Analog çıkışın motor kontrolündeki görevi

ayrıca teşekkür ederim gundoganfa

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba arkadaşlar bende s7 1200 delta servo motor var.plc de analog çıkış var ama motor kontrolünde ne görev alıyor anlayamadım?

Pozisyon Kontrolü için Pulse-Direction Sinyalleri ile dijital olarak servo konumlaması yapılır.

PLC nin Analog çıkışını servo sürücünün analog girişiyle bağlantı yaparak bu servonun Tork kontrolünü gerçekleştirebilirsin.

Yine benzer şekilde PLC nin Analog çıkışını servo sürücünün analog girişiyle bağlantı yaparak bu servonun HIZ kontrolünü de gerçekleştirebilirsin.

Tork Kontrolü için örnek; Bir kablo sarım makarası olsun ve bu makara servo ile döndürülüyor olsun. Bu makara ilk sarmaya başlarken yani boştayken misal olarak 1 kg ise makara yüklendiğinde 50 kg olur. Bu yükün döndürülebilmesi için motorun gücünü arttırmak gerekir. Bunun içi tork kontrolü yapılır.

Analog çıkış genel olarak hız referansı verilmesi için kullanılır. Sürücüye hız referansı vererek enkoder geri bildirimi alıp pozisyon kontrol yapabilirsiniz. Bu durumda pozisyona yaklaşıldıkça analog kısılır. Bu da PI veya PID kontrole döner. S7 1200-1500 Teknoloji blokları ile analog çıkış kullanamazsınız. Opsiyonel Easy Motion Control kullanarak analog ya da diğer arayüzleri kullanabilirsiniz.

Evet.Şöyle söyliyim mesela 10 bitlik olsun bu 1024 adım yapar siz bunu servo motor için gerekli yazılım ile uyarlayarak moturun açısını dolayısıyla pozisyon kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz.
Bunun dışında devir kontrolü de gerçekleştirebilir diye düşünüyorum.
Bu şekilde bir kontrol yöntemi pratikte mümkün değil. Analog sinyaller ortam şartlarından etkilenirler ve sürekli olarak belli bir oranda sapma görünür. Bahsettiğiniz yöntem Pulse Train dir. Bu da analog değil dijital sinyaldir.

Son düzenleme:
Analog çıkış genel olarak hız referansı verilmesi için kullanılır. Sürücüye hız referansı vererek enkoder geri bildirimi alıp pozisyon kontrol yapabilirsiniz. Bu durumda pozisyona yaklaşıldıkça analog kısılır. Bu da PI veya PID kontrole döner. S7 1200-1500 Teknoloji blokları ile analog çıkış kullanamazsınız. Opsiyonel Easy Motion Control kullanarak analog ya da diğer arayüzleri kullanabilirsiniz.

Bu şekilde bir kontrol yöntemi pratikte mümkün değil. Analog sinyaller ortam şartlarından etkilenirler ve sürekli olarak belli bir oranda sapma görünür. Bahsettiğiniz yöntem Pulse Train dir. Bu da analog değil dijital sinyaldir.

Easy motion s7 1200 de olan bişey mi?ben siemens plc ile hız kontrolü yapacam ama tam olarak hangi bloklar gerekli bilmiuorum.

Hız kontrolü için Easy Motion ya da herhangi bir ek kütüphaneye gerek yok. Sadece analog çıkışa hız referansı yazın yeter.

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri