Analog çıkışlı sıvı seviye sensörü

geforce18

Üye
Arkadaşlar kapalı ve basınçlı bir tanktaki sıvının miktarını net olarak belirleyebilmek için nasıl bir yöntem kullanmalıyım. Daha önce benzer uygulamalar için basınç transmiteri kullanmıştım fakat önceki uygulamalarda tankda basınç yoktu sadece sıvının kendi ağırlığı vardı şimdi durum biraz farklı...

Arkadaşım ben basınçlı tanklarda uygulama yapmadım ama ürünlerini kullandığım firmanın bu linki sanırım faydası olacaktır. bu ürünler 10 barlık basınçta da çalışabiliyor. yerli üretim ve ayrıca özel üretim de yapıyorlar. sende arar daha detaylı bilgi alabilirsin.
Kayse : Otomasyona Uygun Seviye Kontrol Cihazları
kolay gelsin

tanklardaki maddelerin ölçümünde 4 değişik yontem uygulanır. bunlar içeriğin önemi ve bu ölçümün ne kadar hassas olup maliyetinin ne oranda olacağı konusunyla paraleldir.,

1-elektromekanik sensörler
2-ultrasonik sensörler
3-loadcell hücreleri
4-radar sonar sensörler

son cikan tekniklere göre ,ayrıcada düşük frekanslı ses sinyali ile silo içi taramalı ve içinin 3 boyutlu şeklini çıkartıp çok daha hassas sonuçlar ile keskin notlar ve maliyet hesapları çıkaran bilgisayar bağlantılı sistemler mevcut ..

ama sen silo içi sıvı miktarı isteiğin için ne kadarlık hassasiyet istediğine karar verip ona göre secim yapmalısın . ama sanki loadcell kullanman gerekecekmiş gibi geliyor...

Benim işime ultrasonik ve sonar sensörler yarar diye düşünüyorum.Çünkü hassas ölçüm yapılacak.Bir ilaç fabrikasında serum hazırlamak için kullanacağız ağırlıktan faydalanamam tankın içindeki madde yaklaşık 6-8 bar gibi siteril hava ile basılacak dolum makinasına. sonar sensörlerin fiyatlarını araştırdım yaklaşık 2500 ero civarı ultrasonik olanıda bundan aşağı değildir diye tahmin ediyorum. ilgine çok teşekkür ediyorum çok faydalı bilgiler yukarıda anlattıkların.....

Ayvaz markasinin sivi seviye sensorleri var ekonomik 0-10 volt cikisli incelemenizi tavsiye ederim.
selamlar,

Arkadaşlar kapalı ve basınçlı bir tanktaki sıvının miktarını net olarak belirleyebilmek için nasıl bir yöntem kullanmalıyım. Daha önce benzer uygulamalar için basınç transmiteri kullanmıştım fakat önceki uygulamalarda tankda basınç yoktu sadece sıvının kendi ağırlığı vardı şimdi durum biraz farklı...

Mademki basınç sensörü ile daha önce benzer bir uygulamaya aşinasın ikinci bir sensörü havanın basıncı için kullanıp farkını alarak da yapabilirmişsin gibi geliyor.

Mademki basınç sensörü ile daha önce benzer bir uygulamaya aşinasın ikinci bir sensörü havanın basıncı için kullanıp farkını alarak da yapabilirmişsin gibi geliyor.

olabilr ama burada daha hassas uygulama yapılacak riskten uzak durmak gerekir

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri