Akım trafosu ve kondansatör seçimi

Arkadaşlar merhabalar.

Bir kompanzasyon işleminde diyelim ki gerekli Reaktif kapasite 30KVar çıkıyor hesaplamalara göre
Akım trafolarını da 100/5 seçtik. Elimizde de 12 kademeli reaktif kontrol rölemiz var diyelim

1- Bu 30KVar kapasiteyi kademelendirme için standart bişey varmı?
2- En düşük kademede kullanacağımız kondansatörü nasıl hesaplıyoruz?

Bir yerde akım trafosuna göre belirlenir diye bişey okudum ama anlamadım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
trifaze küçük grupların önemi büyük gruplardan daha fazladır.
monofaze küçük grupların önemi ise trifaze küçük gruplardan daha fazladır. aydınlatma sisteminden ve monofaze beslenen yüklerden dolayı yüklerin dengeli 3 faz beslemesi imkansıza yakındır. illaki küçük de olsa nötr kayması olur. işte bundan dolayı monofaze küçük grupların önemi yüksektir.

trifaze küçük grupların önemine gelirsek

en düşük kademeyi 7kVAR gösterilmiş bir projede 1 kVAR trifaze güce ihtiyaç anında 7kVAR kondansatör devrede kalacaktır. ve ay sonunda devasa boyutta bir kapasitif ceza gelecektir.
bu yüzden küçük güçte trifaze gruplar büyük gruplardan daha çok önemlidir.

gelelim sorunuza

30kVAR ve 12 kadememiz olsun.

3 adet 0,5kvar monofaze

3 adet 1,5 kvar monofaze

1,5kvar trifaze

2,5kvar trifaze

4 kademe 5 kvar trifaze

yapılabilir.

-Küçük tesisler için ( dengesiz yükü olduğu varsayımı ile ) 6 kademenin monofaze seçilmesinde yarar var,
-Asgari 12 kademe olmasında yarar var,
-100 / 5 akım trafosu düşündüğünüze göre,monofazeler 0,25 kvar ve üstü,trifazeler 0,75 kvar ve üstü olabilir,
-Tesisinizde reaktif üreten alıcılar var ise ( UPS vs ),reaktörde devreye alabilen bir sistem ( KAEL Süper SVC
veya Grup Arge SVC ) kurulmalı,
-30 u tamamlayacak şekilde kademelendirme ( 2,5-5-7,5-10-12,5-15 vs ) yapılabilir,
-Tesisinizde hızlı değişen yükler var ise,klasik kompanzasyon yerine SVC tip kompanzasyon seçmelisiniz,
-Akım trafosu algılama sınırı itibari değeri 1/100 kabul edilerek,alınacak kondansatör kademe akımının bu
değerin altına düşmemesine dikkat etmek gerekir,
-Entes rölelerin ilk kademesinin trifaze olmak zorunluluğu var.Bu röle kullanılır ise,bu şarta uyulmalı.

Dediginize katıliyorum. Kademelendirmeyi galiba kafadan yaptınız. ( sorum buydu işte. Standart yok. Düşünerek)

Sorumun ikinci kısmı ile ilgili bir standart varmı. Akım trafosu oranıyla işlemler falan yapmış birkaç yerde. Sonra demişki en küçük kademe şu kadar olmalı demiş.

eskiden 30kvar ihtiyaç varsa
5er kVAR dan 6 kademe konuluyordu ve diğer 6 kademe yedek olarak boş bırakılırdı :D

Pardon ya cevapta yazmışsınız görmedim

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri