Akülerin seri veya paralel bağlanmasında hacim ilişkisi

murat_can

Üye
Arkadaşlar;

Genelde akü ile çalışan tekerlekli araçlarda bir yerine iki aküyü seri bağlanarak kullanılır. bir çok araçta inceledim (akülü scooter , tekerlekli sandalye vs. )

Örnek; 24 v dc bir motoru çalıştırmak için 2 adet 12 v akü seri bağlayarak kullanıyorlar. Neden 24v tek bir akü değil. Teknik olarak bir açıklaması varmı ?

Teşekkürler.

arkadaşlar kimsenin bilgisi yokmu bu konuda... Yardım ?

24 v elde edersin belki seri bağlayarak ama akünün akımıda önemli 24 voltluk tek bir akünün vereceği akımı vermeyebilir

24 Volt tek akü üretilmemesinin nedeni hacim ve ağırlığın fazla olmasıdır.İki adet 12 V. 100 Amper aküyü kaldıracak kişi zor bulunur.İstendiğinde akü üreticileri ağır hizmet tipi olarak 24 V. akü yaparlar.Bilginize

akımla alakası var 2 akü ile hem 24v sağlıyorlar hem motorların çalışması için gereken akımı

arkadaşlar akımla alakası olduğunu zannetmiyorum çünkü aküler seri bağlandığında akımları değişmez. sadece volt toplanır. akım aynı kalır. hacim olarak ise 2 adet 12 voltluk akü 1 adet 24voltluk aküden dahamı küçük . değil. sonuçta 2 adet 12 volt niye kullanılır sorusunun cevabı hiçbiri değil.. gerçek cevap ne die sorarsanız bende bilmiyorum.. saygılar

akulerde her goz 2 volta tekabul eder 12 volt akude 6 goz vardır.24 voltta ise 12 goz odacık olması gerekir ve kutle ve hacim olarak buyuk bir alan kaplar. kaldırmak epeyce zordur.suan elimde hem 6 hem 12 hem 24 volt aku var kullanıyorum.24 volt akuyu 2 kisi zor tasır
ha 2 tane 12 volt aku aynı agırlık ve hacme sahiptir ama tek tek tasıma imkanı daha kolaydır.

işletme acisindan dolayı kaynaklarnır
şöyle düşün
tüm servetinin bir yatırmamı harcarın yoksa birkaç yatırmamı
tek parca akü aynı volt ve aynı amperde imal etim . bir göz öldü 24 v dc akü gurbun arzası diğer elemanlarıda etkiledi.
24 vdc aküyü 2 parçayA BÖLDÜM . DİYElim. birsi arızalandı 1 akü gurbunu yenisini alırsın gelirsin
tabi bir de işin ekonımik boyutu var.

Dier taraftan; diyelim ki 12V akünün 1000 tane kullanım yeri varken 24V olan 150 tane kullanım yeri var. Seri üretimde 24V luk kalıp vs... yapacaklarına 2 tane kullanılmasında maliyet açısından pek bi fark olmayan 12V olan aküleri üretmeyi tercih ediyorlar. Ayrıca arkadaşların dediği gibi taşıma ve arıza durumunda değiştirimesi esnasında da avantajı var. Bu durumda neredeyse 4 tane 6V kullanılıyor olması daha mantıklı gelecek:)...

Aydınlatıcı yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.
Saygılarımla..

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri