Ana şalterlerde toprak kaçak açtırması

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Arkadaşlar,

Ana dağıtım panolarında ana şalterlerin toprak kaçağında açması için kullanılan 2 yöntem bulunmakta.

1. yöntem:Ana besleme kablolarına takılan toroid akım trafosu ile algılanan kaçak akımın, kaçak akım rölesine iletimi sonucu röle üzerinden ayarlanmış akım sınırlarında açtırma yapılması.(30mA-30A)

2. yöntem:Nötür hattına takılan özel bir nötür akım trafosu ile yine ana şalter içersine takılan özel bir donanımın bir biriyle haberleşmesi sonucu ayarlanan akım sınırlarında açtırma yapılması(2000A lık bir şalter için minimum akım 300A)

Benim sorum birinci yöntemde miliamper seviyelerinde açtırma yapılırken 2. yöntemde bu sınır niye minimum 200-300A çıkıyor.

Toprak hattında bu kadar yüksek kaçak akımların dolaşmasında bu şalterin açtırması ne kadar doğru?

Üretici firmalar niçin 2. yöntemede ihtiyaç duymuş olabilirler(Siemens,Schneider, ABB v.s.)

Konu hakkında sizlerin düşüncelerinizi öğrenmek isterim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sn. uzman28,
sanırım bir yanlış anlaşılma var...2. yöntemde minimum akım dediğiniz şey 300 mA olmasın? 2000 A büyük bir değer olduğundan 30 mA değerini kabul etmeyebilir..Bu, normal..Ama Kaçak Akım Koruma'nın mantığı birdir ve değişmez...2000 A lik bir şalterle bir evin sigorta kutusunu besliyor olamayacağınıza göre, minimum 300 mA Yangın koruma limitini koyması doğru bir sınırlama. Saygılar

Arkadaşlar,

Ana dağıtım panolarında ana şalterlerin toprak kaçağında açması için kullanılan 2 yöntem bulunmakta.

1. yöntem:Ana besleme kablolarına takılan toroid akım trafosu ile algılanan kaçak akımın, kaçak akım rölesine iletimi sonucu röle üzerinden ayarlanmış akım sınırlarında açtırma yapılması.(30mA-30A)

2. yöntem:Nötür hattına takılan özel bir nötür akım trafosu ile yine ana şalter içersine takılan özel bir donanımın bir biriyle haberleşmesi sonucu ayarlanan akım sınırlarında açtırma yapılması(2000A lık bir şalter için minimum akım 300A)

Benim sorum birinci yöntemde miliamper seviyelerinde açtırma yapılırken 2. yöntemde bu sınır niye minimum 200-300A çıkıyor.

Toprak hattında bu kadar yüksek kaçak akımların dolaşmasında bu şalterin açtırması ne kadar doğru?

Üretici firmalar niçin 2. yöntemede ihtiyaç duymuş olabilirler(Siemens,Schneider, ABB v.s.)

Konu hakkında sizlerin düşüncelerinizi öğrenmek isterim.
Ana şalter içerisine takılan özel donanım ya şönt düşürme bobini ya da düşük gerilim bobinidir ; 2. maddede söylediğiniz durum yanlış bir tespittir ; nereden böyle bir bilgi aldığınızı bilmiyorum ; kendim adı geçen koruma sistemine sahip ( nötr barası üzerinde akım trafosu bulunan ; akım trafosunun sekonderi ise bir açtırma rölesine bağlı ) bir yeraltı transformatörünü reosta ile test yaparak 5 A de açtırabilmiştim ki zaten açma ayarları da 2 den başlayıp 5 de son buluyordu ; sizin söylediğiniz 300 değeride 300/5 akım trafosunun primer değeridir ; akım trafosunun primerinin bu değerde olması devrenin bu değerde açma yaptığını göstermez ; benim verdiğim örnekte nötr akımının 2 den başlamasının nedeni de sistemdeki diğer alt kademelerde düşük değerlerde akım koruması yapılıp selektiviyeyi temin etmektir........

arkadaşım bahsettiğin 2, yöntemi bende hiç duymadım ,mantığı nıda anlamış değilim.bilen arkadaşlardan öğreniriz inşallah
benim aklıma şöyle bir şey geliiyor konu ile alakasız ama bu sistem ile şöle bir şey yapılabilir 3 faz arasında oluşan dengesiz yüklenmelerde nötr akım çekeceği için nötre binen yükü sınırlamak ve şalteri stop konummuna getirmek

arkadaşım bahsettiğin 2, yöntemi bende hiç duymadım ,mantığı nıda anlamış değilim.bilen arkadaşlardan öğreniriz inşallah
benim aklıma şöyle bir şey geliiyor konu ile alakasız ama bu sistem ile şöle bir şey yapılabilir 3 faz arasında oluşan dengesiz yüklenmelerde nötr akım çekeceği için nötre binen yükü sınırlamak ve şalteri stop konummuna getirmek
Aslında elimde bu mevzu ile yapılmış bir uygulamanın fotoğrafları var ama yükleyemiyorum ; yüklesem güzel olacaktı :)

Ahanda yükledim ; işletme topraklaması üstündeki akım trafosu ; akım trafosunun sekonderine bağlı açtırma röleleri ve TMŞ ......
q0q6z.jpg

Arkadaşlar,

Sizlerin bahsetmiş olduğunuz yukarda bahsetmiş olduğum 1. yöntemdir. 1. yöntemde Toroid röle üzerinden algılanan kaçak akım bilgisi kaçak akım rölesine iletilir. Kaçak akım seviyesi set edilen değere ulaştığında kaçak akım rölesi bize kuru bir kontak verir. Bu kontak üzerinden geçirmiş olduğumuz gerilimi, şalter içersindeki şönt veya düşük gerilim bobinine ileterek şalterin OFF pozisyonuna geçmesini sağlarız.

Benin bahsetmiş olduğum 2. yöntem bunun dışında bir yönemdir.

Bahsetmiş olduğum 2.yöntem için Schneider firması şalterlere Micrologic 6.0 veya Micrologic 7.0 isimli özel üniteler takmakta.

Arkadaşlar,

Burada sözü geçen açtırma da, Şalterin içerisindeki ''salıcı'' bobin üzerinden şalterin açtırılmasıdır...Daha büyük ve gelişmiş şalterlerde, ''salıcı'' yerine '' mikroişlemci'' bazlı elektronik açtırma ünitesi kullanılır...Ama çalışma ve açtırma mantıkları aynıdır.

Varsa, yanlış anlaşılmayı gidermek için şunları eklemek istiyorum : Kaçak akım koruma, minimum 10 mA ( örneğin duş, banyo vs gibi ıslak yerlerde ) ile Maksimum 500 mA ( şantiyelerde vs ) değerleri arasında yapılır.. Bizim ülkemizde ise, bu değerler 30 mA ve 300 mA dir...Kaçak akım röleleri, belirli bir akım değerine kadar anahtarlı otomatik sigortalar ile kullanılabilmektedir (100 A ). Fakat 100 A den sonra, anahtarlı otomatik sigorta yerine şalter kullanmak durumunda olduğumuz için, kaçak akımı algılamak ve bu şaltere açtırma yapmak için toroid gibi belirli ara teçhizatlara içtihat duyarız..Ama amaç ve akım sınırları aynıdır...
Siz aynı şaltere, başka koruma düzenekleri tertip başka amaçlar için de şalteri açtırabilirsiniz..Örneğin düşük gerilim koruması, nötr iletken koruması vs...Ama bu korumaların ismi ''Kaçak Akım Koruma'' olmuyor da başka bir şey oluyor..Umarım anlatabilmişimdir, Saygılar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar,

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Fakat şu ana kadar ki cevapların tamamı 1. yöntem için verilen cevaplardır. Benim sorunum 2. yöntem ile bu yönteme ait şu ana kadar doyurucu bir cevap alamadım.

2. yöntem:Nötür hattına takılan özel bir nötür akım trafosu ile yine ana şalter içersine takılan özel bir donanımın bir biriyle haberleşmesi sonucu ayarlanan akım sınırlarında açtırma yapılması(2000A lık bir şalter içinminimum akım 300A)

Benim sorum birinci yöntemde miliamper seviyelerinde açtırma yapılırken 2. yöntemde bu sınır niye minimum 200-300A çıkıyor. ?

Toprak hattında bu kadar yüksek kaçak akımların dolaşması ne kadar doğru?(300A)

(2000A lık bir şalter içinminimum akım 300A)
Sn uzman28, söz konusu bu 2000 A lik şalter için minimum 300 A değeri nerede yazıyor, kaynağı bizimle paylaşır mısınız...Hem şalteri hem de ona adapte edilecek cihazı biraz daha tanımış oluruz...

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri