Aku sarj

Elimde 1 adet 6v 4 ah 20 HR kursun asit akü var buna sarj olarak 8v 1 ah verdim 2 dk sonra kaynar gibi sesler geliyor sonra 8 volt 200mah civari akim verdim 3 saat sonra gine kayniyor ve akunun voltaji surekli 6.6v bu normalmidir,nasil sarj etmeliyim?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1 amper vereceksin voltaj 7.2 voltu geçtiği an voltajı düşürüp 7.2 volta ayarlayacaksın ve bi saat kadar daha tutacaksın dolmuş olur. Boşta voltaj 6.6 voltta duruyorsa akü doludur demek

7.5 yaziyor da sen niye 8 veiyorsun:) aku kisa devre oluyor.
317 ve bir transistor ile uygun bir aku sarj devresi kurulabilir.

Elimde 1 adet 6v 4 ah 20 HR kursun asit akü var buna sarj olarak 8v 1 ah verdim 2 dk sonra kaynar gibi sesler geliyor sonra 8 volt 200mah civari akim verdim 3 saat sonra gine kayniyor ve akunun voltaji surekli 6.6v bu normalmidir,nasil sarj etmeliyim?

Merhaba.Eğer kaynamasını istemiyosanız akü amper-h 'nin 1/10'u ile tam şarj etmeniz lazım,bu şarttır.Nette 6 volt 4 amperlik kuru akülerim lm317'li otomatik ve standby şarj uygulama devreleri vardır.Cycle use otomatik olmayan sürekli fişte kalmayacak gözetimli şarjı,standby charge ise sürekli fişte yani tampon şarjda kalan bir şarjıdır.24 saat sonra 6.6 volt akünün yeni,arızasız(Sorunsuz) ve çok sağlıklı olması da demektir.Ama çok fazla amper geçirip de ileride bu mevcut durumunun zarar görmemesi de lazımdır,buna çok dikkat edin.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
6 volt aku sarj edeceksin bi ki calir, 317 0-30 v cikarir. 35 v ye kadr beslenebi,ir.

Benm guc kaunagi 12v lm 317 12v la calisirmi ?

EYOJ8A.gif

http://forum.donanimhaber.com/m_45446369/tm.htm

Güç kaynağının bu 12 volt dc çıkışını köprü diyotlardan hemen sonra (trafo ve köprü diyot kısmını hiç kullanmadan) yukardaki emergency (acil) aydınlatma devresinde kullanın.Lm 317'den sonra 6 volt 4 A aküye sınırlı şarj amperi ve şarj voltajı da gidecektir.Üst taraftaki led besleme kısmını da yine hiç kullanmıyorsunuz.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri