Ana kart bios hakkında yardımınıza ihtiyacım var.

kaygusuz

Üye
Arkadaşlar merhabalar;
Evde Gibabyte Ga-990FXA-UD3 anakart Amd 6 çekirdekli ve GSkıll 8 gb 1800 mhz ram olan pc yi açmaya çalıştığımızda sadece dual bios yazısı ekrana gelip tekrar resetleniyor. Anakartın üzerinden sadece iki kere daha bas tonda ses geliyor. Delete f8- hiç bir tuş işi yaramıyor fikirlerinizi ve yardımlarınız bekliyorum. Teşekkür ederim.

Reset butonunun soketini karttan ayırıp dene önce. Sonra aynı yöntemi açma butonu için start verdikten sonra yap.

Arkadaşlar merhabalar;
Evde Gibabyte Ga-990FXA-UD3 anakart Amd 6 çekirdekli ve GSkıll 8 gb 1800 mhz ram olan pc yi açmaya çalıştığımızda sadece dual bios yazısı ekrana gelip tekrar resetleniyor. Anakartın üzerinden sadece iki kere daha bas tonda ses geliyor. Delete f8- hiç bir tuş işi yaramıyor fikirlerinizi ve yardımlarınız bekliyorum. Teşekkür ederim.

Merbaha

Problem devamlı reset atma , biosa giremiyorum diyorsun .
Ya tutarsa !!!
Bilgisayarı açtıktan sonra biraz okusun power düğmesine basılı tut kapansın .
Bir dakika sonra tekrar aç bios açma tuşuna bas .
Bios açılacak kanısındayım .

Problem işlemci çok ısınıyordur , sistem otomatik kapatır . fan temizliği ve termal macun yenilemesi yapılması gerekir ( macun özelliğini yırtırmıştır .)

Biosla işlem yaptınız mı ? ( güncelleme ) yaptınız ise bios bozulmuştur yedek bios devreye almanız gereklidir .
Google dan aratıp bulabilirsiniz .

Kolay Gelsin .

Son düzenleme:
Merbaha

Problem devamlı reset atma , biosa giremiyorum diyorsun .
Ya tutarsa !!!
Bilgisayarı açtıktan sonra biraz okusun power düğmesine basılı tut kapansın .
Bir dakika sonra tekrar aç bios açma tuşuna bas .
Bios açılacak kanısındayım .

Problem işlemci çok ısınıyordur , sistem otomatik kapatır . fan temizliği ve termal macun yenilemesi yapılması gerekir ( macun özelliğini yırtırmıştır .)

Biosla işlem yaptınız mı ? ( güncelleme ) yapınız ise bios bozulmuştur yedek bios devreye almanız gereklidir .
Google dan aratıp bulabilirsiniz .

Kolay Gelsin .
Çift bios var zaten, 2 side mi bozulur bunun mantığı nerde o zman.

Anakarttan 2 uzun bir kısa bip sesi geliyorsa,bu sinyal durumuna göre arıza ekr. kartının CMOS arızası şeklinde pc'nin bip sesine göre arıza kayıtlarında geçiyor.Bu sinyal sesi anakartan hiç gelmemiş olsaydı direk olarak işlemcinin aşırı ısınıp BIOS'dan daha düşük sıcaklıklarda kapanmaya ayarlı olduğundan şüphelenmeniz de gerekecekti.Bu nedenle bu durumu tam teyit edebilmek için;
1- Öncelikle ekr. kartını pci-e veya vga portundan söküp çıkarın.
2-Pc'ye çalıştırıp delete'e sürekli basıp Onboard (Anakartın gömülü ekran kartıyla) ekr. kartıyla pc'nin bu koşuldayken açılıp açılmadığına bir bakın.
3-Pc bu durumda ekr. kartsız olarak rahatça ve POST'la birlikte açılıyorsa,sorun ekr.kartının CMOS'undandır.Ya bu ekr.kartını yenisiyle değiştirip,tamir ederek ya da anakartın onboard ekr. kartıyla kullanma durumunuz seçenekler olarak,eğer arıza ekr. kartıyla direk ilgiliyse ortaya çıkacaktır.

Not: Dual Bios'lu ekranda dual bios'lu tanıtım görüntüsünün çıkması veya çıkmaması bios'dan işaretlenerek isteğe göre çıkan ve işletim sistemiyle,ekr. kartının, diğer tüm pc bileşenlerinin POST (Power On Self Test'in) pc ms-DOS tabanından, tam olarak da açılmadan önceki ve POST denilen ön (Self) testinden hemen önce ekrana bu görüntünün çıkması BIOS'dan kişisel bir seçime bağlıdır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Sinyalden hemen sonra resetliyorsa, işlemci arızalıdır.

Arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim; sorunum hala devam ediyor, kullanım kitabında ki işlemi clr cmos reset işlemi yaptım, pil çıkardım, iki bip sesi ardından 2. fotoğraftaki ekran gelip devamlı resetleniyor. Anakart bozulduysa az uz da değil 600 küsür tl olmuş aynı model kart bios yazılımı yüklenebilir mi acaba.

Ekli dosyalar

• 11.jpg
    11.jpg
    376.4 KB · Görüntüleme: 14
  • 22.jpg
    22.jpg
    248.3 KB · Görüntüleme: 15
Merhaba

https://www.maxicep.com/forum/konu/cozumsuz-sorun-kalmasin-tum-sorunlari-burda-cozelim.913196/

2 kısa ise ram çıkarıp tekrar takınız . tek tek deneyeniz slotları değiştiriniz , temizlik vs gibi
Ramların slot girişi uçlarına dokunmayınız . okul silğisi ( diyelim halk dili ) ile temizleyiniz .
Statik elektrikten koruyunuz topraklama .
hard disk kablosunu çıkarınız !!! bilğisayar c yi görsün .

ekran kartınıda bakınız ? fanları çalıyor mu duruyor mu ?
açılış ve donanım videosu yayınlayınız ?

Kolay Gelsin .

Not :

Şu an okulun ilk günü için (Pazar sendromu) hummalı bir çalışma var evde en kısa zamanda videoyu yükleyeceğim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri