anakarti gumlettim

Arcelik 6103s camasir makinem calismaz hale geldi yaptigim arastirmalar sonucu kapak kilit mekanizmasinin arizali oldugunu tespit ettim dun gece kapak kilit Mekanizmasini idaretwn kullanilabilir hale getirme calismalarim sirasinda bi anlik dalginligim sonucu anakart uzerindeki bir transistoru patlattim...makine uzerindeki tum isiklar gitti ve fisi takili degilmis gibi bi hal aldi anakarti sokup inceledigimde yalniCa bir adet transistorun patladigini gordum...simdi bilgisi olanlara sorum ; transistor disinda farkedemedigim bi deforme olmus olabilir mi ve bu transistorun yerine hangi transistoru takmaliyim cunku transistor patladigindan dolayi uzerindeki bilgileri okuyamiyorum.anakart resmi asagidadir besli soketin ust kisminda kararan bolgede takili olan transistorden bahsediyorum
20150322_230823.jpg

Resimde ki devrede hiç transistör yoktur triyak ve enteğre vardır tarif ettiğiniz yanık resimden seçilemiyor

Elektronik mezunuyum ama lise biteli 12 yil oldu dogrudur transistorle triyaki karistirmis olabilirim patlayip kopan parcada transistor tipi vardi ondan oyle dusundum anakarttaki resimde zaten patlayan parca yok sadece siyah yanik olan bolgede takili oldugu icin anakartin yapisini ezbere bilen biri vardir orda olmasi gerekeni bilir diye bir umut paylastim anakart fiyati 150 lira malesef. Belki bir liralik bi elemanla durumu kurtarabilirim ama yanmis ve taninmaz halde oldugundan yerine ne takacagimi bilmiyorum

Yanan parca bu tipli su an kartta takili degil yanfi ve koptu
Screenshot_2015-03-23-09-59-49.png

merhaba olası arızalı olabilecek ve değiştirilecek elemanları işaretliyorum.kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• devree.jpg
    devree.jpg
    741.7 KB · Görüntüleme: 52
Burada ne varsa dediğiniz parça arkadaşın bahsettiği transistör. Arkadaş transistörü sökmüş. Gördüğüm kadarıyla varistörün solunda.

işte transistör var orda fakat benim kastım transistörün özelliğinin bilinmemesi o yüzden netten aynı karta baktım ama aynı elemanın ne olduğunu göremedim

Evet arkadaslar dogrudur tranaistoru sokmeme bile gerek kalmadi patlayinca firlamisti ve parcalandigi icin bilgilerini alamadim simdi bunun yerine hangi transistor takmaliyim derdim budur yardimci arkadaslara tesekkurler

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri