Alternatif akımda frekansı değiştirme

hasanx

Üye
Girişi 220V 50Hz olan bir devrede çıkış sabit 10Hz ve ayarlanabilir 0 ile 220V değerleri elde edilebilir mi ? Basit bir devre ile bu mümkün müdür ?

Hayır basit bir devre ile bu mümkün değil..

malesef çok basit bir şekilde yapmak mümkün değil

Aslında frekansın harmonik bir dalga olması şart değil.

Ya da şu şekilde ifade edeyim. Ben bir elektromıknatısı saniyede 25 defa çekim yapıp bıracak şekilde çalıştırmak istiyorum.

Bunun zamanlamasını bir kondansör ve transistör vasıtası ile ayarlabamaz mı acaba ?

image005.jpg

Kardeş bir mıknatısın saniyede 25 kez çekip bırakması mekanik olarak mümkünmü bilmiyorum. Ama bu çekme bırakma işini yapmak için eski tip çanlı kapı zillerini kullanabilirsin.
Şeklini verdiğin sanırım bir vibratör devresi, eğer böyle bir uygulama denemek istersen 555 Timer enteğre ile yapmanı tavsiye ederim. İlgili şemayı ekleyecektim ama nedense resim ekleme ikonunu bulamadım. Şema aşaığdaki linkte mevcut. Devreyi yaptıktan sonra 555'in 3 nolu (çıkış) ucu ile besleyeceğin mıknatısın gücüne uygun bir transistörü tetikle...
Oscillator and Vibrator | Simple variable frequency oscillator

Aslında frekansın harmonik bir dalga olması şart değil.

Ya da şu şekilde ifade edeyim. Ben bir elektromıknatısı saniyede 25 defa çekim yapıp bıracak şekilde çalıştırmak istiyorum.

Bunun zamanlamasını bir kondansör ve transistör vasıtası ile ayarlabamaz mı acaba ?

sn haseki
CD4017 entekresini frekans bölücü olarak kullanırsanız istediğiniz frekansı eldersiniz.kolay gelsin.

Teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri