Akım Trafosu Seçiminde Talep Gücü mü? Bağlantı Gücü mü?

mavi534

Üye
Merhaba Arkadaşlar, akım trafosu seçiminde P=I*1,73*U diye bir formül var.
Buradaki I işletme akımı ama, akım trafosu seçerken I yerine bağlantı gücümü yoksa talep gücümü konulacak. Bağlantı gücü konacaksa, peki talep gücü hesaplamanın akım trafosu seçiminde ne anlamı var. Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşım, akım trafosunu önündeki şalterin değerine göre seç, şalterden küçük seçtiğin taktirde aşırı akım nedeni ile trafonuz gümleyebilir hatta yangın çıkabilir, bilginize.

Örneğin tmş niz 250 amper ise akım trafonuz da 250/5 A gibi olmalıdır.

Kurulu gücü 1000 kVA
Bağlantı gücü : 600 KW olan bir yer için
25/5 akım trafosu kullanılıyor. Bu akım trafosu nasıl seçilmiş. Hangi formül kullanılmış? P=I*1,73*U formülünü kullanarak bulamadım. Yardımcı olusanız sevinirim.

OG akım trafosundan bahsediyor olsanız gerektir.Akımı,formülde,U gerilimini kv olarak girmeniz gerekir.1000/1,73x31,5 ( mesela )=18 amp. Bu akım için,25/5 seçilmesi gerekir.

çok teşekkürler. 20/5 de akım trafosu yokmuydu? akım trafosu çeşitlerini nereden bulabilirim acaba? google cok arattırdım ama bulamadım genel bir liste

ALCE ektedir.

Ekli dosyalar

• 42_ALCE_Instrument_Transformers_12R02.rar
    4.2 MB · Görüntüleme: 123
teşekkürler 30-36 kV. 25-50 / 5A. akım trafosu kullanılmış biryerde.. burada abonenin tahakkuk çarpanını hesaplarken 25/5 mi kullanılır yoksa 50/5 mi acaba?

Carpan icin olcu hucresindeki akim trafo degerleri esas alinir, gerilim zaten tesisin heryerinde aynidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri