amfi...!!!!

losa

Üye
sa arkadaşLar önceLikLE...

1800 W bi amfi buLdum fiatı gayet uyguN ama kafaMı kurcaLayan şeyLer war bi Yardımcı oLursanızZ...

1. MAXIMUM POWER : 1800 W
2. RMS 4 OHM : 60X4
3. RMS 2 OHM : 80X2
4. RMS 4 OHM MONO : 120X1
5. SİGORTA : 1X20 A
6. GÜÇ KABLOSU : 8 GA

amfinin özellikleri:

1)şimdi ben buna 1000 w bi hoparlor takarsam karşılarmıı iki tanede de 350 w war 3 ü birden nasıL olacak çıkışLara bakıyorum en fazla 120 w nasıL karşıLayacak karşıLarmıı bi yardımcı olurmusunuz...?????:confused:

sa arkadaşLar önceLikLE...

1800 W bi amfi buLdum fiatı gayet uyguN ama kafaMı kurcaLayan şeyLer war bi Yardımcı oLursanızZ...

1. MAXIMUM POWER : 1800 W
2. RMS 4 OHM : 60X4
3. RMS 2 OHM : 80X2
4. RMS 4 OHM MONO : 120X1
5. SİGORTA : 1X20 A
6. GÜÇ KABLOSU : 8 GA

amfinin özellikleri:

1)şimdi ben buna 1000 w bi hoparlor takarsam karşılarmıı iki tanede de 350 w war 3 ü birden nasıL olacak çıkışLara bakıyorum en fazla 120 w nasıL karşıLayacak karşıLarmıı bi yardımcı olurmusunuz...?????:confused:

bağliyacağın hoparlor 2 adet 80 watt 4 adet 60 watt 1 adette 120 watt ohm olarak zaten yazıyor :)hepsını bağlarsan problem olur yazılan watt gucune ınanmayın arabada kullanılıyor sanırım 12 volt çektığı akim 20 amper 12x20=240 toplam watt gucu bu bana sorarsan:)

şimdi bu amfi 1800W değil yani iide birçok amfiye baktım hepsi böyle yazıo netten 1000W olanı görmedim çıkış olarak nasıl bağlıo bu millet

Losa arkadaşım o senin gördüğün 1800w şişirilmiş güç olarak tarif edilir elektronikte. tekin in de dediği gibi senin alacağın o anplifikatör 240w ama dediğin kolonları da öttürür

Merhaba

Böyle bir seçimde hoparlörlerin yüksek volümde zarar görmesi kaçınılmazdır. Doğrusu; Hoparlörlerin amfi ile aynı güçte olması bu mümkün değilse daha düşük güçte olmasıdır. Bu, amfiden beklenen en üst düzey ses kalitesinin alınmasında önemlidir. Bu durumda amfinin max. 1/2 sesinden daha fazlasını açmak gereği nadiren duyulur. Halbuki düşük güçteki bir amfi ve güçlü bir hoparlör ile (bir de hoparlör hassasiyeti 90 db' in altında ise) beklenen ideal sese ulaşmak zordur bunun için için bilinçsizce volüm açılır. Bilinenin tersine amfi gücünün daha düşük olduğu bir durumda yüksek volümde büyük oranda distorsiyon gelişir ve empedans değişikliklerinin tolere edilememesi, düşen akım vb. nedenlerle iyi beslenemeyen driverlar hasara uğrar. Özetle hoparlörler kendilerinden güçlü ampfilikatörlerin seslerinin açılması ile değil kendilerinden güçsüz amfilerin sesin açılması ile patlar.

Müzikal Güç ile Çalışma gücünü karıştırmamak lazım.

Yüksek güçlü olarak bilinen bas hoparlörlerin kapasiteleri : 10-250 W. arasındadır

Saygılarımla...

Merhaba

Böyle bir seçimde hoparlörlerin yüksek volümde zarar görmesi kaçınılmazdır. Doğrusu; Hoparlörlerin amfi ile aynı güçte olması bu mümkün değilse daha düşük güçte olmasıdır. Bu, amfiden beklenen en üst düzey ses kalitesinin alınmasında önemlidir. Bu durumda amfinin max. 1/2 sesinden daha fazlasını açmak gereği nadiren duyulur. Halbuki düşük güçteki bir amfi ve güçlü bir hoparlör ile (bir de hoparlör hassasiyeti 90 db' in altında ise) beklenen ideal sese ulaşmak zordur bunun için için bilinçsizce volüm açılır. Bilinenin tersine amfi gücünün daha düşük olduğu bir durumda yüksek volümde büyük oranda distorsiyon gelişir ve empedans değişikliklerinin tolere edilememesi, düşen akım vb. nedenlerle iyi beslenemeyen driverlar hasara uğrar. Özetle hoparlörler kendilerinden güçlü ampfilikatörlerin seslerinin açılması ile değil kendilerinden güçsüz amfilerin sesin açılması ile patlar.

Müzikal Güç ile Çalışma gücünü karıştırmamak lazım.

Yüksek güçlü olarak bilinen bas hoparlörlerin kapasiteleri : 10-250 W. arasındadır

Saygılarımla...
bu, cok cok buyuk bir hatadir,
rms power, egr hoparlorunkinde amfiden kucukse amfi kisa devreye ugrar, distorsiyon baslayip hoparlor sikisir.
once bass frekanslar ucar, sonra da ya hoparlor ya amfi...
hoparlor amfiden yuksek olursa bir sorun olmaz.
en fazla arada cok cok buyuk fark varsa ya da hoparlorun hassasiyeti dusukse de amfiyi fazla zorlarsaniz amfide asiri giris nedeni ile amfi ariza yapar. ha eger giris filtresi yapilirsa pek sorun olmaz.
bu yaziyi pek cok sitede gordum. ilk kimin yazdigini bilmiyorum,

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri