Anlamsız Gerilim Düşümü

S.a

Dağıtım şirketinin direğinden panoya kadar 150 m yeraltı 4x10 kablo ile gelmekte.

gerilim önceleri boştayken 380 V tan yük altında 345-350 v civarına düşüyordu. termik ara ara atmaya başladı.
şimdi 310 V ' lara kadar düşüyor neredeyse hemen.

Bu kisim cok onemli birincisi panoya kadar 150 mt ama pano ile motor arasi kac mt ve kaclik kablo kullaniliyor

Ikincisi 380 volttan 345/350 volta dusuyor demissiniz.bu olcumu hangi noktadan yapiyorsunuz.pano girisinden mi .pano girisinde tam 380 voltmu goruyorsunuz

Ucuncusu sistemde ne gibi bir degisiklik oldu.cunku 350 volta kadar duserken simdi 310 volta dustugunu soyluyorsunuz.eger herhangi bi degisiklik yoksa su andaki bostayken gordugunuz gerilim degeri nedir

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
çok ilginç sonucu merak ettim eğer sorunu çözdüyseniz buraya da yazınız lütfen...
(310 volt kabul edilemez bir problem kesinlikle dağıtıcı firma ile alakası vardır derim.Veya 150 metredeki gerilim düşümü ve motorun yıldız üçgen çalıştırılmaması da sorun yaratabilir fakat 310 volt olamaz...)Bilgi...

S.a
Öncelikle böyle bilgi dolu bir forum oluşturduğunuz için hepinize çok teşekkürler.
Tanışmak bugüne nasipmiş. Mesleğim elektrik elektronik mühendisliği olduğu halde uzun zamandır bu hesap kitapların içinde olmadığımdan ve konu ile ilgili de çalışmam olmaması nedeniyle tecrübeli arkadaşlara danışmak istedim.

öncelikle sulama amacıyla aldığımız 5,5 kw 7,5 hp dalgıç pompamızı sürekli yaşanan gerilim düşümleri nedeniyle ağız tadıyla kullanamıyoruz.

Dağıtım şirketinin direğinden panoya kadar 150 m yeraltı 4x10 kablo ile gelmekte.

gerilim önceleri boştayken 380 V tan yük altında 345-350 v civarına düşüyordu. termik ara ara atmaya başladı.
şimdi 310 V ' lara kadar düşüyor neredeyse hemen atıyor.

çözümü nasıl sağlayabiliriz.

aklıma regülatör almak geldi. oda tahmini 10 kVA yeter ama garanti olsun 15 kVA olsun dedim. ortalama 2000-2500 TL fiyat istiyorlar. neye nasıl dikkat etmeli hangi markalar kalitelidir, vb. önerileriniz olursa duymayı çok isterim.

başka bir çözüm yolu var mıdır bilmiyorum ama 4lük kabloları 6lık yapsak faydası olur mu?

şimdiden tüm ilginenen arkadaşlara teşekkürler.

Bence problem enerji aldığınız trafodan kaynaklanıyor.Söylediğiniz güçlerdeki motor için kesit uygun gözüküyor.Tedaşda çalışırken sık rastladığımız bir duruma benzer bir durum var galiba,mesela enerji aldığınız trafo % 100 yüke yaklaşmış olabilir yada dengesiz yüklenme sonucu sizin enerji aldığınız kısıma gelen yerde farklı aboneler de enerji alıyordur mutlaka trafonun kademe ayarından tutun da nominal akımının aşılması durumunda da söylediğiniz gerilim düşümü olur.

olayı şöyle izah etmeye çalışayım 100 kva lık bir trafodan enerji aldığınızı varsayalım 100 kva trafonun nominal akımı 144 amperdir.Yani her fazı en fazla 144 ampere kadar yüklenmelidir.Fazlasını yüklersek ne olur.100 kva trafonun faz başına gücü 33kva dır,bu değer aşıldığı zaman gerilim düşüşleri başlar.Sonuç olarak trafo 100 kva dan daha fazlasını veremeyeceği için bu defa gerilimden yemeye başlayacak ve şu sonuç ortaya çıkacaktır.Akım yükselecek gerilim düşecektir.

33000/144 : 230 volt 33000/200: 165 volt gibi faz-faz arasıda 1.73 katı fazla olacaktır. 285 volt gibi

S.a
Öncelikle böyle bilgi dolu bir forum oluşturduğunuz için hepinize çok teşekkürler.
Tanışmak bugüne nasipmiş. Mesleğim elektrik elektronik mühendisliği olduğu halde uzun zamandır bu hesap kitapların içinde olmadığımdan ve konu ile ilgili de çalışmam olmaması nedeniyle tecrübeli arkadaşlara danışmak istedim.

öncelikle sulama amacıyla aldığımız 5,5 kw 7,5 hp dalgıç pompamızı sürekli yaşanan gerilim düşümleri nedeniyle ağız tadıyla kullanamıyoruz.

şimdi 310 V ' lara kadar düşüyor neredeyse hemen atıyor.

çözümü nasıl sağlayabiliriz.

aklıma regülatör almak geldi. oda tahmini 10 kVA yeter ama garanti olsun 15 kVA olsun dedim. ortalama 2000-2500 TL fiyat istiyorlar. neye nasıl dikkat etmeli hangi markalar kalitelidir, vb. önerileriniz olursa duymayı çok isterim.

başka bir çözüm yolu var mıdır bilmiyorum ama 4lük kabloları 6lık yapsak faydası olur mu?

şimdiden tüm ilginenen arkadaşlara teşekkürler.
uyguladığınız çözümü paylaşır mısınız

Yapılması gerekenler;
1- Trafo size aitse ve sadece bu uzaktaki yük grubunu besliyorsa trafo kademesi düşürülmeli.
2- Bu mümkün değilse münferit kompanzasyonla yük akımı dolayısıyla gerilim düşümü azaltılır.
Bu iki madde hesap edilerek uygunluğu belirlenebilir.
Kesit arttırma ve regülatör maaliyetten dolayı en son çözümler olmalı.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri