akıllı elektrik sayacının ekrana yansımayan yedek hafızası var mı ?

ali.celebi

Üye
Sayın meslektaşlarım;
Laboratuar incelemesi sonucu ek olarak kullandığımı ileri sürülerek faturaya ek ücret yansıtılmıştır. Sayaca giriş kablosunun hafif muhafaza bölgesinde erime olduğundan sökülüp yenisi takılmıştır. Sonra tedaş laboratuarında eski sayaça incelme yapılmış ve bazı aylarda fatura tutarından fazla kullanmış olduğum belirlenmiş. Tekrar incelenmesini istedim aynı sonuç çıktı. Ancak o belirttikleri aylarda fazla kullanmış değilim sebebi başka yerde oturmuş olmam. Acaba yıllık ortalama değeri mi yansıttılar o aylar az gelmiş diyerek.

Bazı aylarda fazla kullanıldığını belirlemesi sayaç üzerinden kesinlikle imkansız. Sayaç ölçü cihazıdır ve ölçü cihazında ben bu kadar ölçtüm ancak bu kadar gösterdim şeklinde bir kayıt yok. Yalan söylemişler. Sayacı sadece akım gerilim vermişlerdir sapmasına bakmışlardır ama ölçüm doğrulukları siz sayaca müdahale etmediğiniz sürece sizin sorumluluğunuzda olmaması gerekiyor. Ancak Sayaçta veya tesisatta bir problem gördülerse yaptıkları diğer ayları referans alarak size o değerleri yansıtmak şeklinde.

tesisatla ilgili toprak kaçağı olabilir.

OkanSGE bende sizin gibi düşündüm ancak kabul ettiremedim. bencede yıllık ortalama değeri hesap ederek çıkardılar. Bu ücreti geri almam için nasıl bir yol izleyebilirim.

sayacı incelenmek üzere fabrikasına gönderttim. bakalım sonuç ne olacak

OkanSGE bende sizin gibi düşündüm ancak kabul ettiremedim. bencede yıllık ortalama değeri hesap ederek çıkardılar. Bu ücreti geri almam için nasıl bir yol izleyebilirim.
Merhaba aynı olay başıma geldi şöyle bizim müstakil evin sayacı 1978 modeldi 1,5 sene önce bozuldu doğrusu bozulmuş bunu yazan arkadaş fark etmiş sonra ekip geldi saç kurutma makinasıyla falan test etti sayaç bozulmuş yeni elektironik saat takıldı zaten ayda 100 lira ortalama geliyordu yine öyle devam etti fatura sayaç takıldıktan sanırım bi 4 ay sonra 1600 tl fatura geldi yanlışlık var diye başvurdum ödeyeceksin dediler döküm çıkarmışlar kışın 4ayı sıfır tüketim olduğu için hesaplama yapmışlar kışında 4 ay evde yoktuk buna mahsuben olmuş tredaşa gittim itiraz ettim faturaya ve durumu anlattım kurulda görüşüleceğini ve su idaresinden evin su fatura dökümünü istediler su dökümüde sıfır gelen aylarda sıfır gelmiş ama tabi kurul falan uzun iş sen şimdi ödemen lazım ki elektiriği kesmesinler bunu da ödemedim dedimki ben bu parayı ödemem 20 kw da bu jeneratör alacağım eve keserseniz elektiriği bu jeneratör ün parasınıda sizden mahkemeye verip alacağım dedim aynı gün arayıp faturayı 100 tl ye düşürüp ödeyebileceğimi söylediler
Birde çok ilginçtir ilk gittiğimde öle muhammele yapıyolar bana dediki 0 gelmiş fatura neden gelip haber vermedin bende sen ne diyosun ,...... Vb doğudan elektirik parası alamıyolar batıda sayaç bozuldumu kaçak elektrik kullanmışsın muhammellesi yapıyorlar 10. Günü geçtimi hemen kesmeye geliyorlar doğuda ise koskoca köye elektirik yazmaya giremiyolar...

Sayın meslektaşlarım;
Laboratuar incelemesi sonucu ek olarak kullandığımı ileri sürülerek faturaya ek ücret yansıtılmıştır. Sayaca giriş kablosunun hafif muhafaza bölgesinde erime olduğundan sökülüp yenisi takılmıştır. Sonra tedaş laboratuarında eski sayaça incelme yapılmış ve bazı aylarda fatura tutarından fazla kullanmış olduğum belirlenmiş. Tekrar incelenmesini istedim aynı sonuç çıktı. Ancak o belirttikleri aylarda fazla kullanmış değilim sebebi başka yerde oturmuş olmam. Acaba yıllık ortalama değeri mi yansıttılar o aylar az gelmiş diyerek.
O aylarda evde yoksanız bunu su idaresinden alacağınız aylık su tüketim dökümüyle kanıtlayınız bu nu yaparsanız elektirik idaresi sizden o fazla ücreti alamaz yani onların tüketim yok dediği aylarda su dökümünüzdede tüketim yoksa her türlü haklı çıkarsınız saygılar

Yapılan uygulamaya eksik tüketim denir. Fakat eksik tuketim için en geç 6 ay geriye gidilebilir. Sökulen sayac ayar makinesinde test edilir valilik bilim sanayi mudurlugunce. O an sayacin yazip yazmama durumuna gore rapor cikar geriye donuk 6 ay incelenir. Evde yok iseniz su dogalgaz faturasi vb belgelerle ispatlamaniz gerekir. Aksi taktirde gecen yilin tuketimine gore ek fatura yapilir

Forum istatistikleri

Konular
128,127
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri