Android ile Scada yönetimi

Robot üzerinde S7 plc için S7Droid:
Google Google Translate

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Robot üzerinde S7 plc için S7Droid: Google Google Translate
Önceliklle link için çok teşekkür ederim.S7Droid isimli proje ile android üzerinde oluşturdukları server'a aktarılan bilgi üzerinden bağlanıp çeşitli komutlar verilebiliyor.Yaşadığım yere yaklaşık 200km uzaklıkta almanyadaki mühendis arkadaşlarımla görüşüp firma ile daha detaylı bir bilgi almalarını sağlayacağım bunun yanında internette bazı android ile kontrollü ev yapımı robotlar var bunların üzerine araştırmaya devam ediyorum.Aklıma takılan s7-1200 ile kablosuz iletişim daha da kolaylaşıyor artık bir çok plc kablouz modem üzerinden bağlanıyor acaba kullanılabilecek bir arayüz ile buradan bilgi alınabilirmi?

Bu arada internetten bulduğum ilginç bir uygulama var android işletim sistemli telefonunzu uzak masa üstü kullanarak bilgisayarınıza bağlıyabiliyorsunuz.Bunun için VNC adı altında bir yazılım kullanaılıyor.Elbetteki başlangıç olarak bu çeşit bir yol izleyebiliriz örnek olması açısından buyurun;

[video=youtube;3N2w0qKEPKY]http://www.youtube.com/watch?v=3N2w0qKEPKY[/video]

Üzerinde çalıştığımız projenin genel hatlarıyla tanımlamak için hazırlayacağımız bu içerik ile gelişmeleri daha iyi takip edebileceğimizi ve proje hakkında bilgi almak isteyen ya da görüş belirtmek isteyen arkadaşlar içinde daha faydalı olacağını düşünmekteyim.Ekte verdiğim döküman tarafımdan hazırlanmıştır.Başlangıç olarak VNC server incelemsinde bulundum.Umarım bu konuda ilgilenen arkadaşlara fikir oluşmasında yardımcı olur.

proje ile ilgilenen arkadaşlar için bir sorum var VNC server güvelik seviyesi olduka düşük bunu nasıl ilerletebiliriz.Yaptığım denemelrede ağ izleme programları ile karşılıklı şifreler görülebiliyor.Fikirlerinizi bekliyorum.

Ekli dosyalar

• Android Os.pdf
    479 KB · Görüntüleme: 116
Son düzenleme:
Hocam VNC Server açık kaynaklı bir yazılım olmadığını düşünüyorum bunun için yazılımı geliştiren firma veya şahıslara güvenlik açığı hakkında detaylı bir açıklama ile kendilerine parolaların md5'e konvert edilerek karşı tarafta sorgulama yapmasını tavsiye edebiliriz.

Yukarıdaki eklentide anlatığım vnc server TigtVNC oalrak geçiyor incelediğim kadarıyla sitede herhangi bir ücretten bahsedilmiyor.Tamamı ücretsiz bir sürüm.Lakin wireshark kullanarak ağ protokollerini inceldiğimda password rahatlıkla ortaya çıkıyor.Acaba vpn-cisco türü bağlantılar üzerinde fikri olarn var mı?

Saygılarımla

csharpnedir.com üzerinden başlangıç için android os üzerine yazılım geliştirme.

[video]http://184.168.209.67/Mimages/netvideo/androidortamkurulum_734158.wmv[/video]

Yeni çıkan HMI panellerde VNC özelliği bulunuyor en basitinden kolayca bilgileri aktarmak için bir panel kullanabilirsin.
Yada Scada'nın bulundugu bilgisayara bir VNC Server kurabilirsin.

Yeni çıkan HMI panellerde VNC özelliği bulunuyor en basitinden kolayca bilgileri aktarmak için bir panel kullanabilirsin.
Yada scada'nın bulundugu bilgisayara bir VNC Server kurabilirsin.

VNC Server ile uzaktan bağllantı mümkün ki bunuda yukarıda vermiş olduğum eke resimli olarak bulabilirsiniz.VNC Server'ın parola desteğe sade 8 karakter eğer işletim sistemine wireshark yüklüyse gelen ve giden parolayı çok rahatlıkla okuyabiliyorsunuz.Android işletim sistemine oluşturduğum scadanın bir bölümünü aktarmayı planlıyorum örneğin anlık raporlaı yada acil durumlarda basit hatalrı giderbilmek için çeşitli resetleme fonksyonları.VPN tarzı ip ve şifre tabanlı bir sistemin daha güvenli olabilieceğini düşünmekteyim.Lakin henüz bir sonuca ulaşamadım.

Merhaba arkadaşlar,
Bu konuyla ilgili prototip bir çalışmam var. Schneider PLC Simulasyonu ile OPC Factory Server üzerinden haberleşiyorum. Bu haberleşmeyi dışarı açmak için bir servis katmanı geliştiriyorum. Haberleşme XML üzerinden Request - Response mantığıyla işlemekte. Ortaya çıkan ilk prototiple PLC taglerine okuma ve yazma işlemi gerçekleştirmeyi başardım. Haberleşmenin datachange esasına dayandırılması için çalışmalarımı devam ettirmekteyim. Mimaride lojik kısmı tamamen servis odaklı tasarladım. Android sadece sunum katmanım olmakta. XML Web servisine bağlanıp okuma yazma işlemleri yapmakta. Şuan üzerine eğildiğim konu değişen plc değerlerinin android clientlara yansıtılması.
Danışmak istediğiniz bir konu olursa [email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz. İzmir'deyim ortak olarak bir proje geliştirebiliriz. Yeni fikirlere açığım ilgilenen arkadaşlar iletişime geçebilir.

Merhaba arkadaşlar,
Bu konuyla ilgili prototip bir çalışmam var. Schneider PLC Simulasyonu ile OPC Factory Server üzerinden haberleşiyorum. Bu haberleşmeyi dışarı açmak için bir servis katmanı geliştiriyorum. Haberleşme XML üzerinden Request - Response mantığıyla işlemekte. Ortaya çıkan ilk prototiple PLC taglerine okuma ve yazma işlemi gerçekleştirmeyi başardım. Haberleşmenin datachange esasına dayandırılması için çalışmalarımı devam ettirmekteyim. Mimaride lojik kısmı tamamen servis odaklı tasarladım. Android sadece sunum katmanım olmakta. XML Web servisine bağlanıp okuma yazma işlemleri yapmakta. Şuan üzerine eğildiğim konu değişen plc değerlerinin android clientlara yansıtılması.
Danışmak istediğiniz bir konu olursa [email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz. İzmir'deyim ortak olarak bir proje geliştirebiliriz. Yeni fikirlere açığım ilgilenen arkadaşlar iletişime geçebilir.
Öncelikle çalışmalarınızda başarılar dilerim.Proje devam etmektedir lakin bu aralar biraz araştırma safhasındayım.Özelikle MES sistemlerinin entegrasyonun daha kolay olacağını düşünmekteyim.Bu konu hakkında OSI Soft ile görüştüm lakin detaylı bir bilgi veremediler. Sizinle de bu konu hakkında ortak bir çalışma yapmak isterim.En kısa zamanda iletişime geçeceğim.

Merhabalar;
Arkardaşlarında bahsettiği üzere haberleşmeyi sağladığınız takdirde kesinlikle olabilir. Benim bir çalışmam var HTML5 ve CSS3 ile yazdığım bir scada sistemi. KEPServerEX veritabanı ile haberleştirdiğim takdirde işlem çözülmüş olacak.
http://scada.asataat.com/
Kullanıcı Adı: demo
Şifre: demo

Senaryolar anlatılmıştır. Basitçe bir göletten depoya su dolacak.
KEPServerEX ile dba haberleşmesini çözmek lazım.....

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri