Anahtar bağlantısı nasıl yapılır?

m€ral

Üye
Basit fakat öğrenmek için sormam lazım:).Anahtar bağlantısı yaparken nötr bağlantısı yapıyor muyuz?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
buldum anahtara nötr girmiyor duya nötr ve fazı bağlıyoruz.

kullandıgın yere göre değişebilir. diyelim prize takılan bir aletin üzerine koyuyorsanız anahtarı hem faza hem nötüre anahtar atmak bana göre daha doğrudur (güvenlidir diyeyim)
Cevap için teşekkürler peki nedenini sorsam?

kesin ve garantili çözüm olması açısından hem faz hem nötr kesilir. misal üzerinde lambalı anahtarı olan uzatmalı prizler hem faz hem nötr keser.

prize takilan bir aleti prize fişini ters çevirip takarsanız faz ve nötr ün yeri değişir. o yuzden her 2 ucada anahtar atılır. nötr ve faz yer değişebileceğinden dolayı.

prize takilan bir aleti prize fişini ters çevirip takarsanız faz ve nötr ün yeri değişir. o yuzden her 2 ucada anahtar atılır. nötr ve faz yer değişebileceğinden dolayı.
Anladım çok teşekkürler fakat şimdi de başka bi sorun var.Lambadan faz ve nötr getirdim fazı anahtara taktım nötrle Şebeke nötrünü bağladım.Şebeke fazını da anahtara bağladım.Ancak lamba yanmadı.Tekrar düzeneği söktüm aynısını yapıp enerjiyi prizden alınca çalıştı.Fakat sorun şu ki buatta enerji var anahtara da geliyo yani kontrol kaleminin lambası anahtara kadar yanıyo ondan sonra enerji gelmiyo.Anahtarı çıkarttım direk lambaya bağladım yine yanmadı.Çok tuaf bi durum.Acaba buattan aldığım fazdan kaynaklı bi sorun olabilir mi??

bağladıgınız nötürün diğer ucu nerde? boşta olmasın ?

tek başına fazın anlamı yok nötrü de iyice kontrol edin.

Adi Anahtar Tesisatı Uygulama Devresi 12​

Amaç: Adi anahtar tesisatı uygulama devresinin kavranması.

Giriş:
Bir lambayı veya bir grup lambayı aynı anda, aynı yerden yakıp söndürmeye yarayan anahtarlara adi anahtar denir. Bu anahtarlar aspiratör, ısıtıcılar, küçük güçlü elektrikli alıcıların kumandasında da kullanılır. Bir giriş ve bir çıkış olmak üzere iki bağlantı ucu vardır.

· Klemens, aydınlatma ve güç tesislerinde buat (ek kutusu) içinde eklerin (iletken bağlantılarının) yapılması için kullanılan gereçtir.
· Duy, elektrik lambasının, vidalanarak veya takılarak elektrik tesisine bağlanmasını sağlayan gereçtir.
Devrede uygun bağlantılar yapıldıktan sonra anahtarı konum değiştirdiğimizde lambaya faz gelir, nötr direk lambaya bağlı olduğundan lamba enerjilenir ve ışık vermeye başlar. Anahtarı konum değiştirdiğimizde lambaya gelen faz kesilmiş olur ve lamba söner.

Kullanılacak Elemanlar:
kullan%25C4%25B1lan+elemanlar.png

adi+anahtar+tesisat%25C4%25B1.png

İşlem Basamakları:
1. Plançete üzerinde borular döşenmemişse, kapalı şemaya göre boruları döşeyiniz.
2. Plançete üzerine döşenmiş olan borular üzerinde sigorta, anahtar ve duy yerlerini belirleyiniz.
3. İletkenleri gerekli uzunlukta keserek, açık şemaya göre borular içerisine döşeyiniz.
4. Anahtar eğer sıva altı seçilirse ona uygun kasa kullanılmalıdır.
5. İletken uçlarını uygun araç kullanarak soyunuz ve bağlantıları yapınız.
6. Duyun iç orta kontağına faz denk gelecek şekilde bağlantı yapınız.
7. En az 1,5 mm² yalıtılmış iletken kullanınız.
8. Sigorta, duy ve anahtarı uygun ağaç vidaları ile yerlerine monte ediniz.
9. Gerekli kontrolleri yaparak buat kapağını kapatınız
10. Ampülü duya takarak, çok dikkatli olarak enerji veriniz(220 Volt).

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri