Akülü araba uzaktan kumanda bağlama

reisbey06

Üye
Arkadaşlar kolay gelsin

bir akülü araba yapmaya başladık kasası hazır sayılır şasesinide planladım onuda oluşturacağım ama aracı uzaktan kumandalı yapmak istiyorum elektirik konusunda bilgim yok bilen birisinden yada bi elektrikçiden yardım almayı düşünüyorum sorum şu bir uzaktan kumandalı araba alsam bunun devre kartı alıcısı vericisi zaten var bunun motorlarını değiştirsem daha büyük ve güçlü motor taksam çalışırmı yada çalışması için ne yapmam gerekir araç 120cm 60 cm ebadında 4-5 yaşında çocuk için amacım kumandayı çalıştırabilmek bu şekilde olmazsa nasıl çözebilirim bu sorunu

şimdiden teşekkür ederim

Dostum uzaktan kumandalı olmasını pek içim elvermesede yinede yapacağım derseniz şöyle bir kontrol kumandası ile yapabilirsiniz.

spektrum dx6 model 6 kanal bir verici ve alıcısı ile akülü aracı kontrol edebilirsiniz. Belki 3 kanala kadar olan bir kumanda ilede kontrol sağlanabilir. Ancak aracı kendiniz dizayn ediyorsanız aracın akü ve motor kontrol kartı ve gaz kısmı hakkında ne tür bir sürücü devresi kullanıyorsunuz bu önemli. kumanda ve alıcısını bu sisteme akuple etmeniz gerekecek. Hız kontrolcünüzün hakkında bilgi verirseniz ona göre size fikir verebilirim.

Diğer türlü basit bir oyuncak kumandalı araba ile de yapılamaz değil ancak aracınızın içinde çocuğunuz var iken sinyal karışması ile aracın kontrolünüzden çıkması ve kaza yapması olasılığı vardır. Bu tamamen sizin kararınıza kalmış. Benim önerdiğim kumanda çok daha stabil ve sağlıklı çalışacaktır.

Alıcı verici ve servoları aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

1535-SPM-DX6.jpg

Aracınız hakkında detaylı bilgi verirseniz daha çok yardımcı olunabilir.
Örneğin sadece ileri- geri mi hareket ettirmek istiyorsunuz?
Hız ayarı olacak mı?
Sağa-Sola döndürmek istiyor musunuz?
Motorunuzun değerleri nelerdir? gibi.
Eğer hız ayarı olmayacaksa piyasadaki oyuncak araçlardan sökeceğiniz devreler üzerinde bir takım değişikler yapılarak amacınızı gerçekleştirebilirsiniz. Tabi Serkan Beyin bahsettiği güvenlik boyutunu unutmayın!

Bahsettiğiniz sistem güzel fakat elektrik konusunda pek bilgim yok bunu araca entegre edebilirmiyim bilmiyorum.
Araç 100 cm e 60 cm ebatlarında ileri geri sağa sola hareket edicek yürüme hızında yada biraz daha hızlı olmasını istiyorum. Bu yüzeden uzaktan kumandalı aracın motorunu yükseltsem dedim hem kolay gibi görünüyor kabloları değiştir motoru bağla çalışsın. Ama motoru çalıştırırmı.
Mekanik konusunda bilgim var şu an hiç bir ekipmanım yok sadece dış gövde üzerinde çalışıyorum motoru nasıl çözerim diye size yazdım.
Motor olarak matkaplarda kullanılan motorları düşünüyorum
mesala bu motor
akü olarak bu olabilir
gibi, elektronik bölümlerde yardımınızı istiyorum o motor değilde bu motor şu akü ile şu şekilde çalışır uzaktan kumandalı araç bunu kaldırır yada şu parçasını değiştirmeniz gerekir.

cevaplarınız için teşekkürler

Dostum uzaktan kumandalı olmasını pek içim elvermesede yinede yapacağım derseniz şöyle bir kontrol kumandası ile yapabilirsiniz.

spektrum dx6 model 6 kanal bir verici ve alıcısı ile akülü aracı kontrol edebilirsiniz. Belki 3 kanala kadar olan bir kumanda ilede kontrol sağlanabilir. Ancak aracı kendiniz dizayn ediyorsanız aracın akü ve motor kontrol kartı ve gaz kısmı hakkında ne tür bir sürücü devresi kullanıyorsunuz bu önemli. kumanda ve alıcısını bu sisteme akuple etmeniz gerekecek. Hız kontrolcünüzün hakkında bilgi verirseniz ona göre size fikir verebilirim.

Diğer türlü basit bir oyuncak kumandalı araba ile de yapılamaz değil ancak aracınızın içinde çocuğunuz var iken sinyal karışması ile aracın kontrolünüzden çıkması ve kaza yapması olasılığı vardır. Bu tamamen sizin kararınıza kalmış. Benim önerdiğim kumanda çok daha stabil ve sağlıklı çalışacaktır.

Alıcı verici ve servoları aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

1535-SPM-DX6.jpg
Bana Ulaşa bilir miisinz Telf no 05***

İletişim bilgisi paylaşmak bu forumda yasaktır. Size tavsiyem ulu orta heryerde numaranızı paylaşmayın. Başınız çok ağrıyabilir. İyi forumlar

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri