alışveriş merkezi elektrik projesi,yardım

efsan eda

Üye
Arkadaslar sayfada yeni olduğum için konuyu nereye açmam gerektiğini tam olarak bilemedim bir hatamız olduysa affola. Ben elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim proje ödevim bir alışveriş merkezinin projesini çizmek bu konuda yardımcı olursanız sevirim,elbette vakit ayırmak zorunda değilsiniz ancak bu konu benim için önemli ayrıca projeyi çizerken nelere dikkat edilir elinde döküman olan varsa lütfen yardım edin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sn Eda Nur Sormuş olduğunuz soru çok ama çok geniş kapsamlı bir soru. Madem Mühendislik Fakültesi Öğrencisisiniz bu işe öncelikle hazır çizilmiş bir AVM projesini inceleyerek kafanıza takılan yerleri bizlere sorarak başlamalısınız ancak böyle yol alabilirsiniz. Oturayım elime de bir AVM'nin mimarisini alayım bir yerden başlayayım derseniz işin içinden çıkamazsınız. Öncelikle olayı bütünüyle kavramanız lazım O.G.-A.G.-Havalandırma-Zayıfakım-Yangınihbar- ... v.b.
Size şimdiden başarılar dilerim...

kesinlikle haklısınız ancak henüz bir avm projesine de sahip değilim. Bu amaçla burdayım.Avm projesini gönderebilecek olan yok mu?

Arkadaslar sayfada yeni olduğum için konuyu nereye açmam gerektiğini tam olarak bilemedim bir hatamız olduysa affola. Ben elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim proje ödevim bir alışveriş merkezinin projesini çizmek bu konuda yardımcı olursanız sevirim,elbette vakit ayırmak zorunda değilsiniz ancak bu konu benim için önemli ayrıca projeyi çizerken nelere dikkat edilir elinde döküman olan varsa lütfen yardım edin

Merhaba. Projeyi çizerken nelere dikkat etmemiz gereken konuları öğrenmek istiyorsunuz. Böyle bir soruyu sorduğunuza göre;

-Elektrik devrelerini(Kirşoftan bahsetmiyorum. Vaviyen komutatör vs.)
-Elektrik sembollerini, Linye nedir? Sorti nedir?
-Elektrik Panoları vs.
-Mimari plan okuma vb. konularda bilginiz olduğunu gösterir.

Bildiğinizi varsayarak, öncelikle AVM de ne tür cihazlar çalışır? Bu cihazların etiket değerlerine göre kaç amper akım çektiğini kaç watt güç çektiğini tek tek hesap edip bunları analiz etmeniz lazım. Sonra iş zaten çizim. Neyin nerede olduğunu buat,priz anahtarlar,tali dağıtım panosu, aydınlatma panosu, kuvvet panoları vs teknik şartnamelere göre nerede konumlanacağı tespit etmelisiniz. Örneğin evlerimizdeki bacanın yanından-içinden linye hattı geçiremezsiniz gibi...
Diğer iş zaten çizim işi. Size önerim bol bol proje incelemeniz. Saygılar. Kolay gelsin.

öneriniz için teşekkür ederim.Ancak bir kaynak gösterebilir misiniz belirli döküman var mı elinizde? ya da sorunu kökten çözecek bir avm projesine nerden ulaşabilirim bilginiz var mı?

|| MEGEP ||
Alan: Elektrik-Elektronik Teknolojisi
Ders Adı: Yapı Elektrik ve Kuvvet Tesisleri
Yada Modül ile arama yaptırarak: Arama motoruna ''Projeleri'' yazarak çeşitli kaynaklara ulaşmak mümkün.

İşinize yarayacak temel dökümanlar bunlar. AVM projesi ile şimdiye kadar karşılaşmadım. Umarım işinizi görür.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri