Amper ölçümü

mami_08

Üye
Sayin kontrol kalemi kullanicilari hepinize selamlar. Ben elektrik kurumunda arizaci olarak çalışmaktayım. Arıza giderme esnasinda sürekli branşman direklerine çıkıp jumper ayiriyoruz. Benim düşüncem istanka üzerine bir ampermetre yapıp yerden akımı ölçe bilmek. böyle birşey yapmam mümkün olabilirmi acaba. Baskı devresini bulabilirmiyim bi yardimci olursaniz çok sevinirim. Hepinize saygılar Teşekkürler.

Olcum yapacaginiz hat voltaji kac volt ve gecen akim ortalama kac amper ? Veya kac voltta maksimum kac amper olcmek istiyorsunuz?

Faz faz 400 faz nötr 230 minimum 1A maximum 250A AC

Merhabalar ,

Bu iş için profesyonel cihazlar var. Eğer tercih ederseniz alabilirsiniz. Aşağıda bu iş için kullanılan cihazlara örnek görebilirsiniz. 1 amper çözünürlükle 2000 ampere kadar ölçebilirsiniz.

Devre yapmak isterseniz biraz üzerinde düşünmemiz lazım. Yapılamaz değil ancak uzaktan bir kabloya erişmeniz için kabloyu kesip ampermetreyi takamayacağınıza göre pens tipi akım okuma yapmanız lazım.

Bir pens tipi akım trafosu yapım birim akımda üzerinde indüklenen voltajı bir ekranda okutmamız gerekir. Yapılamaz değil ancak hazır ürünlerle daha kolay yapılır düşüncesindeyim.

Hassasiyet kalibrasyon çok önemli değilse kolay yapılır ancak kalibrasyon önemli ise ciddi hesaplar yapmak ve testler yapmak lazım.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg

Bunu nerden bulabilirim fiyati hakkında bilginiz varmı? Uzunluğu ne kadar acaba. İlginiz içi teşekkürler....

Merhabalar ,

Bu iş için profesyonel cihazlar var. Eğer tercih ederseniz alabilirsiniz. Aşağıda bu iş için kullanılan cihazlara örnek görebilirsiniz. 1 amper çözünürlükle 2000 ampere kadar ölçebilirsiniz.

Devre yapmak isterseniz biraz üzerinde düşünmemiz lazım. Yapılamaz değil ancak uzaktan bir kabloya erişmeniz için kabloyu kesip ampermetreyi takamayacağınıza göre pens tipi akım okuma yapmanız lazım.

Bir pens tipi akım trafosu yapım birim akımda üzerinde indüklenen voltajı bir ekranda okutmamız gerekir. Yapılamaz değil ancak hazır ürünlerle daha kolay yapılır düşüncesindeyim.

Hassasiyet kalibrasyon çok önemli değilse kolay yapılır ancak kalibrasyon önemli ise ciddi hesaplar yapmak ve testler yapmak lazım.

Ekli dosyayı görüntüle 30466 Ekli dosyayı görüntüle 30467 Ekli dosyayı görüntüle 30468 Ekli dosyayı görüntüle 30469 Ekli dosyayı görüntüle 30470
Olmayan bir seyi yapmak mantikli olur ama zaten yapulmis ve satilan bir sey sadece ogrenmek icin yapulir. Maliyet icin yapmak mantikli olmaz. Cunku hali haxirda yapan kisi zaten seri uretim yapacagindan minimum maliyetle yapar ve sizin maliyetinizden daha ucuza satar.
Yine de once bir fizibilite yapilip sonrasinda da üretme/satin alma maliyetleri karsilastirilmali.

Olmayan bir seyi yapmak mantikli olur ama zaten yapulmis ve satilan bir sey sadece ogrenmek icin yapulir. Maliyet icin yapmak mantikli olmaz. Cunku hali haxirda yapan kisi zaten seri uretim yapacagindan minimum maliyetle yapar ve sizin maliyetinizden daha ucuza satar.
Yine de once bir fizibilite yapilip sonrasinda da üretme/satin alma maliyetleri karsilastirilmali.
Çok yanlış önermeler ; seri üretim her zaman düşük maliyettir ama maksimum kalite ve işçilik değildir .
Bu mevzu ile ilgili olarak da yüksek gerilim enerji hatlarında akım trafosu ile akım ölçmek dışında hiçbir ekipman iş güvenliği açısından güvenli değildir . Elinizde sağlam sandığınız bu cihazla yapacağınız bir ölçümde ya cihazın izolasyonu delindiyse ne olacak ; yaşam size ikinci bir şans verecek mi ? Bu cihazları kim neresinden uydurduysa saçmalığın dibi bence.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri