alarm sistemlerinde haberleşme protokolleri

üstad kafamı kırsaydın yaa:)

tamam abi sormuyorum artık

ara sıra cıkar ya meraklılar bende onlardanım zaten tamam öğrendim deyince bitmiyor bende devam abicim biri anlatmazsa biri anlatır mutlaka

ne yapayım hobim bu benim öğrenmek

yinede sağol

paylasımcı üstadlar beklemekteyim :) :D

arkadaş senin bahsettiin sistemlerin birçoğu ülkemizde üretilmiyor bu yüzden türkçe kaynak buman zor ama haberleşme bazı temel protokoller üzerine yapılır üreticiler bu protokolleri kullanarak kendi cihazları arasında haberleşmeyi sağlar ki hangi kodlarla haberleştiini kolaykolay vermez haberleşme protokolleri ise geneldir sadece güvenlik cihazlarında kullanılmaz.......... senin burda aradıın sistemlerin nasıl kurulduğu nasıl konfigüre edilip arıza bulunduu ise nette ara biraz zor ama bulunabilir

contat id haberlesme protokolu ilgili epey calısmalarım oldu.Hatta bu sektörün en eski üreticilerinden biriyim.Kendi ürettigim recervier cihazı ile müsterilerimi kendim takip edebiliyordum(su an meslegi bıraktım 25 sene oldu genclere yer acalım)

contact id haberlesmenin mantıgı:
dtmf telefon ses sinyalleri ile data transferi yapar.
bunun için alarm merkezi telefon numarası aynı dtmf ile aranır.
karsı cihaz telefonu actımı yanlıs hatırlamıyorsam 2800 hz hazırım sinyali verir.
bunu alan alarm cihazı sırası ile içindeki dataları karsı tarafa iki kere yollar.
eger alıcı cihaz datayı dogru aldıysa dadit (2800 hz 1400hz) sinyal verir ve alarm cihazı yeni bilgiyi gönderir.
eger data hatalı gelmisse uzun bip sesi vererek alarm cihazına bildirir ve alarm cihazı aynı bilgiyi tekrar yollar.recervier cihazının 2 kez yeni data yolla sinyaline cavap gelmezse recervier telefon hattını kapatır.

diger bir haberlesme sistemi ise 4/2 denen formattır.
bundaki mantıkta eski telefonlarda (rolelı telefonlar) kullanılan pulsların sayıları sayılarak datanın kac oldugu ogrenılmıs olur.elsıkısma acma kapama vs protokoler yukardakine benzerdir.

bir diger haberlesme formatı ise SIA,üzerinde calısmamama ragmen modem haberlesme formatını(300-1200 bit per second) kullanır.

yukardakı her formatın data alındı,baglantı kuruldu,hatalı data sinyalleri birbirlerinden farklıdır.
alın size ilginc bir deneme:
alarm cihazındaki dataları dinlemek icin alarm cihazına baglı parelel telefonu acın.
cihaz alarm merkezini aradıgında parelel telefondan ıslıkla 2800 hz frekans cıkarın.
alarm cihazı size dadidadidadidu diye bilgi gonderecektir.
arkasından ıslıkla 1400 hz sinyal gonderin ve yeni bilgiyi dinleyin.

eger kendi ürettiginiz alarm cihazını alarm merkezine baglanabilir yapmak istiyorsanız,hangi bilginin ne anlama geldigini ya standart data format olarak diger cihazlarının datalarını uretmeniz,yada kendi ürettiginiz dataları alarm merkezine bildirerek benim datalarımın anlamı bu(alarm kuruldu,kapandı,akü bitti vs) demeniz gerekir.
selamlar

unutmadan sunuda ekleyeyim.
4/2 formatı tarih oldu.(cok yavas)
contact id yi bircok cihaz kullanır.
SIA format en hızlısıdır.
en yeni teknoloji ise aynı dataların gprs üzerinden gönderilmesi,ve belli saniye aralıklarla ping gondererek hattın guvenliginin saglanmasıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri