Anlamsız Gerilim Düşümü

tembeladam

Üye
S.a
Öncelikle böyle bilgi dolu bir forum oluşturduğunuz için hepinize çok teşekkürler.
Tanışmak bugüne nasipmiş. Mesleğim elektrik elektronik mühendisliği olduğu halde uzun zamandır bu hesap kitapların içinde olmadığımdan ve konu ile ilgili de çalışmam olmaması nedeniyle tecrübeli arkadaşlara danışmak istedim.

öncelikle sulama amacıyla aldığımız 5,5 kw 7,5 hp dalgıç pompamızı sürekli yaşanan gerilim düşümleri nedeniyle ağız tadıyla kullanamıyoruz.

Dağıtım şirketinin direğinden panoya kadar 150 m yeraltı 4x10 kablo ile gelmekte.

gerilim önceleri boştayken 380 V tan yük altında 345-350 v civarına düşüyordu. termik ara ara atmaya başladı.
şimdi 310 V ' lara kadar düşüyor neredeyse hemen atıyor.

çözümü nasıl sağlayabiliriz.

aklıma regülatör almak geldi. oda tahmini 10 kVA yeter ama garanti olsun 15 kVA olsun dedim. ortalama 2000-2500 TL fiyat istiyorlar. neye nasıl dikkat etmeli hangi markalar kalitelidir, vb. önerileriniz olursa duymayı çok isterim.

başka bir çözüm yolu var mıdır bilmiyorum ama 4lük kabloları 6lık yapsak faydası olur mu?

şimdiden tüm ilginenen arkadaşlara teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Selamlar aramıza hoşgeldiniz.

Kablo mu regülatör mü sorusuna şöyle yaklaşmak lazım. Voltaj düşümünüz kablo üzerinde oluyorsa hem tehlikeli hemde yanlış. Kablo çapı küçük ise kablonuzu bir üst uygun çapa taşımak lazım.

Eğer sorununuz şebekeden kaynaklı voltaj voltaj düşümü ise bua sizin yapabileceğiniz tek şey elektrik dağıtım firmanıza danışmanızdır. Kimi zaman çözüm olsada bazen dağıtım hattının son noktasında olmanız bu voltaj sorununu yaşamanıza neden olur ve çözüm bulmanız çok zordur.

Bu noktada size önerim regülatör kullanmanız 3 faz için her fazı ayrı kontrol eden bir regülatör temin etmenizdir. Regülatör konusunda daha bilgili arkadaşlar marka önerisinde bulunabilirler. Ben bu konuda yetkin değilim.

Kolay gelsin.

Motor direnciniz kablo direncinizden daha düşük(Motorunuz sürekli yol almada).
Şayet trafonuzla ilgili sıkıntınız yoksa ve pompanızın çıkış basıncı normal değerde ise kablo değişimi ( Yolveren sistemin iletkenliğinin arttırılması) işinizi görebilir.
Reglatör yerine geniş giriş voltaj skalasında çalışan sürücü şiddetle tavsiye edilir.

bende surucu işinizi cözer diye dusunuyorum. motor yukte ve bos ta ıken amperını ölçermisin

İletken kesitiniz yeterli trafonuz aşırı yüklü çalıştığından gerilim düşüyor. Regülatör çözüm olur servisi yakınınızda olanları tercih edin. Gücü 15kva dan aşağı olmasın.

Ayni gucte motoru biz otelde kullanmaktayiz. Otelde kullandigimiz motor da 5.5kw gucundedir. Motorunuzun uzerinde Ik seklinde kalkis akiminin degeri yazabilir. Eger voltaj regulatoru secicekseniz Ik x 380V dan buyuk degerde regulator secmelisiniz. Biz otelde VVVF inverter kullanmaktayiz, icinde de soft start ozelligi bulundugu icin inverter in cikis gucu 7.5kw olmasi yetiyor ve Ik kalkis akimi plaka degerinde yazan 65A e hic bir zaman ulasamiyor. Nominal deger olan 13.7 lere anca cikiyor. Sizde variable voltage variable frequency inverter yada onun gibi bir surucu almalisiniz. Aksi takdirde ne 10kVA ne de 15kVA regulator isinizi gorecektir.

S.a
Öncelikle böyle bilgi dolu bir forum oluşturduğunuz için hepinize çok teşekkürler.
Tanışmak bugüne nasipmiş. Mesleğim elektrik elektronik mühendisliği olduğu halde uzun zamandır bu hesap kitapların içinde olmadığımdan ve konu ile ilgili de çalışmam olmaması nedeniyle tecrübeli arkadaşlara danışmak istedim.

öncelikle sulama amacıyla aldığımız 5,5 kw 7,5 hp dalgıç pompamızı sürekli yaşanan gerilim düşümleri nedeniyle ağız tadıyla kullanamıyoruz.

Dağıtım şirketinin direğinden panoya kadar 150 m yeraltı 4x10 kablo ile gelmekte.

gerilim önceleri boştayken 380 V tan yük altında 345-350 v civarına düşüyordu. termik ara ara atmaya başladı.
şimdi 310 V ' lara kadar düşüyor neredeyse hemen atıyor.

çözümü nasıl sağlayabiliriz.

aklıma regülatör almak geldi. oda tahmini 10 kVA yeter ama garanti olsun 15 kVA olsun dedim. ortalama 2000-2500 TL fiyat istiyorlar. neye nasıl dikkat etmeli hangi markalar kalitelidir, vb. önerileriniz olursa duymayı çok isterim.

başka bir çözüm yolu var mıdır bilmiyorum ama 4lük kabloları 6lık yapsak faydası olur mu?

şimdiden tüm ilginenen arkadaşlara teşekkürler.
Benim anlamadığım bir konu var!4*10 kablo kullandık yazmışsınız daha sonra 4 lük kabloyu 6 lık yapsak olur mu demiştiniz!Kablosuz 4*10 mu 4*4 mü?Eğer 4*4 ise bu kadar mesafede o motoru çalıştırmaz!Kesiti büyütmeniz lazım. 4*10 luk ise 5,5 kW yeterlidir. Birde voltaj düşmesi her zaman mı oluyor?Yoksa zaman zaman mı?Eğer zaman zaman oluyorsa bölgenizdeki trafo yetersizdir.Bunun için regülatör kullanmanız gerekli veya elektrik dağıtım şirketine trafonun değiştirilmesi için başvurun.Bunu da elektrik aldığınız bölgede oturan diğer insanlarla konuşun voltaj düşmesi sorunu onlarda da var mı?Eğer varsa hep birlikte elektrik dağıtım şirketine başvurun.Trafonun elektrik verdiği bölgede bu sorun yoksa sizin kablonuz ince olabilir!

merhaba arkadaşlar,

tüm yorumlarınız için çok teşekkürler.

öncelikle kablonun 4x10 olduğunu belirteyim. her ne kadar herkes yeterli dese de 2 regülatör üreticisinin tavsiyeleri nedeniyle gündeme almıştık. Anlaşılan ise kablo değişimi ile ancak çözümden ziyade belki hafif bir düzelme yapılabilir.

dağıtım şirketine başvurmak aklımıza gelse de dalgıç pompa olması nedeniyle sorun çıkar ve elektriği kesebilirler mi endişesi. çünkü abonelik eş değer santrifüj için yapılmıştı.

kalkınma akımı nedeniyle anlaşılan en az 30 kVA bir regülatör almamız gerekecek. motor sürücü devresi alsak 7.5 hp için zaten 1000 tl 2000 de 15kVA regülatör ortalama 3000TL . en mantıklısı sanırım 30kVA regülatör almak.

olmazsa olmazları nelerdir koruyuculu kesicili sabit servo vb. ifadelerle satılıyorlar.

Motorlarınızda kompanzasyon için kondansatör var mı ? Yoksa ekleyin. Bazen aşırı kompanzasyon bu tip sorunları çözebilir. Sisteminize olumsuz bir etki yapmayacaksa motorların hemen önünden aşırı kompanzasyon yapabilirsiniz. İşi bilen birine gösterirseniz oldukça ucuz çözümler bulabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri