Allen bredley plc lerin yaygın olmasının nedeni ne olabilir

murata41

Üye
Ab. plc lerin ülkemizde oldukça yaygın kullanılmasının sebepleri ne olabilir.Avantajlı yönleri nelerdir.Kullanan arkadaşların bu konudaki fikirlerini almak isterim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Eski serilerini çok iyi tanımıyorum ama logix 5000 serisi gerçekten çok güçlü ve esnek bir yapıya sahip. Benim çalıştığım işletmede (17 yıldır çalışıyorum) önce S5'lerimiz, sonra da S7'lerimiz oldu. Her ikisini de tanırım. Ama 4 yıl önce lgx5000 ile kontrol edilen makinalar geldikten sonra AB plc'nin ne kadar güçlü olduğunu gördüm. Mesela motion kontrol PLC ile entegre edilmiş. Siemens'in simotion'u gibi ayrı bir seri değil. Bence tek dezavantajı fiyatının yüksek olması.

Otomasyon camiasını bilen Allen Bradley'in PLC'nin atası olduğunu da bilir. Bunu hak eden bir markadır. Özellikle PC tabanlı yazılımları tamamen kullanıcının kolaylığına sunulmuş kullanıcı dostu yazılımlardır. Bir başka markada bu programlama yazılımlarının bu kadar kolay olduğunu görmedim. Donanım olarak ta kolaylıklar sunan bir markadır. Detaylı incelemeler yaptığınızda bu donanımsal çözümlerin otomasyonda ki faydalarının neler olduğunu gördüğünüzde daha çok ilgi duyacaksınız. Özellikle Logix 5000 ailesi otomasyon kontrolcüleri teknolojisinide çağ atlatan yapıya sahiptirler. Aslında Türkiye'de yaygın olarak kullanıldığını söylemek güçtür.

SLC 500 serisi oldukça modüler bir yapıya sahiptir. Ve programlanmasının öğrenmesi kolaydır.

Bence logix5000 serisi S7'den filan çok daha güçlü ve kullanıcı dostu. Ben ilk Siemens PLC'lerle mesleğe başlamama rağmen sonradan Allen Bradley'in ne kadar esnek ve güçlü olduğunu gördüm. Şu anda tüm yoğunluğumu logix5000 serisine vermiş durumdayım.

Bence logix5000 serisi S7'den filan çok daha güçlü ve kullanıcı dostu. Ben ilk Siemens PLC'lerle mesleğe başlamama rağmen sonradan Allen Bradley'in ne kadar esnek ve güçlü olduğunu gördüm. Şu anda tüm yoğunluğumu logix5000 serisine vermiş durumdayım.

logix5000 serisi için, türkçe döküman paylaşabilirmisiniz ?

ben hic Allen bredley kullanmadım kullanmam da neden mi

1 bir plc cok iyi olabilir ama turkiye destegi cok kotu , turkiye teknik destegi cok yetersiz

mesele omron cok iyi destek veriyor ve daha ucuz

2 pahali , yaygin olmayan bir plc ye bu kadar para verilmez

3 10 dan fazla plc ve ekran kullandım , ben allen bredley e sıcak bakmıyorum acıkcası , benım ıcın yaygın ve stokları kuvetlı bır urun lazım , turkıye stokları yetersiz bu firmanın

tabi bunlar herkesin kendi fikri.

bu zamana kadar bir çok plc kullandım, hepsine adapte olmakta biraz zaman harcadım. ama ab plc leri oldukça esnek ve kullanması kolay. bir çok fonksiyon hazır bir halde menüde mevcut. ben memnunum.

Ab. plc lerin ülkemizde oldukça yaygın kullanılmasının sebepleri ne olabilir.Avantajlı yönleri nelerdir.Kullanan arkadaşların bu konudaki fikirlerini almak isterim.

sayın murata41; öncelikle ab plclerinin tercih edilme sebeplerinden bahsetmek isterim. Burdada en önemli olay performans biz genelde uygulamalarımızda kullandığımız örneğin extruder 16 bölge ısı gibi, aynı zamanda ürünün distribütörlüğünüde yapan bir firma olarak çok rahat bir şekilde tavsiye edebiliyoruz. genel olarak sormak istediğiniz başka konularda olursa yardımcı olabiliriz.

bende allen bredley hiç kullanmadım ama bu konuda bile gördüğüm sıemensin eski popülerliğinin kalmayışı herşeyine para ödeniyor stok olayı bencede önemli ama birşeye değinmeden geçemeyeceğim bir çok plc sıemense göre hala geride çoğunda noktalı bir sayıyı bölmek eziyet bu işlemleri yapanlarda sıemense göre ateş pahası

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri