Akım Düşürücü-Akım Yükseltici

r-k

Üye
Slm.Arkadaşlar.Elektrik ve Elektroniğe meraklıyım.Elektrik bilgim tecrübe ile kendime kadar.Kafama takılan konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olurmusunuz.

Sorum şu: 220 volt normal prizden aldığımız akımı akım düşürücü ile 12 volta düşürebilirmiyiz.12 volt akımı tekrar 220 volta yükseltip kullanabilirmiyiz.Olursa bu durumda sistemden 220 voltmu yoksa 12 voltmu çekmiş oluruz.Tşkler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Slm.Arkadaşlar.Elektrik ve Elektroniğe meraklıyım.Elektrik bilgim tecrübe ile kendime kadar.Kafama takılan konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olurmusunuz.

Sorum şu: 220 volt normal prizden aldığımız akımı akım düşürücü ile 12 volta düşürebilirmiyiz.12 volt akımı tekrar 220 volta yükseltip kullanabilirmiyiz.Olursa bu durumda sistemden 220 voltmu yoksa 12 voltmu çekmiş oluruz.Tşkler.
Terimlerde yanlışlıklar var. Uygun trafo ile 220 V 12 V düşürebilirsiniz. Tabiki de 12V 220V çeviren dönüştürücüler var. şebekeden 220 V çekmiş olursunuz. Yakılan enerji ise çalışan cihazın gücü (watt) ile ilgilidir.

:) merhaba sayın r-k yanlış anlama yaşta emsal sayılırız şaka olarakta algılıyabılırsın sanırım oruçlusun gel bu işi iftardan sonra konuşalım :Ş))

Cevaplara teşekkür,Ama oruçla ne ilgisi var anlamadım.Ben sadece bilgi soruyorum.220 voltu 12 volta düşürelim.Tekrar 220 ye çıkaralım.Buradan misal klima cihazını çalıştıralım.Harcadığımız elektrik 220 voltmu yoksa 12 voltmu olur.

deiginiz sistemle diyelim bir ampul yakacaksiniz bu ampul bahsettiginiz sistem olmadan 10 tl fatura yaziyorsa
yukarda yapmak istediginizi yaptiginizda ayni ampulle aydinlandiginizda cebiniz kararacak 11-12 tl fatura yazacak.
hic bir sey yokdan var edilemez (insan edemez)

Benim yeğen Elektrik-Elektronik okuyor ona sordum.220v trafo ile 12 volta düşürülür.Tekrar ayrı bir cihaz ile 220v yapabiliriz.Elde ettiğimiz 220v ile elektrik süpürgesiyle odayı süpürürsek sistem onu 12 volt algılar yani sarfiyat 12 v olur dedi.Evet hiçbirşey yoktan var edilemez(İnsan edemez) katılıyorum şekil ve hal değiştirir.Şimdi benim süpürge 220v ile ne kadar 12v tan 220v a dönüştüğünde ne kadar harcar.

Daha soruyu sorduğunuzda "ben bu işten tasarruf edebilir miyim?" gizli sorusunu çıkarmıştım :)

Tasarruf etmediğiniz gibi Trafo kayıplarına maruz kalırsınız. Önemli olan enerji sarfiyatıdır buda güçtür, gerilim düşerse akım artar çekilen güç değişmez. Yok ben araç tipi küçük el süpürgesi çalıştıracağım derseniz başka :)

aklinda elektrik olanin ilk dusundugu beles enerji oluyor. bu dejavu gibi bisey eskimeyen bir konu yuzyillardir sorulan soru yontem yapilmak istenen hep ayni bu kadar cok istedigimiz icin allah bir gun bize bunu verecek gibime geliyor :)

Daha soruyu sorduğunuzda "ben bu işten tasarruf edebilir miyim?" gizli sorusunu çıkarmıştım :)

Tasarruf etmediğiniz gibi Trafo kayıplarına maruz kalırsınız. Önemli olan enerji sarfiyatıdır buda güçtür, gerilim düşerse akım artar çekilen güç değişmez. Yok ben araç tipi küçük el süpürgesi çalıştıracağım derseniz başka :)

Sorumu anlamışsınız.Şöyle düşündüm.Kış mevsimi odada klima ile ısınıyoruz,ancak gelen fatura belimizi büküyor.12 volttan 220 volta çıkardığımıza klimayı bağlarsak 12v enerji çekiyor olursa tasarruf süper olur.

Mümkün değil Sn r-k
Güç=GerilimxAkım
Yapılan iş çekilen enerjiye oda güce bağlıdır. Gerilimi düşürürseniz çekilen akım artar aynı güç çekilir üstüne üstlük az bir miktarda transformatör kayıpları eklenir.

Tasarruf etmek istiyorsanız A+++ bol plus'lı klima almanızı tavsiye ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri