hem fişe takınca aynı anda çalışan sistemler birden başlar.

Gerekli tedbirleri alıp fişten çekin bir kaç saat veya gün, hem buzları erir hem fişe takınca aynı anda çalışan sistemler birden başlar.
fişi 4-5 saat çektim ama yine aynı oldu.
kondanser fanını sistemden ayırdım ve ekovat çalıştığında çalışır durduğunda durur hale getirdim.
dolap duymasında ses soluk kesildi ;)

Kondenser bu model kapi acildigi durur. Neden dersen kompresor uzerinde bir kart vcc inverter kart komprsorde ozel inverterdir 5086 nf . Kompredor frekansoni dusurur ve binbasoninde digi gibi se kapiyi actigin zaman sicak hava icrrir ve komprdor frekansinin artir. Kondenserin giruc sicakligo 60 drrrcr filandir. Cikisuda 50 derecrlerse fani dururki kondesazyon degisikenligi cunku hic bir zaman kondenserin hepsini kullanilmaz %50ncikar dolap yine calisir. Bdurumu % getirmek icindir. Kondenseride iyice temizle fani yika yapabolirsen motorun mil arakasini yag damlat. Bir yafa iki gun fusden cikar evap kapaginin sok. Tahliyr hortumunu bir kaba koy ve sicak suyu evapin yuzeyinden tahliye deligini gelicek sekilde dok. Su tahliye kanalindan pislikler akacaktir. On emis kanalindan suyun gelmesi isitici uzerinde buz birikmesi oda tahliye kanalinin tikali olmasindan kaynakli olur.

Kondenser bu model kapi acildigi durur. Neden dersen kompresor uzerinde bir kart vcc inverter kart komprsorde ozel inverterdir 5086 nf . Kompredor frekansoni dusurur ve binbasoninde digi gibi se kapiyi actigin zaman sicak hava icrrir ve komprdor frekansinin artir. Kondenserin giruc sicakligo 60 drrrcr filandir. Cikisuda 50 derecrlerse fani dururki kondesazyon degisikenligi cunku hic bir zaman kondenserin hepsini kullanilmaz %50ncikar dolap yine calisir. Bdurumu % getirmek icindir. Kondenseride iyice temizle fani yika yapabolirsen motorun mil arakasini yag damlat. Bir yafa iki gun fusden cikar evap kapaginin sok. Tahliyr hortumunu bir kaba koy ve sicak suyu evapin yuzeyinden tahliye deligini gelicek sekilde dok. Su tahliye kanalindan pislikler akacaktir. On emis kanalindan suyun gelmesi isitici uzerinde buz birikmesi oda tahliye kanalinin tikali olmasindan kaynakli olur.

ustam sağolasın da dolap şıkır şıkır oldu
ekovat çalışırken fan çalışıyor ekovat durduğunda fan duruyor
sorun kalmadı anlayacağın

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular