AMPER METRE İLE TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ?

elbetle ki o yuzden zaten voltmetrenin iç direncini sordum basta. Ama zaten amac topraklama ölçmek. dolayısıyla 10k gibi (hani voltmetrenin iç direncine birazcık daha yakın birazcık ama ucundan azıcık yakın bir toprak direncinide gidip acaba 10k mı yoksa 10.3 k mı diye merak etmem. topraklama yok der geçerim. 10 ohm 100 ohm toprak bu hesaplamada yuzde 0.0 küsürlerle larla fark ettirir anca. o kadarınıda kasmanın anlamı da yok gereğide yok.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Lamba gücü yükseldikçe hata oranı azalacaktır. Ama sizde itiraf edin ölçüm metodunda başta düşündüğünüzle şuan geldiğiniz noktada bir takım farklılıklar oldu. Nötr'ü referans almama, diğer fazlarla mukayeseye gerek duyulmama, Faz gerilimini nötr'le ölçmeme v.s. gibi...
Ayrıca 2.devrede akımı ölçmekte hatayı azaltacaktır.

Son düzenleme:
hayır abi olmadı. hep aynı şeyi soyledim. nötr toprak arası fikir verir. lambanın nötrle faz arasında parlak yanması ile faz toprak arasında parlak yanmasıda fikir verir. faz nötr ölçmek, diğer fazların nötürleri ile fazlarını, nötrleriyle topraklarını ölmek daha iyi fikir verir diyede daha önce yazdım. şu başımdan gecen topraklama olayını paylaştıgım mesajımda.

Ama elbetle ,

aynı parlaktıkta yanıyorsa sorun yoktur derken bir parlaklıgı gözle çok net ayırt edemeyecegimiz aşikardır. dolayısıyla işi sayısal nokta virgüle taşımadıgım da aşikar ki o yuzden nötrdeki kaymadan, nötr iletken direncinden falan filan çok bahsetmedim. Aslında oralarda sorun yoktur kabullenmesini yaptım. Çünkü topraga pek bakılmaz ama nerede voltaj düşümü var , kablo mu ince, falan filan her işletme o konularda hassastır ki onlarda genelde sıkıntı olmaz.

Nötr olayı daha önce de vektörel olarakta açıkladığım gibi karmaşık bir mevzu. Bu nedenle nötr'ü olaydan tamamen bağımsız tutmak gerekiyor.
Nötr gerilimi ve nötr'ün etkisi son olarak verdiğiniz ölçüm metodunun bir fonksiyonu olmadığını zaten gösteriyor. Merak ettiğimiz ve değerini bilmek istediğimiz topraklama direnci. Başta yaptığımız mesajlaşmalarda tarzanca tabiri kullandığım metodun geldiği şu aşamada kabul edilebilir olduğunu söyleyebilirim. Bu devreyi elektronik olarak modelleyip direnç değerini display'e yansıtacak elektronik bir devre oluşturursanız mükemmel olur. Yada en pratik şekilde test cihazına çevirebilirseniz kullanışlı olur.

Lamba gücü yükseldikçe hata oranı azalacaktır. Ama sizde itiraf edin ölçüm metodunda başta düşündüğünüzle şuan geldiğiniz noktada bir takım farklılıklar oldu. Nötr'ü referans almama, diğer fazlarla mukayeseye gerek duyulmama, Faz gerilimini nötr'le ölçmeme v.s. gibi...
Ayrıca 2.devrede akımı ölçmekte hatayı azaltacaktır.
Nötr olayı daha önce de vektörel olarakta açıkladığım gibi karmaşık bir mevzu. Bu nedenle nötr'ü olaydan tamamen bağımsız tutmak gerekiyor.
Nötr gerilimi ve nötr'ün etkisi son olarak verdiğiniz ölçüm metodunun bir fonksiyonu olmadığını zaten gösteriyor. Merak ettiğimiz ve değerini bilmek istediğimiz topraklama direnci. Başta yaptığımız mesajlaşmalarda tarzanca tabiri kullandığım metodun geldiği şu aşamada kabul edilebilir olduğunu söyleyebilirim. Bu devreyi elektronik olarak modelleyip direnç değerini display'e yansıtacak elektronik bir devre oluşturursanız mükemmel olur. Yada en pratik şekilde test cihazına çevirebilirseniz kullanışlı olur.
Abi yapmışlar ya işte onu. bir takım kurumlarda da önümüze koymus MEGER mis. Ben yapsam o kurumlar sallar mı sizce? Prizden ölçen alet alıp bakalım içine anlattıgım şekilde değilse ne olayım. Elin gavuru vektorler bilmem neler oyle boyle süslemişte süslemiş bizlerde keriziz afedersiniz, vaybe ne alet der geçeriz. bide alet üstüne standart yaparız. gavurun ekmeğine tereyağ bal süreriz. Pardon tereyağını zaten sürmüşüzdür aman canım kuru kuru yeme bide bal süreyim deriz.

MEGER HAKKINDA HALA SATICILAR HARİÇ BİLİMSEL MAKELE BULAMADIM BU ARADA. topragın üstünden toprak direnci ölçüyor 3 kazık cakıyor. o kazıga gelen kabloyu cekeyim ben kıl kadar ince kabloda meger bana toprak direncim 5 Ohm dese ne fayda... yada prizimden toprak barasına atayım kabloyu söyle uzuncana baya bi uzun. sonra gideyim toprak barasından toprak ölçeyim. olacak işmiş ?
(çok fazla incelemedim ama gordugum kadarıyla kazıklar ve sistem bu dediğime geliyor)

Son düzenleme:
60.mesajımda verdiğim dökümanda megerle ölçüm mantığı detaylı bir şekilde anlatılmış. Topraklama megerine asla laf ettirmem, yaptığımız yüzlerce ölçüm ve tecrübelerle bunu teyit etmişimdir. Ölçümde kazıklar arası mesafe dolgu toprak referansı almama gibi hususlara dikkat etmek gerekiyor.
son olarak piyasada satılan prizden ölçüm yapan cihazların devresi ve mantığı hakkında bilgi paylaşacak arkadaşlar varsa çok iyi olur.

vaktiniz olursa seri lamba ve megerle deneme yapabilir misiniz?

Son düzenleme:
Belediyemize iş yapan müteahhit firmaların mühendislerine rica edeceğim. Biz Yapılan her işte EMO onaylı topraklama raporunu şart koşuyoruz EMO tüm noktaları megerle ölçüm yaptığı için aynı noktalara bahsetmiş olduğunuz ölçüm metodunu uygulayıp mukayese şansımız olacaktır.

sizden bir ricam da meger testine göre cıkan topraklama direnci ile hesap edip takılan seri direnc üzerinde ne voltaj olması gerektiğini hesaplayın. Sonra da seri direnci takıp ne voltaj ölçüyoruz ona bakalım.
Megerin ölçümleri toprak barasından yapılıyor direk anladıgım kadarıyla. dolayısıyla bulunulan noktadan toprak barasına olan direnc hesaplanmıyor. diğer bir şeyde gördüğüm kadarıyla kazıkların cakılmaları, çakıldıgı istikametler falan meger sonucunu değiştiriyor.

Seri lamba hem ölçüm hem kontrol sağlar. Megerin ölçümünü doğrulamalıdır. Sonucta önemli olan kaçak akım akıtabilme kapasitesidir (topraklamada). Seri lamba meger ölçümüne göre daha az akıtabiliyorsa biryerde yanlışlık var demektir.

Bina projesi ise ana pano toprak barasından elektrota giden çıplak bakırı söküp ölçüyoruz, yada projesine göre topraklama test menhollerinden ve birleştiği eş potansiyel baradan ölçüyoruz. Yol projesi ise Saha dağıtım panoları, aydınlatma panoları ve aydınlatma direkleri üzerinden de ölçüm alıyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri